Rádio Pyramída je digitálna programová služba ktorá od 1.2.2016 poskytne poslucháčom to najlepšie, čo v priebehu uplynulých desaťročí vytvorili redaktori, dramaturgovia, režiséri, zvukoví majstri, herci, hudobníci, produkční a technici.
Živé vysielanie
Rádio Pyramída                                                                    
   
V tomto roku si Slovenský rozhlas pripomína 90. výročie začiatku svojho vysielania. Pri tejto príležitosti chceme poslucháčov zoznámiť s najvýznamnejšími nahrávkami z nášho bohatého archívu. Preto sme sa rozhodli obohatiť skladbu programových služieb Slovenského rozhlasu o špeciálne vysielanie Rádia Pyramída. Táto nová programová služba poskytne to najlepšie, čo v priebehu uplynulých desaťročí vytvorili redaktori, dramaturgovia, režiséri, zvukoví majstri, herci, hudobníci, produkční a technici.

Rádio Pyramída bude rovnako ako rádiá Litera, Junior a Klasika vysielať digitálne. Poslucháči si novú programovú službu nájdu na svojich počítačoch, mobiloch a tabletoch, alebo si ju môžu naladiť cez satelit (UPC, Skylink). Rádio Pyramída na jeden rok nahrádza Rádio Klasika, ktoré sa implementuje do novej programovej služby, lebo časť vysielania Pyramídy tvorí práve klasická hudba. Rádio Pyramída bude vychádzať zo systému, ktorý sa počas uplynulých piatich rokoch osvedčil pri vysielaní našich troch digitálnych rádií. Redaktori s dlhoročnými skúsenosťami budú vyberať z archívu tie najdôležitejšie nahrávky, ktoré zostavia do piatich dvojhodinových celkov. Tie budú počas dvoch týždňov rotovať tak, aby sa opakovali vždy v iných časoch a postupne sa nahrádzali novými. Jednotlivé segmenty budú podľa obsahu jednotlivých príspevkov zostavené takto:

Blok A    Publicistika - redaktor Marián Grebáč
Blok B    Klasická hudba - redaktorka Melánia Puškášová
Blok C    Humor - redaktorka Tamara Chlebová
Blok D    Folklór, folk, jazz, pop - redaktor Marián Minárik
Blok E    Literatúra a dráma - redaktor Marián Grebáč

Blok A
Prvý tematický blok prináša najdôležitejšie publicistické cykly, alebo jednotlivé relácie, ktoré formovali naše vysielanie počas desaťročí vývoja rozhlasu. Na modrej vlne, Pozor Zákruta!, Rádiomaják, Vec verejná, Rádiovíkend - to je len časť publicistických programov, ktoré mnoho rokov patrili a niektoré stále patria k tomu najlepšiemu, čo rozhlas poskytol svojom poslucháčom. Tak isto aj rozhovory s významnými osobnosťami, záznamy z prelomových udalostí, ktoré ovplyvnili život minulých generácií, ale formovali aj náš dnešný život.

Blok B
Počas 90. ročnej histórie Slovenského rozhlasu vzniklo v našich štúdiách množstvo hodnotných nahrávok klasickej hudby. Vznikli najmä v rozhlasovej pyramíde, v jednom z najlepších a najkvalitnejších nahrávacích štúdií v Európe. Ide o nahrávky klasickej hudby rôznych období, štýlov a foriem, od renesancie cez romantizmus až po hudobnú modernu, od klavírnych miniatúr cez komorné skladby až po symfónie a opery. V rozhlasovom archíve sú uložené aj unikátne nahrávky zo starších období. Do vysielania Rádia Pyramída budú zaradené aj koncerty svetových orchestrov a sólistov, ktoré sme získali cez výmenu v rámci EBU. Dôležitou súčasťou budú aj rozhovory s hudobníkmi, skladateľmi, dirigentmi, ako aj muzikológmi v hudobno-slovných reláciách.

Blok C
Mnoho rokov patrili rozhlasové humoristické programy k tým najobľúbenejším a najpočúvanejším. Maratón, Humorikon, Apropos, Pod pyramídou ako aj ostatné nedeľné zábavníky, nahrávky z rozhlasových Silvestrov, to všetko patrí ku skvostom nášho archívu. Osobnosti ako Štepka, Markovič, Lasica, Satinský, Filip, Radič, Chlebová, Benediková, Vacvalová, Andássi, Krajíček, Hlaváček, Gažo a Kado.... to je len niekoľko mien, s ktorými sa naši poslucháči v tejto časti vysielania Rádia Pyramída budú stretávať najčastejšie.

Blok D
V tomto dvojhodinovom bloku sa sústredíme na najcennejšie hudobné a hudobno-slovné nahrávky z oblasti folklóru, folku, jazzu a populárnej hudby. Stovky hodín záznamov autentického folklóru zo všetkých regiónov Slovenska umožnia poslucháčom nahliadnuť do pestrého a bohatého sveta nášho ľudu. Mnohé programy, ktoré v našich štúdiách alebo na festivaloch realizovali popredné súbory zamerané na štylizovaný folklór patrili medzi poslucháčmi medzi veľmi obľúbené (Klenotnica ľudovej hudby, Zahrajte mi túto). V tomto bloku sa objavia aj záznamy autentického folklóru z prestížneho festivalu Grand prix Svetozára Stračinu, ktorý organizuje práve Slovenský rozhlas. Dramaturgia tejto časti vysielania Rádia Pyramída nezabúda ani na programy z oblasti folku, jazzu a populárnej hudby, pričom mnohé nahrávky týchto žánrov vznikli v štúdiách Slovenského rozhlasu.

Blok E
V rozhlasovom archíve môžeme objaviť aj neobyčajnú nahrávku z roku 1938. Komédia Ferka Urbánka Ratkovský poštár je unikátna tým, že ukazuje, ako vyzeralo rozhlasové vysielanie v čase, keď sa ešte vysielalo naživo. Zasvietila červená a išlo sa do éteru. Nevieme presne, ako táto nahrávka vznikla, ani kto ju urobil, ale vieme, že sa určite ocitne na poprednom mieste vo vysielaní Rádia Pyramída. Spolu s desiatkami ďalších rozhlasových hier, ktoré vznikli po roku 1950, kedy sa začali vysielať zo záznamu. Mnohé z nich sa presadili na rozhlasových festivaloch doma aj v zahraničí (napr. Muchy v zime spisovateľa Dušana Dušeka a režiséra Viktora Lukáča). Súčasťou tohto bloku budú tiež kratšie dramatické texty, čítania z prozaických a poetických diel slovenských aj svetových autorov v interpretácii najlepších hercov, ako aj rozhovory so spisovateľmi, scenáristami, dramaturgmi a hercami.