27. mája 2024 uplynie presne 100 rokov od narodenia výnimočného hereckého velikána Ladislava Chudíka. Túto jedinečnú osobnosť slovenskej kultúry si RTVS pripomenie v televíznom aj rozhlasovom vysielaní nielen zlatou televíznou klasikou, ale tiež množstvom rozhlasových hier a reportáží.

Bratislava, 24. máj 2024


Jednotka

Jednotka si osobnosť Ladislava Chudíka pripomína už od uplynulej nedele, kedy odvysielala prvý z trilógie kriminálnych filmov Smrť prichádza v daždi.Ladislav Chudík v nich stvárnil postavu vynikajúceho kapitána a následne majora Jakubca. Počas troch nadchádzajúcich nedeľných popoludní bude Jednotka pokračovať v pravidelnom vysielacom okne „Zlatej klasiky“. 26. mája ponúkne divákom druhý film z trilógie - Vrah zo záhrobia a 2. júna záverečný film Volanie démonov. Na túto trilógiu voľne nadväzuje kriminálka Šepkajúci fantóm, ktorú si diváci môžu pozrieť 9. júna popoludní.

Dvojka

Herecké majstrovstvo Ladislava Chudíka si Dvojka bude pripomínať po celý týždeň. V pondelok

27. mája bude obľúbenému hercovi venované celé večerné vysielanie. O 20.35 h odvysiela dokument Ladislav Chudík, hneď po ňom bude nasledovať legendárne predstavenie Tančiareň. Jeho osobnosť a herecký talent si diváci môžu užiť aj v nasledujúce dni. Od utorka do piatka dopoludnia ponúkne Dvojka štyri epizódy z relácie Herecké legendy venované obľúbenému hercovi, doplnené o televízne filmy a inscenácie Nedokončená partia (28.5.), Maškaráda (29.5.), Demeterovci (30.5.) a Jacobowsky a plukovník (31.5.).

RTVS :24

RTVS :24 sa bude 100. výročiu narodenia Ladislava Chudíka venovať kontinuálne v priebehu celého týždňa.

Rádio Slovenskopri príležitosti 100. výročia narodenia Ladislava Chudíka ponúkne poslucháčom už v sobotu 25. mája 2024 po 08.00 h v Dobrom ráne rozhovor Katy Martinkovej s vdovou Alenou Chudíkovou, ktorá sa o manžela starala do posledných dní jeho života. V deň stého výročia narodenia Ladislava Chudíka, v pondelok 27. mája Rádio Slovensko v Dobrom ráne v rannej téme vyzve poslucháčov, aby sa podelili o spomienky na umelecké majstrovstvo výraznej hereckej osobnosti a opýta sa ich na to, ktorú hereckú postavu Ladislava Chudíka majú najradšej. Popoludní po 15.00 h redaktorka Hana Beranová ponúkne mini – profil herca aj so zvukovými ukážkami jeho rozhlasovej hereckej kariéry.

Rádio Devín pripravuje Týždeň s Ladislavom Chudíkom, ktorý vyplní vysielanie od 26. mája do 2. júna 2024. V nedeľu 26. mája začne tematické vysielanie o 09.00 h s rozprávkovou hrou Rudolfa Dobiáša Ohňová víla. Večer o 19.00 h ponúkne Rádio Devín Sofoklovu hru Antigona, v ktorej sa v roku 1974 v úlohe Kreóna predstavil práve Ladislav Chudík.

Od pondelka do piatku (27. – 31. mája) odvysiela Rádio Devín pravidelne po 06.00 h v rámci Čítania na pokračovanie dielo od Jána Smreka s názvom Poézia, moja láska (5 častí). Neskôr popoludní, o 15.50 h ponúkne poslucháčom verše piatich autorov, ktoré načítal Ladislav Chudík.

Ladislav Chudík číta Publia Ovidia Nasa: Hudba a poézia

Ladislav Chudík číta Hansa Arpa: Štvorlístková hviezda

Ladislav Chudík číta Jána Smreka: Ak dovolíte...

