Slovenská televízia


Športové spravodajstvo bolo vždy úzko späté s domácim a zahraničným spravodajstvom. Tvorilo neoddeliteľnú súčasť bloku hlavných spravodajských relácií. Televízne športové vysielanie v bývalom Československu bolo až do osamostatnenia STV vnímané ako „federálne“. Každý dôležitý zápas či turnaj bol striedavo sprevádzaný slovenským aj českým komentárom, podobne ako pri hlavných športových reláciách. Tváre a hlasy športovej žurnalistiky sú „večné“, rovnako ako tradičné druhy športov - pretrvávajú bez podstatných zmien, iba k ním pribúdajú nové.
 
Góly, body, sekundy prežili desaťročia
 
„Mirek Hladký, ktorý nastúpil do televízie z Mladé fronty, a ja sme sa poznali s Radom Siváčkom a jedného dňa sme prišli za šéfom televízie Vladimírom Kováříkom s takým nápadom. Páčil sa mu. Bol piatok a on povedal, že v nedeľu vysielame. Položil jedinou otázku: Ako sa relácia bude volať? ... Nemohli sme sa dohodnúť, v poslední fáze to už boli šialené nápady. Odišli sme k Hladkým domov, Mirek si pohodlne ľahol a máličko sme sa dohadovali. Bolo to také furiantstvo, kedy ani jeden nechcel uznať toho druhého... Nakoniec som povedal: A čo keby sa to volalo "branky", pretože som vedel, že futbal a hokej tam bude hrať veľkú rolu. Siváček hneď zašantil so slovom "body" a Hladký prišiel so "sekundami". Tri jasné športové slová. Vlastne to bolo veľké šťastie.
 
Ako vyzerali tie prvé Branky, body, sekundy? Množstvo slov..., ale postupne sme sa snažili vylepšovať. Pridávali sme okrem nakrútených obrázkov tabuľky, kresby atd. Vysielali sme raz týždenne - vždy po nedeľnom filme alebo naživo vysielanej inscenácii. Tak okolo desiatej hodiny sa začalo našich štyridsať či päťdesiat minút živého vysielania, často plného dobrodružstva. Viete si dnes predstaviť v spravodajstve rozhovor na sedemnásť minút, keď nie je pripravený film?! Mali sme absolútnu slobodu - v slovách i v čase. Ja som pred kamerou informoval o aktualitách futbalovej ligy, nazbierané obrázky komentoval z hlasateľne Josef "Džony" Junek, neskôr Voloďa Čech a Rado Siváček hovoril o udalostiach, kam sa kamera nedostala. Bola to báječná doba a my pre tú reláciu žili...“
 
Spomienky jednej z legiend televízneho športového vysielania - komentátora Víta Holubca / www.rozkvetlekonvalinky.estranky.cz/ - publikujeme zámerne: Branky, body, sekundy sú najstaršou spravodajskou reláciou nielen Slovenskej, ale aj bývalej Československej televízie, ktorá sa vysiela dodnes a navyše s nezmeneným názvom a s podobnou koncepciou. Prvýkrát sa táto samostatná relácia so špecifickým obsahom vysielala 11. marca 1956 z pražského štúdia a z Bratislavy sa športoví redaktori sa pod názvom Branky, body, sekundy prvý raz prihlásili divákom už niekoľko dní po začiatku televízneho vysielania na Slovensku – 14. novembra 1956.
 
Najstarší spravodajský šot v archíve STV s číslom 1 (BA-SS-1) je z 1. 11. 1956. Bol nakrútený dva dni pred oficiálnym začatím vysielania a informuje o bratislavskej ľadovej revue To je moja melódia, ktorú televízia vysielala 22. decembra v priamom prenose. Prvá športová priama televízna reportáž z ligového derby bratislavských klubov Slovana a Červenej hviezdy /1:1/, ktorú uvádzal Rado Siváček so Štefanom Mašlonkom, bola odvysielaná 18. 11. 1956. Prvý športový priamy prenos do zahraničia z ME v krasokorčuľovaní z Bratislavy bol vysielaný 30. 1. 1958. Prvý farebný priamy prenos z MS v lyžovaní vo Vysokých Tatrách /súčasne aj prvý farebný priamy prenos v ČSSR v sústave SECAM/ sa vysielal do 32 krajín sveta 14. 2. 1970.
 
