RTVS na Veľkonočnú nedeľu 31. 3. 2024 ponúkne detským divákom, okrem tradičných pravidelných relácií, aj dve prekvapenia. Detskí diváci sa môžu tešiť na premiérové diely obľúbeného dobrodružného seriálu Robin s Jurajom Bačom. Ďalším premiérovým titulom je dokument pre deti z cyklu EBU - „I can do it! (Dokážeš to!)“. Tento rok sa RTVS zapojila do tohto cyklu s dokumentom Matúš – bojím sa výšok.

Bratislava, 26. marec 2024


Na Veľkonočnú nedeľu sa na televízne obrazovky vracia divácky obľúbený seriál pre deti - Robin. V premiérových epizódach prežije Richard (Juraj Bača) so svojim psom Robinom ďalšie zaujímavé dobrodružstvá. Spolu sa náhodne zoznámia s pani učiteľkou a jej psíkom, ktorý sa pripravuje na skúšky pre vodiace psy. Projekt Robin predstavuje moderný spôsob spojenia vzdelávania a zábavy tzv. edutainment, v ktorom sa deti tentokrát dozvedia viac o svete nevidomých a o ich živote so šikovnými vodiacimi psíkmi.

Seriál Robin patrí k úspešným detským reláciám RTVS. Pomáha malým divákom orientovať sa a nachádzať riešenia v rôznych životných situáciách. V minulosti sa relácia venovala témam ako dopravná výchova, použitie čísla 112, ekológii, kyberšikane a mnohým iným.

Ďalším premiérovým nedeľným programom je dokument pre deti vo veku 8 až 12 rokov z cyklu EBU (Európskej vysielacej únie) - „I can do it! (Dokážeš to!)“. Tento rok sa RTVS zapojila do tohto cyklu s dokumentom Matúš – bojím sa výšok. Ide o príbeh 12 ročného chlapca z Levoče a jeho nevidomej kamarátky Emky, ktorá mu pomáha zbaviť sa strachu z výšok. Predstavuje silný príbeh detskej odvahy, priateľstva a sily chlapčenského sľubu. Dokument bol veľmi pozitívne prijatý aj u ostatných producentov, ktorí sa zúčastnili tejto série EBU.

RTVS sa do tohto projektu úspešne zapojila ešte v roku 2022. „Už prvá séria mala vynikajúcu odozvu a zaujala detských divákov. RTVS sa preto rozhodla do tohto projektu opäť zapojiť. Okrem propagácie Slovenska a RTVS v zahraničí ide o potvrdenie, že verejnoprávna televízia kladie dôraz na kvalitnú detskú tvorbu a prináša detskému divákovi obsah, ktorý na iných platformách nenájde,“ povedal režisér dokumentu Vladimír Balko.

Projekt reprezentuje séria 15-minútových dokumentárnych filmov pre deti, ktorá má v Európe dlhoročnú tradíciu. Ide o portréty detí, ktoré sa nevzdávajú a dokážu prekonať ťažké situácie alebo si plnia svoje sny. Okrem slovenského dokumentu sa môžu detskí diváci tešiť na veselý príbeh malého dievčaťa zo Škótska, ktoré chce jazdiť na somárikovi a nie a nie ho vycvičiť, na príbeh malého tvorcu komiksov z Portugalska, príbeh dievčaťa, ktoré sa napriek vážnej chorobe zúčastní tvrdej adrenalínovej súťaže v Írsku, ako aj príbeh o chlapcovi z malého ostrova v Grécku, ktorý navštevuje školu s jediným žiakom a tým je on. Dokumentárna séria ukazuje odvahu a odhodlanie hlavných hrdinov, ktorí prostredníctvom prerozprávania príbehov z pohľadu dieťaťa dovoľujú divákovi nahliadnuť do svojich životov.