Ladislav Chudík číta Jaroslava Seiferta: Zápas s andělem

Ladislav Chudík číta Milana Rúfusa: Čas spomienok

V utorok 28. mája o 20.00 h si v Dramatickom Rádiu Devín budú môcť poslucháči vypočuť hru Kráľ Oidipus od Sofokla a následne o 21.25 h hru Duch Hamletovho otcaod Martina Kákoša. V stredu 29. mája v relácií Ars litera Evy Reiselovej o 17.00 h bude odvysielaná Pocta Ladislavovi Chudíkovi. Z archívu Slovenského rozhlasu budú vybraté ukážky hereckej tvorby Majstra. Poslucháči si Ladislava Chudíka vypočujú ako Platóna, Voltaira, Novotného v Demokratoch, ale aj ako hosťa kultového zábavníka Pod pyramídou, či vrúcneho interpreta veršov Jana Skácela. V ten istý deň večer o 20.30 h si tohto všestranného herca a najvýznamnejšieho rozhlasového interpreta vypočujú poslucháči Rádia Devín v rozhlasovej hre GILGAMEŠ podľa sumerského eposu Jozefa Čertíka. Vo štvrtok 31. mája o 21.00 h prinesie vysielanie Rádia Devín rozhlasovú hru I. Bukovčana Kladne vybavená žiadosť, ktorá vo svojej dobe zaujala aj na medzinárodnom festivale rozhlasových hier Prix Italia.Táto hra má filozofický pôdorys existencionalistickej drámy. V rozhovore dvoch ľudí jeden rezignuje na svoju človečiu podstatu a druhý z vlastnej vôle hľadá východisko zo situácie v pokoji mŕtvych. V postavách dvoch mužov excelujú Ladislav Chudík a František Dibarbora. Prvý júnový deň bude o 09.00 h patriť kultovej rozprávke Bambi (Felix Salten/Peter Gregor), v ktorej sa Ladislav Chudík predstavil v úlohe rozprávača a o 13.00 h si jeho excelentný hlas vypočujú poslucháči prostredníctvom rozhlasovej hry M. J. Lermontova Démon. 1. júna o 22.30 h ponúkne Rádio Devín premiéru relácie Medzi hlasmi, ktorej autorom je Dušan Taragel. Ladislav Chudík prečíta z diel Karla Čapka, Bohumila Hrabala a Milana Rúfusa. V nedeľu 2. júna o 09.00 h si detskí poslucháči vypočujú rozprávkovú hru Braček z tekvice a o 19.00 h hru Mizantrop. Táto komédia patrí medzi najhrávanejšie diela Jeana Baptiste Poquelina, známeho pod menom Moliére, jedného z najvýznamnejších dramatikov francúzskeho klasicizmu. Hlavnou postavou je ľudí nenávidiaci Alcest. Ladislav Chudík vytvoril rozhlasovú podobu Alcesta v roku 1969 v réžii Ota Varečku.

Rádio Regina si 100. výročie narodenia Ladislava Chudíka pripomenie v celoslovenskom vysielaní (t.j. v Rádiu Regina Západ, v Rádiu Regina Stred a v Rádiu Regina Východ) už v nedeľu 26. mája v rozprávkovej hre Eleny Čepčekovej Striebornica. V stredu 29. mája o 22.00 h to bude rozhlasová adaptácia básnickej skladby Básnik a žena od Jána Smreka. Smrekove verše si môžu poslucháči Rádia Regina vypočuť v majstrovskom podaní Ladislava Chudíka a Zdeny Grúberovej. Rozhlasová hra bola uvedená v roku 1964. Od 20. mája až do 31. mája v rozhlasových večerníčkoch o 18.00 h Dobrú noc, deti! ponúkne Rádio Regina svojim detským poslucháčom desaťdielny seriál Júliusa Balca Strigôňov školský rok. Ladislavovi Chudíkovi sa originálne rozprávky o čudáckom dedkovi a jeho pôvabnej vnučke tak páčili, že autorovi vtedy dokonca napísal priateľský ďakovný list. Túto spoločnú radosť oboch majstrov slova počuť aj z nahrávky.

