Symfonický orchester Slovenského rozhlasu uvedie v piatok 27. januára 2023 o 19.00 h piaty abonentný koncert sezóny 2022/2023. Program zostavený z diel Rachmaninova a Čajkovského bude dirigovať Ondrej Lenárd. Sólistom večera bude mladý slovenský klavirista, víťaz súťaže klasickej hudby Virtuózi, Ryan Martin Bradshaw. Koncert uvedie naživo vo svojom vysielaní Rádio Devín.

Bratislava, 24. január 2023


Sergej Rachmaninov okúsil a vydržal mnoho emocionálnych stavov, ktoré sa naplno odrazili v jeho tvorbe. Po nepriaznivom životnom období a úspešnej liečbe venoval svojmu lekárovi Koncert pre klavír a orchester č. 2 c mol, op. 18. Stal sa preňho osobným a zároveň hudobným triumfom. Dielo prináša strhujúce nálady, krásne melódie či brilantné finále. Veľa podobného zažil aj Piotr Iľjič Čajkovskij, ktorý sa do dejín zapísal ako zmyselný rozprávač príbehov prostredníctvom hudby. Vo svojej Manfred – Symfónii h mol, op. 58 kreatívnym spôsobom vyrozprával dramatický príbeh z pera Lorda Byrona. Zobrazuje života Manfreda zdolávajúceho rôzne životné skúšky, v ktorých sa skladateľ sám našiel. Symfónia je Čajkovského najdlhším programovým dielom a zostáva jedným z jeho najzáhadnejších diel – svojou hudbou i obsahom.

Takýto bude obsah 5. abonentného koncertu Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu, ktorým bude sprevádzať dirigent Ondrej Lenárd. Výnimočný zážitok sľubuje klavírny sólista Ryan Martin Bradshaw, ktorý sa v roku 2021 stal slovenským víťazom súťaže v klasickej hudbe Virtuózi, ktorú pravidelne vysiela televízna Dvojka. Ryan je najmladším rezidenčným sólistom Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu, ktorý žne úspechy všade vo svete. Koncertoval vo významných sálach ako Brahmsova sála a Sklenená sála v Musikverein vo Viedni, Akadémii Franza Liszta v Budapešti, Mozartmuseum Salzburg, Symfonik sále v Aarhause a v ďalších.

Koncert je vypredaný, v priamom prenose ho bude naživo vysielať Rádio Devín. Viac informácií o koncertoch nájdete na webovej stránke https://sosr.rtvs.sk/.