RTVS pripravila bohatý televízny a rozhlasový program k oslavám 30. výročia Slovenskej republiky. Počas víkendu sa však diváci môžu tešiť na skutočne výnimočnú televíznu ponuku. V sobotu 7. januára o 20.30 h odvysiela Jednotka v priamom prenose z budovy Slovenského národného divadla slávnostný galavečer 30 rokov Slovenskej republiky za účasti najvyšších ústavných činiteľov SR. V nedeľu sa diváci môžu tešiť na špeciálne vydanie diskusnej relácie O 5 minút 12, v ktorom sa stretnú premiéri Slovenska a Českej republiky.

Bratislava, 5. január 2023


Sobotný večer bude na Jednotke patriť oslavám 30. výročia vzniku Slovenskej republiky. 7. januára o 20.30 h odvysiela v priamom prenose slávnostný galavečer 30 rokov Slovenskej republiky, ktorý sa bude konať v budove Slovenského národného divadla. Počas galavečera sa divákom prihovoria najvyšší ústavní činitelia – prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová, predseda vlády SR Eduard Heger a predseda Národnej rady SR Boris Kollár. Výnimočným hosťom bude predseda vlády Českej republiky Petr Fiala. Galavečerom budú divákov sprevádzať Alena Heribanová a Ján Žgravčák. V programe zaznejú klasické hudobné diela aj moderné skladby v podaní Štátneho komorného orchestra Žilina pod dirigentskou taktovkou Adriana Kokoša, operných spevákov Slávky Zámečníkovej a Pavla Remenára, ale predstaví sa tiež Spevácky zbor Lúčnica, Jana Kirschner, Štefan Štec, skupina No Name Katarína Knechtová, a mnohí ďalší.

V nedeľu 8. januára o 11.55 h na Jednotke a na spravodajskom okruhu :24 privíta Marek Makara naživo v diskusnej relácii O 5 minút 12 pri príležitosti 30. výročia vzniku Slovenskej republiky predsedu vlády SR Eduarda Hegera a predsedu vlády ČR Petra Fialu. Diskutovať budú o míľnikoch vývoja v oboch republikách od rozdelenia federácie po súčasnosť, aktuálnej spolupráci medzi Slovenskom a Českou republikou či o výzvach pre obe krajiny a Európsku úniu v najbližšom období.