Okrem tohto celoslovensky šíreného programu ponúkne Rádio Regina Stred 27. mája po 11.00 h špeciálne vysielanie. Svojim poslucháčom sa prihovorí z miesta, kde rozsypali popol Ladislava Chudíka. Ide o miesto, ktoré sa rozprestiera nad jeho rodnou obcou Hronec, zvaného Hájny Grúň. V hodinovej mozaike slova a hudby sa moderátorka Gabriela Tomajková porozpráva s blízkymi, priateľmi i rodákmi tohto slávneho herca. Nebudú chýbať ukážky z jeho rozhlasovej tvorby a život s umelcom priblíži manželka Alena, zaspomínajú si na neho súčasný i bývalý starosta a program spestria aj speváčky z miestneho spevokolu s obľúbenými skladbami majstra Chudíka.

Radio Slovakia International odvysiela 27. mája, v deň narodenia majstra, pre Slovákov žijúcich v zahraničí spomienku na Ladislava Chudíka vo vysielaní Krajanskej redakcie.

Rádio Junior si 100 rokov narodenia Ladislava Chudíka pripomenie počas celého týždňa od 28. mája do 03. júna. Pri spomienke na majstra Chudíka sa poslucháči Rádia Junior ocitnú v 14. storočí na Trenčianskom hrade. Židovský učenec Elia (Ladislav Chudík) prichádza na pozvanie palatína Feliciána Zacha (Vlado Müller) na Trenčiansky hrad, aby vyrobil čierny elixír. Pridelia mu mladého sluhu Mikuláša (Daniel Matuška), ktorému sa však nepáči, že má slúžiť práve u židovského učenca. Okrem historického príbehu a náhľadu do tajov alchýmie, sa tak poslucháči započúvajú aj do vnútorného zápasu neskúseného chlapca túžiaceho po poznaní, po odpovediach na otázky prekračujúce hranice vlastných predsudkov a poddanského myslenia. Hru pre väčšie deti a mládež Sluha prekliateho alchymistunapísal trenčiansky spisovateľ Jozef Repko a Rádio Junior ju ponúkne rozdelenú do dvoch častí (od 01. júna do 06. júna každých 10 hodín).

Ladislava Chudíka si poslucháči vypočujú aj v rozprávke z malého karpatského mestečka, v ktorom žije známy strigôň. Známy preto, že už počuli o jeho vianočných aj prázdninových príhodách s jeho vnučkou. Ale tentoraz bude hlavnou postavou Mínus a Dajmifuk. Mínus je matematik, ktorý nevie robiť nič okrem matematiky a Dajmifuk je jeho zlodejský kocúr, ktorý preňho (ale aj pre seba) kradne gazdom klobásy. Ako sa to s nimi skončí a čo s tým bude mať spoločné karpatský strigôň, sa dozvieme z rozprávky Júliusa Balca.

Rádio Litera zaradí do vysielania od 27. mája do 2. júna až šesť relácií, ktoré sprítomnia nezabudnuteľnú osobnosť Ladislava Chudíka. V jeho interpretácií si bude možné vypočuť päť časti Čítania na pokračovanie z pamätí básnika Jána Smreka pod názvom Poézia moja láska. Rádio Litera odvysiela aj rozhlasovú hru Petra Karvaša Carltonovská komédia. Táto hra nastoľuje závažné spoločenské problémy. Ide o príbeh lorda Lyonela Carltona, hlavného cenzora Jej veličenstva, ktorý zodpovedá za mravnosť a čistotu národa, odvíja sa od spisu B-1447 obsahujúceho inkriminované fotografické snímky, ktoré má úrad schváliť alebo zakázať. Ladislav Chudík sa predstaví v hlavnej úlohe. Rozhlasová hra Dušana Širokého Ak chceš, ozvi sa vykresľuje vzťahy dospievajúceho chlapca k svojmu otcovi a jeho nastávajúcej partnerke, s čím sa chlapec nevie vysporiadať. Chudík stvárnil úlohu otca. Rádio Litera odvysiela aj reláciu z cyklu Ars Litera s podtitulom Ikony divadla, portrétové pásmo s názvom Gentleman – Ladislav Chudík a priestor vo vysielaní bude mať aj recitátorské umenie majstra Ladislava Chudíka. Rádio Litera z rozhlasového archívu vyberie verše Pavla Horova Ako sa ťažko rodí dieťa.