Redakcia: kolotoč organizačných zmien
 
Miesto športovej redakcie v organizačnej štruktúre sa rokmi menilo. Spočiatku patrila pod spravodajstvo /Hlavná redakcia – HR - politického spravodajstva a publicistiky, 1956-1978/, neskôr sa športovci osamostatnili /HR telovýchovy a brannosti, 1966-1974;  HR telovýchovy a motorizmu, 1975-1990; Redakcia športu a motorizmu, 1991/, aby sa opäť spojili so spravodajcami /Producentské centrum spravodajstva a športu, 1992/ a opäť osamostatnili /Producentské centrum športu, 1993-1994/ a premenovali /HR športu a motorizmu, 1995-1997; Programové stredisko športu a motorizmu, 1998; Programové centrum športu a motorizmu, 1999-2001, Producentské centrum športu a motorizmu, 2001-2004/. Ďalšie manažmenty realizovali opäť zlúčenie /HR spravodajstva, športu a publicistiky, 2005-2007; HR spravodajstva, publicistiky a športu, 2007-2008/. Štart športového programu Trojka v lete 2008 logicky vyústil do zriadenia samostatnej Hlavnej redakcie športu.
 
Tváre a hlasy športovej obrazovky 
 
Hoci tých, čo pripravujú športové relácie, možno v historickom prehľade rozdeliť na redaktorov, reportérov, komentátorov a moderátorov, rovnaké mená by sme mohli zaradiť do viacerých kategórií tých, ktorí sa počas viac ako 50-ročnej histórie STV najviac zapísali do povedomia divákov jej športového vysielania. Napriek tomu, že  mená uvádzame pod spoločným titulkom „tváre a hlasy“,  samostatne uvádzame tých, čo sa do histórie zapísal ako hlásatelia športových správ:

 
 Imrich Fábry  Helena Hirschová  Vladislav Kríž
 Ján Lacko  Oskar Mana  Radoslav Siváček
   Karol Těhník  
   
 Hlásateľov vystriedali moderátori a komentátori:
 Viktor Blažek  Zdeno Draslár  Dušan Gabáni
 Rudolf Gallo  Peter Grossinger  Helena Hirschová
 Ladislav Janků  Vladislav Kríž  Vladislav Kríž ml.
     
 Ján Lacko  Oskar Mana  Štefan Mašlonka
 Marcel Merčiak  Miroslav Michalech  Milan Michalič
     
 Dušan Mráz  Ivan Niňaj  Stanislav Pavlík
 Ján Plesník  Karol Polák  Pavol Ryba
 Rado Siváček  Stanislav Štefánik  Stanislav Ščepán
 Ladislav Šúlek  Igor Teleky  Miroslav Tomášik
 Jozef Václav  Gabo Zelenay  a ďalší

 

 
Relácie, úspešné projekty
 
K relácii Góly, body, sekundy postupne pribúdali ďalšie: Ligové zrkadlo, Šport pod lupou, Týždeň medzi mantinelmi, Kamerou zblízka, Teleštart, Pohárový výber, Šport extra, Tango, O. K. hokej. Pripomeňme si aj niektoré ďalšie tituly relácií: Telovýchovné okienko, Dopravná výchova detí, Sväzarmovci hlásia, Rozcvičky, Športový spravodajský mesačník, Poločas, Ligový výber, Guľatý stôl, Spartakiádny reflektor, Na štarte za zdravím, Hosť polčasu, Šport pre pamätníkov,  Z galérie vynikajúcich športovcov, Škola športu, Športová tribúna, Športová revue, Banícke stupne, Euroligy, Zrkadlo kvalifikácie, Šport extra, Pod olympijskými kruhmi, V drese a bez, Talent, Presilovka, Minitango, Šport v zahraničí, Mars superligy, West extraligy, Na hrane, Storočie športu, Ring voľný, Top Tango, Hokejový magazín, Šport I., Šport II., Motoristi, na minútku, Na ceste nie si sám, Auto-moto-revue, Pripraviť sa, pozor, štart, Beh pre zdravie, Cvičme v rytme a ďalšie.
Popri najdôležitejších svetových, európskych, československých či slovenských športových podujatí, osobitne futbalových a hokejových, STV venovala pozornosť aj ďalším športom a podujatiam. Patrili k ním Preteky mieru, Šesťdňová, Svetová univerziáda, krasokorčuľovanie, zimné športy, jazdectvo, parašutizmus, box, zápasenie či atletika – tu treba dodať, že STV bola spoluorganizátorkou medzinárodných atletických pretekov Pravda-Televízia-Slovnaft.
V roku 1992 sa športová redakcia STV podieľala na spracovaní príspevkov z MS v hokeji skupiny A, o rok neskôr samostatne skupiny C a v roku 1994 skupiny B. Až 145 hodín programu odvysielal 12-členný štáb v rámci samostatného olympijského projektu STV, ktorý mal ukázať ZOH v Lillehammeri /1994/ inak, ako ich predstavili bežné priame prenosy. O dva roky neskôr, z LOH v Atlante, bolo do vysielania zaradených až 293 hodín vysielania, pripravených 7 komentátormi a ďalšími 8 členmi štábu. V roku 1996 sa prezentovala „slovenská televízna komentátorská škola“ na sérii prenosov zo Svetového pohára v hokeji. Táto škola má svojich pokračovateľov aj v súčasnosti, keď od 8. augusta 2008 /začiatok LOH v Pekingu/ vysiela samostatný športový program STV Trojka.