V prvý májový deň oslávi Slovensko 20 rokov svojho členstva v Európskej únii. RTVS pri tejto príležitosti pripravila pre divákov a poslucháčov bohatý rozhlasový a televízny program. Nebudú v ňom chýbať ani premiérové relácie a špeciály. Jednotka večer o 20.30 h odvysiela aj prenos slávnostného galavečera k 20. výročiu Slovenska v Európskej únii, ktorý bude spojený so slávnostným odovzdávaním štátnej ceny Alexandra Dubčeka.

Bratislava, 29. apríl 2024


Jednotka

V stredu 1.mája o 20.30 h odvysiela Jednotka prenos slávnostného galavečera k 20. výročiu Slovenska v Európskej únii, ktorý bude spojený so slávnostným odovzdávaním štátnej ceny Alexandra Dubčeka.

Diváci sa však môžu tešiť na zaujímavý program aj počas celého sviatočného dňa. Jednotka odvysiela aj klasiku z televíznych archívov a najmenším divákom ponúkne hneď ráno pôvodné televízne rozprávky Čertovo vrece (8.30 h), ktoré malých aj veľkých naučí poznať čo má v živote najväčšiu cenu a legendu s rozprávkovými motívmi zo života starých Slovanov Kovladov dar (9.35 h), ktorá rozpráva príbeh o veľkej láske, moci a spravodlivosti. Popoludní poteší Jednotka divákov dobrodružnou komédiou Asterix a Obelix (13.15 h) ako aj Rozprávky bratov Grimmovcov (15.05 h).

Jednotka nezabudne ani na 90. výročie narodenia umelca Štefana Kvietika. 1. mája tak odvysiela tiež televíznu inscenáciu z vidieckeho prostredia Zločin a pokánie (10.45 h) a slovenský historický film Majster kat (17.10 h).

Dvojka

Dvojka odštartuje sviatočné vysielanie 1. mája ráno o 8.50 h filmom Osadné o stretnutí najvyšších súčasných európskych lídrov s lokálnymi politikmi z poslednej dediny na hranici Európskej únie. Malá dedinka Osadné privíta delegáciu z Európskeho parlamentu. A naopak - na pozvanie Európskeho parlamentu navštívia bruselské inštitúcie starosta a kňaz z Osadného. Podvečer, o 17.00 h sa diváci môžu tešiť nareprezentačný dokumentárny film o Slovensku Cesty Slovenskom, ktorý sa pokúsi aj tomu najznalejšiemu vlastencovi ukázať nový pohľad na našu krajinu.

Večer sa diváci Dvojky môžu tešiť až na dve výnimočné premiéry. O 20.00 h si v špeciálnom vydaní šou Lov slov svoje lúštiteľské schopnosti preveria moderátori Vera Wisterová, Ľuboš Hlavena a Martina Jančeková. Čakajú na nich slovné hádanky, krížovky a osemsmerovky, ktorých témou bude aj Európska únia. O 21.55 h bude nasledovať Európska kaviareň ŠPECIÁL, v ktorej moderátor Michal Havran prináša dva portréty sebavedomého európskeho umenia pri príležitosti 20. výročia vstupu SR do Európskej únie – fotografky Miloty Havránkovej a herca Martina Hubu.

RTVS :24

Programová služba RTVS :24 si bude výročie vstupu SR do Európskej únie pripomínať celý deň. Vysielanie sa začne reláciou Správy :24 o 7.00 h a bude pokračovať spravodajskými blokmi každú hodinu. Ich súčasťou budú reportáže a rozhovory o prístupových rokovaniach, výhodách a nevýhodách členstva v európskom spoločenstve, súčasnosti a budúcnosti Európskej únie. RTVS :24 v tento deň odvysiela aj relácie Ekonomika :24 o 16.30 h, Interview :24 o 17.30 h a Komentáre dňa o 20.20 h, venované 20. výročiu vstupu SR do EÚ.

