Víťazom 39. ročníka autorskej pesničkovej súťaže Košický zlatý poklad 2023 sa stala skupina God bless dumplings s piesňou Zabijeme splín. Druhé miesto získala skupina Slovak tea za pieseň PositiviTea a tretie miesto, ako aj cenu na najlepší text si odniesol Mišo Kamenský s piesňou Náhodný pocestný.

Bratislava, 23. október 2023


Finálový večer súťaže Košický zlatý poklad 2023, ktorý sa konal 21. októbra v Kulturparku v Košiciach, si mohli rozhlasoví poslucháči vypočuť naživo vo vysielaní Rádia Slovensko, Rádia Regina Východ, Rádia Regina Stred a mohli ho tiež sledovať online na webe RTVS. Porota vyberala víťazov zo 177 prihlásených nových autorských piesní, ktoré neboli doposiaľ zverejnené. Finálovú dvanástku tvorila šestica priamo postupujúcich piesní a šestica piesní, ktoré si vybrali poslucháči a poslucháčky Rádia Slovensko. Hudobnými hostkami večera boli Slávka Tkáčová, víťazka predošlého ročníka súťaže a Sima Magušinová so svojou skupinou. Vyhlasovateľom súťaže bolo Štúdio RTVS Košice.

Víťazom 39. ročníka autorskej pesničkovej súťaže Košický zlatý poklad 2023 sa stala skupina God bless dumplings s piesňou Zabijeme splín. Kapela získala aj finančné ocenenie 1.200€ a príležitosť nahrať svoju víťaznú skladbu v nahrávacom štúdiu Slovenského rozhlasu v Bratislave. Druhé miesto a finančnú odmenu 900 € získala skupina Slovak tea za pieseň PositiviTea. Tretie miesto, 600 € a aj cenu na najlepší text a odmenu 200 € si odniesol Mišo Kamenský s piesňou Náhodný pocestný. Cena Rádia Slovensko, ktorá zahŕňa 50 odvysielaní skladby v Rádiu Slovensko, bola udelená kapele Voising za pieseň Mávam. Študentskú cenu, Cenu východoslovenských rozhlasových štúdií, získala skupina Sound-Clown s piesňou Zrkadlo.

Porotu tvorili speváčky Katarína Koščová, Sima Magušinová, Veronika Rabada, hudobník Martin Husovský, skladateľ, dirigent, aranžér a multiinštrumentalista Adrián Harvan, zástupkyňa SOZA Dominika Semaňáková a intendant Rádia Slovensko, hudobný recenzent i moderátor Roman Bomboš. Textár a spisovateľ Daniel Hevier bol garantom ceny za najlepší text.

Pesničková súťaž Košický zlatý poklad vznikla v roku 1980. Od svojho vzniku vytvára priestor na prezentáciu a propagáciu tvorby mladým autorom a interpretom pôvodnej slovenskej populárnej hudby. Počas finálových koncertov na jej predchádzajúcich ročníkoch zaznelo viac ako 450 nových slovenských piesní. K najznámejším interpretom, ktorí tu odštartovali svoju kariéru patria Beáta Dubasová, Peter Nagy, Tomáš Buranovský, Marián Čekovský, Peter Cmorik a skupiny No Name, Nocadeň, či Kristián Dufinec so skupinou Iconito.