V utorok 21. mája sa v Piešťanoch otvoria brány 13. ročníka populárneho multižánrového festivalu „Zázračný oriešok. Kniha v rozhlase – rozhlas v knihe“. Festival pripravuje Rozhlas a televízia Slovenska v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom, Mestom Piešťany a Mestskou knižnicou mesta Piešťany. Do kúpeľného mesta na rieke Váh tak zavíta rozhlasová rozprávková hra, monologická rozprávka a hra pre mládež spolu s množstvom sprievodných aktivít zameraných na prezentáciu, popularizáciu a súťaž kvality rozhlasovej dramatickej tvorby určenej pre deti a mladého poslucháča.

Bratislava, 15. mája 2024


Festival „Zázračný oriešok. Kniha v rozhlase – rozhlas v knihe“ je zameraný na súčasné deti, ktorých svet sa snaží obohatiť práve prostredníctvom počúvania rozhlasových rozprávok. Úsilím tvorcov je podporiť pozitívny vzťah detí k čítaniu a zvýšiť ich záujem o knihy. V súlade s ideálmi jeho zakladateľa, nedávno zosnulého Jána Uličianskeho – významného spisovateľa, režiséra a dlhoročného dramaturga, festival kladie dôraz na význam slovenskej rozhlasovej a knižnej tvorby pre mladé publikum. Zároveň sa snaží rozšíriť ich obzory o poznatky, ktoré presahujú štandardné školské vzdelávanie. Prostredníctvom rôznorodých multižánrových aktivít adresovaných rodinám s deťmi, školským kolektívom, pedagógom, ako aj širšej kultúrnej verejnosti i samotným tvorcom, poskytuje festival platformu pre odborné hodnotenie a diskusie o podstate a podobách kreativity v rozhlasovom umení zameranom primárne na deti.

Festival, počas štyroch dní od 21. do 24. mája, ponúkne súťažnú prehliadku rozprávok a rozhlasových hier pre mládež vytvorených v Slovenskom rozhlase pre Rádio Devín a Rádio Regina na motívy kníh domácich i zahraničných autorov. Festivalový kolorit, okrem počúvania súťažných titulov, dotvoria aj početné divadelné predstavenia, ilustrátorské workshopy, vernisáže, koncerty i besedy s autormi a inými umelcami, ktorí sa venujú tvorbe pre detského prijímateľa.

Deväť členov odbornej poroty festivalu a tri pätnásťčlenné detské poroty ohodnotia osemnásť rozhlasových diel v troch kategóriách – 1. monologické rozprávky, 2. hry pre mládež, 3. rozprávkové hry.

O víťazstvo v kategórii monologických rozprávok zabojujú diela od Ľubomíra Feldeka: Báječný zverinec, od Juraja Raýmana: Veľké H a malé o..., od Jozefa Lenharta: Chrenovský betlehem, od Petra Karpinského: Krištof, od Arnolda Lobela: Na ceste, od Reného Goscinnyho: Malý Mikuláš cestuje.

O titul najzaujímavejšej rozprávkovej hry súťažia tituly od Juraja Raýmana: Hon na tučniaka, od Barbory Kardošovej: Traja kamoši a fakticky fantastický poklad, od Márie Ďuríčkovej a Zuzany Líškovej: Čierna pani, od Pavla Dobšinského a Vladimíra Hanuliaka: Tri perá z draka alebo čo je dobré a čo zlé, odJeana de la Fontainea a Svetozára Sprušanského: Kolotoč La Fontaine & Cirkus La Fontaine a od Petra Karpinského: Požierači.

O víťazstvo v kategórii najlepšej hry pre mládež zabojujú Rudyard Kipling s príbehom Quiquern, Toňa Revajová s rozhlasovou hrou Johanka, Josef a Karel Čapkovci spolu so Svetozárom Sprušanským s hudobno-dramatickou interpretáciou dramatického diela Zo života hmyzu, Eva Borušovičová s príbehom Dokonalé dieťa, Tereza Oľhová s rozhlasovou adaptáciou detskej knižky Posledný permoník a Jana Wernerová, Peter Kočiš, Jozef Palaščák s rozhlasovou hrou pre mládež s názvom Slovenský raj.

Rozhlasové programové služby budú v úzkom kontakte so svojimi poslucháčmi počas živých vysielaní a verejných nahrávok populárnych programov.

Hneď v prvý deň festivalu, utorok 21. mája, z Villy Zuckmann, ponúkne Rádio Devín rozhovory so zaujímavými hosťami o 14.00 h v relácií Ladenie Rádia Devín so Zuzanou Golianovou, o 16.00 h prinesie Hudobnú mozaiku so Silviou Zvarovou a o 17.00 h v Ars litera ponúkne Hommage à Ján Uličiansky so Zuzanou Belkovou. O 19.00 h z Kursalonu odvysiela Rádio Devín slávnostné otvorenie festivalu s Adrianou Totíkovou, Lukášom Hercom a s hudobným hosťom multiinštrumentalistom Michalom Smetankom.

V stredu o 13.00 h sa opäť z Villy Zuckmann prihlási Rádio Regina Západ s programom Martina Jurča a o 14.00 h to bude Rádio Slovensko spolu s Rádiom Junior.

Vo štvrtok sa program Rádia Regina Západ a Rádia Junior, Čo by bolo, keby sme (ne) museli lúskať tvrdé oriešky?, dočká verejnej nahrávky. Moderovať bude Rozália Vlasková. Tretí deň festivalu, 23. máj, vyvrcholí o 19.00 h v Kursalone slávnostným vyhlásením výsledkov a odovzdaním cien tvorcom víťazných titulov. Slávnosť na živo vysielanú v Rádiu Devín bude moderovať mladý herec, bývalý člen Detskej rozhlasovej dramatickej družiny Richard Labuda a hudobným hosťom bude kapela The Anyone.

V oddychovej zóne Rádia Junior v Mestskej knižnici v Piešťanoch budú môcť návštevníci festivalu spoznať redaktorov rádia aj maskota Škriatka Breptíka, vyhrať v súťažiach pekné knižky a oddýchnuť si na pohodlných tulivakoch. V sprievodnom programe festivalu nechýbajú ani početné výstavy slovenských a českých ilustrátorov, tvorivé dielne, divadelné dramatizácie, či scénické čítania. Festival zostáva verný charakteru rozhlasového sviatku s pestrými farbami, knihou a najmä detským svetom v hlavnej úlohe.