Rádio Slovensko

Vo vysielaní Rádia Slovensko budú v stredu 1. mája dominovať najmä dve témy – Sviatok práce a 20. výročie vstupu Slovenska do Európskej únie.

V tento deň odštartuje dvojmesačný seriál 20. rokov v Európskej únii. V pravidelnom cykle v utorky a štvrtky vždy o 15.20 h Rádio Slovensko postupne predstaví partnerov Slovenska v Európskej únii, teda 26 členských krajín. Cieľom cyklu je priniesť zaujímavé informácie o krajine, o dopade vstupu do EÚ na jej obyvateľov a náladách v spoločnosti podľa licencie autora príspevku. Nepôjde o tzv. encyklopedický prehľad, ale o zaujímavý a pestro usporiadaný materiál. V každom príspevku bude oslovený aj rodák z krajiny, ktorej je časť cyklu venovaná a tak zaznie ukážka jazyka, ktorým sa v danej krajine hovorí. Téme vstupu Slovenska do Európskej únii sa bude venovať aj Lukáš Mano v Príbehu na týždeň. Počas celého dňa si bude Rádio Slovensko aj v rámci zvukovej grafiky vo vysielaní pripomínať 20 rokov v Európskej únii.

Sviatok práce si pripomenie rannou témou v čase od 6.00 do 9.00 h, Barbara Štubňová sa bude poslucháčov pýtať, koľko najdlhšie vydržali v jednom zamestnaní a v popoludňajšej téme sa zasa Petra Bernasovská od 14.00 h do 16.00 opýta respondentov čo ich práci baví. Hosťom Rádia Slovensko po 13.00 h bude prezidentka KOZ Monika Uhlerová.

Rádio Regina Západ

Rádio Regina Západ sa hneď z rána 1. mája o 8.00 h prihovorí deťom s rozprávkou Trojruža. Vo Sviatočnej od-dychovke o 12.30 h saporozprávajú Barbora Turčanová z Českého rozhlasu Brno a Mirka Záhumenská o novinkách medzi nahrávkami dychovej hudby u nás a na Morave. V čase od 15.00 h do 18.00 h poskytne Rádio Regina Západ svojim poslucháčom Finále Slovnaft Cupu medzi Trnavou a Ružomberkom.

Rádio Regina Stred

Rádio Regina Stred si v živom prúdovom vysielaní (od 9.05 h do 11.00 h) s názvom Štvorlístok pripomenie prvomájový Sviatok práce rozhovorom s Vlastou Podolákovou, ktorá v Kysuckej nemocnici v Čadci pracuje ako zdravotná sestra viac ako 40 rokov. Reč bude aj o patrónovi všetkých pracujúcich sv. Jozefovi a o posolstve jeho sviatku pre súčasnosť. V relácií s názvom Bruselská pošta (od 11.05 h do 12.00 h) sa bude Rádio Regina Stred venovať výnimočnému, solidárnemu, ale aj dlhodobo konfrontovanému vzťahu Slovenska a Európskej únie, ktorý oslavuje tento rok 20. výročie. Slobodné cestovanie, podpora študentov, investície do regiónov, ale aj vyššia kvalita života všetkých generácií – to sú len niektoré z vecí, ktoré členstvo v Európskej únii Slovenskej republike prinieslo. Naproti tomu však aj po dvadsiatich rokoch „leží na stole“ otázka, prečo tomuto členstvu dodnes Slováci nie tak úplne rozumejú. Práve Európska únia sa totiž často stáva terčom kritiky, negatívnych emócií a strachu.

Popoludňajšie živé vysielanie s Marcelom Pálešom bude v čase od 13.05 h do 14.00 h venované 20. výročiu členstva SR v EÚ priamo zo slovenského geografického stredu Európy v Kremnických Baniach. Okrem iného sa bude hovoriť o význame podpory z Európskej únie v regiónoch Stredného Slovenska, napríklad o obnove kultúrnych pamiatok, o programoch pre mladých aj pre seniorov, ale aj o tom, ako členstvo SR v EÚ napomáha rozvoju cestovného ruchu na strednom Slovensku.

