Tretia séria divácky mimoriadne obľúbenej šou RTVS odštartuje na Jednotke už 1. októbra o 20.30 h. Počas jedenástich týždňov predstaví cukrárske a pekárske umenie opäť 12 amatérskych pekárok a pekárov. Kto sa tento rok prebojoval do súťaže Pečie celé Slovensko a aké úlohy čakajú súťažiacich? RTVS dnes odhalila dvanástku finalistov tretej série.

Bratislava, 19. september 2023


Už o necelé dva týždne vypukne na Slovensku opäť pekársky a cukrársky ošiaľ. Na obrazovky Jednotky mieri tretia séria šou Pečie celé Slovensko, ktorú si zamilovali státisíce divákov a netrpezlivo čakajú na nové cukrárske výzvy, ktoré čakajú tucet súťažiacich. Divákom sa opäť prihovorí stabilná dvojica moderátorov Juraj Bača a Milan Zimnýkoval a výrobky súťažiacich budú aj v tretej sérii hodnotiť šarmantné porotkyne Jozefína Zaukolcová a Petra Tóthová. Samozrejme o titul majstra pekára bude opäť súťažiť tucet vynikajúcich amatérskych pekárok a pekárov z celého Slovenska. Tí predvedú svoj pekársky a cukrársky talent v nádhernom prostredí Theresia Chateau v Bernolákove.

Aj v tretej sérii prešli adepti na finálovú dvanástku náročným kastingom a svoje miesto v súťaži si museli tvrdo vybojovať. Na základe webových dotazníkov vybrali tvorcovia projektu širší výber uchádzačov, ktorí počas niekoľkých týždňov absolvovali osobné pohovory s ukážkou ich pekárskych a cukrárskych výrobkov, ktoré porota ochutnávala. Tí najlepší postúpili na kamerové skúšky. Počas nich si desiatky súťažiacich vyskúšali simulované pečenie jednej súťažnej výzvy za prítomnosti kamier, porotkýň a moderátorov. „Prihlásilo sa okolo 250 talentovaných amatérskych pekárov a pekárok a 120 sme pozvali na osobný pohovor. Bolo to veľmi príjemných takmer 10 dní v Bratislave. Niektorí doniesli fantastické výrobky a bolo príjemné sledovať, že vedia prečo tam idú a čo chcú dosiahnuť. Bolo veľmi náročné vyskladať finálovú dvanástku,“ priznala Jožka. „Každý rok ma súťažiaci prekvapujú. Slováci sú na jednej strane konzervatívni a na druhej veľmi kreatívni. Mne sa veľmi páčilo, keď priniesli niečo, čo som nepoznala, z ich kultúrneho dedičstva. Niečo z ich kraja, regiónu,“ dodáva Petra. Do finále sa tak prebojoval výber najlepších z najlepších a diváci sa majú rozhodne na čo tešiť. A kto sú 12 finalisti šou Pečie celé Slovensko?

Patrik Kolár (30 rokov)

Vždy veselý Patrik, ktorý momentálne žije v Prahe, je fanúšikom šou Pečie celé Slovensko od prvej série. Sympatického mzdára k pečeniu priviedla jeho sesternica a je to záľuba, ktorej sa chce určite venovať aj do budúcna. Do súťaže sa Paťo prihlásil preto, že miluje zábavu, nebojí sa nových výziev, rád sa učí nové veci a predovšetkým pečie zo srdca. Jeho snom je otvoriť si vlastné bistro, kde bude ponúkať svoje koláčiky, pripravovať výborné slané raňajky, servírovať skvelú kávu a prosecco, a to všetko v priestore plnom umeleckých diel rôznych autorov.

