Stovky záujemcov sa doteraz zaregistrovali na kastingy 2. série veľkolepej šou Zem spieva. Súťažiť chcú ľudia z rôznych kútov sveta, pričom RTVS komunikuje s mnohými centrami zahraničných Slovákov v zahraničí.


Prihlásili sa napríklad jednotlivci či skupiny z Rumunska, Maďarska či Srbska a diváci sa môžu tešiť aj na rôzne prekvapenia. Súťaž je určená pre všetkých, ktorí prezentujú folklór Slovenska na inej ako profesionálnej úrovni v sólovom, párovom alebo skupinovom prejave v troch kategóriách - tanečná, spevácka a inštrumentálna.

"RTVS považuje projekt Zem spieva za jednu zo svojich kľúčových aktivít v najbližšom období. Vytvorením tohto unikátneho typu programu RTVS dokonale napĺňa svoje verejnoprávne postavenie, dokáže nielen oživovať folklórne tradície, ale aj vzbudzovať vášne pri ich predvádzaní a zaujať mimoriadne širokú skupinu divákov," priblížil generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.

Aj pripravovanou 2. sériou, ktorá sa na obrazovkách objaví na jar budúceho roka, si chce RTVS uctiť tradície našich predkov, ukázať svetu krásy slovenskej krajiny a pripomenúť pestrosť a hodnoty slovenského folklóru. Prvý kasting sa uskutoční 8. októbra 2017  v Múzeu slovenskej dediny v Martine a druhý 15. októbra 2017  v Ľubovnianskom skanzene v Starej Ľubovni. Pre veľký záujem zo zahraničia RTVS predĺžila možnosť týmto záujemcom prihlásiť sa do šou Zem spieva do 31. októbra 2017, dokedy bude možné posielať prihlášky aj s priloženým videom.

Záujemcovia sa môžu prihlásiť prostredníctvom formulárov, ktoré sú zverejnené na  https://www.rtvs.sk/televizia/clanky/143311/oblubena-folklorna-sou-zem-spieva-sa-vracia.

Odborná porota na kastingoch vyberie 63 jednotlivcov, umeleckých skupín a súborov, ktorí sa predstavia v siedmich štúdiových kolách, z nich 21 postúpi do semifinále. Vo finále vystúpi 10 súťažiacich, pričom o absolútnom víťazovi rozhodnú diváci svojimi SMS hlasmi.

Fenomén Zem spieva počas 1. série rozospieval celé Slovensko. Dokázal, že folklór je stále živou súčasťou našej kultúry. Stal sa najsledovanejším a najúspešnejším pôvodným zábavným formátom RTVS za posledných 8 rokov.