Rádio Regina Východ

Rádio Regina Východ začne slávnostné prvomájové vysielanie o 5.05 h s ponukou tvorby najúspešnejších detských folklórnych kolektívov Košického kraja v relácii Klenotnica ľudovej hudby. Moderátor Miroslav Talavašek sa prihovorí poslucháčom reláciou Rádiobudík Rádia Regina Východ v čase od 6.05 h do 8.00 h. Nasledovať bude Príbeh pre toto miesto (62. časť) s názvom Vodníkova Hanička, ktorú si Rádio Regina Východ pripravilo pri príležitosti 97. Výročia rozhlasového vysielania z Košíc. V relácii Magazín Rádia Východ (9.05 h – 12.00 h) predstaví športovcov z východného Slovenska, ktorí pôsobia v európskych ligách. Moderátor Daniel Furčák v Mozaike východu oslávi vstup Slovenskej republiky do Európskej únie s hudbou členských krajín. Popoludnie na Rádiu Regina Východ bude patriť finálovému zápasu Slovnaft Cupu medzi Trnavou a Ružomberkom.

Rádio Devín

1. mája o 10.00 h odvysiela Rádio Devín reláciu Ars musica venovanú rozhovoru s Adriánom Kokošom, zbormajstrom Detského a dievčenského speváckeho zboru Slovenského rozhlasu. O jubilejnej, 70. sezóne, o koncertoch a plánoch sa s ním porozpráva Melánia Puškášová. Hudba bude patriť aj májovým, jarným reflexiám.

V rámci dlhodobého projektu V dotyku s kultúrou Rádio Devín zavíta 1. mája o 14.00 h na podujatie s názvom Deň otvorených ateliérov v Novej Cvernovke. Už po druhýkrát si jeho účastníci môžu pozrieť vysielanie Rádia Devín naživo. V relácii Ladenie sa bude hovoriť o novom rozhlasovom cykle Poetická Európa, s historičkou Marínou Zavackou uvedú publikum do histórie tohto dátumu a pripomenú si vstup Slovenska do Európskej únie cez príležitosti, ktoré dostali slovenskí umelci a umelkyne. O 18.00 h z toho istého miesta odvysiela Omar Mirza reláciu Na tému - Cvernovka. Po desiatich rokoch vychádza reedícia knihy, ktorá mapuje históriu tohto najväčšieho kultúrneho a kreatívneho centra na Slovensku. V špeciálnom vysielaní Omar Mirza privíta do diskusnej relácie týchto hostí: režiséra Viliama Csina, grafického dizajnéra Borisa Meluša a produkčnú Paulu Poštolkovú. Rozprávať budú o ľuďoch a priestoroch novej i starej Cvernovky a o úlohe kreatívnych komunít pri formovaní kultúrneho, životného i spoločenského priestoru na Slovensku.

Rádio Devín aj na Sviatok práce pokračuje v projekte Poetická Európa, ktorý sa venuje 20. výročiu vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie. Postupne sa vo formáte Verše objaví dvadsaťdeväť básnikov a poetiek, osemnásť prekladateľov a prekladateliek a pätnásť interpretov a interpretiek, ktorí poslucháčov a poslucháčky pozvú na cestu za európskou poéziou. Počas troch týždňov, od pondelka 22. apríla do piatka 10. mája, vždy o 15.50 h v Rádiu Devín, navštívia každú členskú krajinu Európskej únie a prinesú preklady, ktoré vznikli pre Rádio Devín. Prvomájová Ars litera o 17.00 h bude mať podtitul Európski Nobelisti v archíve rozhlasu.