Klára Fazekašová (65 rokov)

Energická Klára z Rimavskej Soboty je najstaršou súťažiacou v tretej sérii šou Pečie celé Slovensko, ale svojim elánom predčí aj mladších súperov. Ukecaná dôchodkyňa s milým maďarským prízvukom má troch synov, z toho dvojčatá sú vyštudovaní kuchári, aj keď sa tejto profesii nevenujú. Aktívne sa pečeniu venuje 15 rokov a všetko sa naučila sama. Jej ďalšou veľkou záľubou je sudoku, rada číta a vyšíva. Do súťaže sa prihlásila preto, že rada skúša nové veci. Kláriným snom je mať malý bufet, kde by predávala pagáče a buchty s domácim slivkovým lekvárom.

Adam Baláž (17 rokov)

Adam pochádza z Ľubice a je najmladším súťažiacim tretej série Pečie celé Slovensko. Šikovný mladý muž sa okrem pečenia venuje hre na organ v kostole, experimentálnemu divadlu a ako dobrovoľník sa venuje aj práci s deťmi. Pečeniu sa venuje od 12-ich rokov a do súťaže sa prihlásil, aby ukázal chalanom, že cukrárstvo nie je len ženská doména. K jeho sladkej záľube ho priviedla mama a následne sa začal zdokonaľovať sám. V budúcnosti by chcel mať rodinný podnik – cukrársku výrobu s príjemnou rodinnou atmosférou a kvalitnými výrobkami.

Lucia Cimlová (41 rokov)

Milá a zhovorčivá Luci z Nitry venuje všetok svoj čas najmä svojmu synovi, ale stále jej ostáva priestor aj na jej najväčšiu záľubu – pečenie. Tomu sa intenzívne venuje približne rok a pol, ale za tento čas zistila, že ide o skutočne náročnú prácu, či už ide o čas, prax alebo vedomosti. Svoje pekárske zručnosti si cibrí sama a inšpirácie a cenné rady nachádza na internete, ale aj v časopisoch. Verí, že aj účasť v šou Pečie celé Slovensko jej pomôže napredovať a zároveň ukázať celému Slovensku jej kreativitu. Jej snom je mať vlastnú cukráreň.

Veronika Ondová (33 rokov)

Sympatická športovkyňa Veronika vyrástla v Košiciach má rada turistiku, cestovanie a samozrejme pečenie. Vysokoškolská pedagogička sa pečeniu venuje 5 rokov a svoju účasť v šou Pečie celé Slovensko zvažovala už v minulom roku, ale odhodlala sa až v tretej sérii. Veľkú oporu má vo svojom manželovi, s ktorým cestujú a spoločne objavujú nové chute v rôznych kútoch sveta. V pečení je samouk a jej inšpiráciou sú videá na internete. Sníva o tom, že si raz otvorí malú cukráreň s francúzskymi dezertami.

Katarína Marčeková (34 rokov)

Usmievavá Katka z Trenčína je mamičkou 2- ročného synčeka a do šou sa prihlásila ako veľká fanúšička tohto programu, ktorá sleduje aj zahraničné verzie. Teší sa na stretnutie s porotkyňami a na ich cenné rady. Katka je učiteľkou v materskej škole, ale momentálne sa na materskej dovolenke venuje najmä synovi a pečeniu. K tomu ju priviedla jej mamina a babička, ale jej láska k pečeniu prepukla až keď sa udomácnila vo svojej vlastnej kuchyni pred 7 rokmi. Veľmi túži venovať sa pečeniu profesionálne a otvoriť si malú cukrársku dielňu.

Danica Chovančeková (32 rokov)

Poľovníčka Danka pochádza z Čiernej Lehoty. Momentálne je na materskej dovolenke a naplno sa venuje svojim dvom synom. Do šou Pečie celé Slovensko sa prihlásila, lebo rada objavuje nové príležitosti a účasť v tejto súťaži je obrovskou výzvou pre každého pekára a cukrára. Lásku k pečeniu objavila už v detstve, ale intenzívnejšie sa mu venuje približne rok. Základy získala od svojej maminy a starej mamy. Okrem pečenia sa venuje aj svojej záhrade, ktorej plody často nájdete aj v jej dezertoch. V budúcnosti by rada mala svoju cukráreň s pekárňou.

