Detský a dievčenský zbor Slovenského rozhlasu, ktorý je súčasťou RTVS, vyráža za verejnosťou i svojimi fanúšikmi a predstaví sa mimo rozhlasovej pyramídy. Tentokrát zavíta do malebnej slovenskej dediny Čičmany, kde sa 2. júna 2024 o 15.00 h uskutoční koncert v Kongresovej sále Domu sv. Bystríka. Vstup na koncert je voľný.

Bratislava, 29. mája 2024


Koncert v Čičmanoch je súčasťou záveru koncertnej sezóny 2023/2024, ktorým zbor zavŕši svoje významné, okrúhle výročie a zároveň poukáže na verejnoprávnosť RTVS, keď svojim koncertom v danom regióne prinesie autentické slovenské umenie. Čičmany sú známou obcou ležiacou v kotline Strážovských vrchov v okrese Žilina. Sú preslávené svojou ornamentálnou výzdobou dreveníc, ktorá inšpirovala mnohé osobnosti, vrátane popredného slovenského architekta Dušana Jurkoviča.

Okrem výrazného kultúrneho dedičstva, ktoré dýcha z každej chalúpky, má obec aj pozoruhodnú hudobnú históriu. Z Čičmian pochádza významný hudobný skladateľ a muzikológ prof. Jozef Kresánek. Na koncerte v Čičmanoch zaspieva Detský a dievčenský zbor Slovenského rozhlasu slovenské ľudové piesne a iné kompozície inšpirované ľudovou kultúrou. Koncert bude tiež venovaný deťom, ktoré oslavujú prvý júnový víkend svoj sviatok.

Sólistom koncertu bude barytonista Jakub Gabriel, na klavíri bude hrať Tomáš Nemec, ktorý aktuálne zastúpi Denisu Hložek a zbor bude dirigovať Adrian Kokoš. Tento koncertný program je pokračovaním tradície, ktorú zbor udržiava už desiatky rokov. Jeho predchodcovia z Detského speváckeho zboru Československého rozhlasu taktiež radi koncertovali v Čičmanoch, o čom svedčia rôzne záznamy v rozhlasovej zborovej kronike.

"Podpora verejnoprávnosti je pre nás nesmierne dôležitá, pretože práve cez ňu môžeme uchovávať a šíriť slovenskú identitu a kultúru. Prostredníctvom hudby dokážeme spojiť generácie a odovzdávať naše národné dedičstvo mladším generáciám. Koncerty v rôznych regiónoch nám tiež umožňujú zostať v úzkom kontakte s našimi fanúšikmi, čo je pre nás neoceniteľné," povedal dirigent Adrian Kokoš.

Dirigent a zbormajster Adrián Kokoš v roku 2004 úspešne nadviazal na bohatú tradíciu zboru založeného 1. septembra 1953 Ondrejom Franciscim. Toto umelecké teleso je dôležitou súčasťou hudobnej scény na Slovensku. Mladí speváci pod jeho vedením aktívne pôsobia v rôznych programoch RTVS, majú na svojom konte viacero rozhlasových a televíznych nahrávok a vystupujú na významných podujatiach medzinárodného charakteru.