Rádio_FM

1. máj si Rádio_FM pripomenie vo vysielaní spravodajských blokov a k 20. výročiu vstupu Slovenskej republiky do Európskej Únie prinesie pre svojich poslucháčov rozhovor s Vladimírom Šuchom, vedúcim zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Radio Slovakia International

Radio Slovakia International v stredu 1. mája štartuje cyklus pod názvom 20 rokov Slovenska v Európskej únii – Poznáme sa?.Predstaví v ňom jednotlivé členské krajiny Európskej únie z hľadiska kultúrnej rôznorodosti, ktorú si bežný poslucháč neuvedomuje, alebo aj nepozná. Každá časť bude venovaná jednému štátu. Na hodnotenie vzájomných vzťahov Slovenska a jednotlivých krajín sa redaktori pýtali veľvyslancov, ktorí pôsobia na Slovensku, ale aj našich diplomatov v krajinách Európskej únie. Poslucháči si vypočujú veľvyslanca Bulharska na Slovensku Vassila Petkova, ktorý pripomína, že táto krajina je centrom východnej Európy v oblasti informačných technológií, či veľvyslanca Poľska Macieja Ruczaja, ktorý pozve poslucháčov Radia Slovakia International na návštevu menej známych miest Poľska. Veľvyslanec Slovenska v Litve a Lotyšsku Branislav Pavlovič poukáže na to ako sú mladí Litovčania hrdí na svoju domovinu. Krédo EÚ „zjednotení v rozmanitosti“ sa prejaví aj v pestrosti seriálu Radia Slovakia International.

RSI virtuálne navštívi rôzne kúty Európskej únie, v ktorej dnes žije takmer 450 miliónov obyvateľov planéty. Časť respondentov v krajinách EÚ žila alebo žije, iní pochádzajú z krajín Európskej únie a ich domovom sa stalo Slovensko. Radio Slovakia International zaujímajú ich skúsenosti a poznatky, ktoré získali. Čo si myslia o Slovákoch, ale aj to, čo by sme mohli odpozorovať zo života v cudzine. Otázky smerujú aj k argumentom, prečo by sme mali jednotlivé krajiny navštíviť aj čím sú pre Slováka špecifické. O živote v Belgicku bude hovoriť Robert Sermek, vedúci kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku. Žil v Bruseli dvadsať rokov a zaspomína si na to akou vzácnosťou bolo stretnúť Slováka v tejto krajine. O Estónsku bude rozprávať obchodný manažér Erki Kukk, ktorému sa na Slovákoch páči zmysel pre humor. Zvukovú prehliadku francúzskych syrov nám sprostredkuje Ľubomír Jančok, autor kníh Život na Sorbonne a Francúzsky paradox, ktorý študoval v Paríži. Migračnú politiku Grécka a Slovenska bude porovnávať grécky doktorand na Univerzite Komenského v Bratislave Panagiotis Geropoulos.

Úvod a záver cyklu 20 rokov Slovenska v Európskej únii – Poznáme sa? bude venovaný vzťahom Slovákov k Európskej únii. Aj keď toto spoločenstvo dnes vnímame najmä cez eurofondy a vzájomnú spoluprácu, v prvej časti hovoríme o histórii vzniku EÚ a myšlienke spolupráci európskych krajín na zachovaní mieru. O základných hodnotách, ktoré presadzuje Európska únia, porozpráva Vladimír Šucha, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Ako sa dotýka členstvo koncepcie zahraničnej politiky Slovenskej republiky vysvetlí minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár a informácie o riadiacich orgánoch EÚ doplní Maroš Šefčovič, komisár za Slovenskú republiku v Európskej komisii a zároveň jej podpredseda. Cyklus 20 rokov Slovenska v Európskej únii – Poznáme sa? sa začne 1.mája a potrvá až do 9. augusta 2024. Každý týždeň odvysiela Radio Slovakia International dve nové časti a program si poslucháči môžu vypočuť v angličtine, francúzštine, nemčine, ruštine, španielčine a slovenčine. Krajiny budú zoradené v abecednom poradí.