Tímea Strnálová (25 rokov)

Čerstvá absolventka Univerzity v Prešove Tímea pochádza z Levoče a počas štúdia so športovým zameraním žila pol roka aj v Kanade. Pečenie je jej veľkým hobby a verí, že šou Pečie celé Slovensko jej pomôže posunúť sa v tomto smere na vyššiu úroveň a získa nové skúsenosti. V kuchyni sa zvŕta už od svojich 11 rokov, pred 2 rokmi objavila záľubu aj v kváskovaní a pred rokom v príprave makróniek. Jej športové vzdelanie sa s láskou k pečeniu kombinuje vo využívaní zdravších alternatív niektorých surovín a inšpiráciu zbiera najmä na internete.

Michaela Sviteková (43 rokov)

Sympatická Miška pochádza z Lučenca a pracuje ako vodička autobusu. Rada skúša nové výzvy a verí, že jej vytrvalosť, aj v prípade, keď sa niečo na prvýkrát nepodarí, jej pomôže v súťaži. Pečeniu sa začala venovať pred 8 rokmi a po menšej prestávke sa k sladkému koníčku znovu vrátila. Miška sa okrem pečenia rada venuje aj turistike a bicyklovaniu spolu so svojou dcérkou a dvoma psíkmi husky. Jej pekárskou ambíciou je mať vlastnú cukráreň, kde by mohla prezentovať to, čo ju baví a napĺňa – sladké dobroty od výmyslu sveta.

Miroslava Makajiová (30 rokov)

Vždy veselá Mirka žije v Šebastovciach pri Košiciach a pracuje ako učiteľka. Ukecaná a temperamentná východniarka sa okrem pečenia intenzívne venuje aj športu ako kondičná trénerka a venuje sa atletike. Súťaživú telocvikárku do šou pečie celé Slovensko prihlásila jej kamarátka. Mirka sa pečeniu venuje zhruba 4 roky a k tejto záľube ju priviedli jej mamina a stará mama. Je samouk a pečie každý víkend. Chcela by sa pečení vzdelávať aj naďalej, absolvovať kurzy modelovania a práce s airbrushom a jej cukrárskym idolom je Andy Štech s jeho zdravými receptami.

Tomáš Kompaník (35 rokov)

Talentovaný grafický dizajnér Tomáš žije v Bratislave a jeho najväčšou láskou je jeho práca, ktorú prenáša aj do svojich cukrárskych výrobkov. Je držiteľom svetového dizajnérskeho ocenenia Red Dot Design Awards s titulom Best of the Best ako prvý Slovák za svoju knihu AHA o slovenských ľudových výšivkách. Na konte má aj detskú knihu inšpirovanú jeho vlastným psíkom Jašom. Pečeniu sa venuje asi 2 roky a síce základy mu dala mama, je prevažne samouk. Do šou Pečie celé Slovensko sa prihlásil, lebo sa rád neustále učí a skúša nové veci. V budúcnosti by chcel absolvovať cukrárske kurzy vo Francúzsku.

Michaela Novotná Macejáková (32 rokov)

Sympatická východniarka Michaela pochádza zo Spišskej Novej Vsi a všetci ju volajú Mišindel. Študovala výtvarníctvo a umenie je jej veľkou záľubou. V jej rodine majú veľkú pekársku históriu a venujú sa mu všetky ženy, ktoré sa navzájom inšpirujú. Účasť v šou pečie celé Slovensko je jej splneným snom a svoje umelecké nadanie chce prostredníctvom dezertov ukázať celému Slovensku. Veselá Mišindel by si v budúcnosti rada otvorila vlastnú cukrársku výrobňu a chcela by absolvovať aj odbornú stáž v zahraničí.