V rámci osláv 100. výročia vysielania Českého rozhlasu usporiada spravodajstvo Českého rozhlasu prestížnu medzinárodnú konferenciu „Médiá a Ukrajina“. Podujatie sa uskutoční zajtra, 22.6.2023 v Prahe a jeho súčasťou bude aj RTVS.

Bratislava, 21. jún 2023

Konferencia sa zameria predovšetkým na rolu, ktorú zohrávajú médiá pri pokrývaní diania na Ukrajine, ako aj na zodpovednosť novinárov a médií pri informovaní verejnosti.

"Český rozhlas sa rozhodol zorganizovať exkluzívnu konferenciu o úlohe médií počas ruskej agresie na Ukrajine, ktorú budú vysielať aj jeho spravodajské stanice. Oceňujeme, že sa na konferencii zúčastní aj prezident Českej republiky Petr Pavel. Rovnako sme poctení, že účasť prisľúbil aj primátor Kyjeva Vitalij Kličko," vyjadril sa generálny riaditeľ Českého rozhlasu René Zavoral.

Okrem prejavov prezidenta a kyjevského primátora Vitalija Klička bude súčasťou programu aj panel o práci ukrajinských novinárov, dezinformáciách a svedectvá českých vojnových reportérov Martina Dorazina, Petry Procházkovej a Václava Černohorského. Konferencia sa bude sústrediť aj na perspektívy verejnoprávnych médií v strednej a východnej Európe a budúcnosť Ukrajiny očami britského novinára Petra Pomeranzeva, americkej historičky Marci Shore a ruskej opozičnej novinárky Žanny Nemcovovej.

V poobedňajšej časti programu konferencie sa uskutoční diskusia „Verejná služba vo vojnovom stave“, ktorá sa bude venovať otázkam dennej prevádzky médií v kombinácii s bombardovaním a vojnovým stavom, ako aj úlohám verejnoprávnych médií v Českej republike a na Slovensku pri orientácii poslucháčov a divákov v záplave správ a dezinformácií. O špecifikách tohto typu spravodajstva a publicistiky budú diskutovať generálny producent ukrajinského rozhlasu Dmytro Chorkin, generálny riaditeľ Českého rozhlasu René Zavoral a generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj. Táto časť konferencie bude odvysielaná vo vysielaní Rádia Slovensko, v priamom prenose vo štvrtok 22.6. v čase 17.05 – 17.30.

Pre nás je téma ruskej agresie na Ukrajine stále veľmi dôležitá a je na prvých miestach televízneho a rozhlasového spravodajstva RTVS. Veľmi úzko spolupracujeme s českými kolegami pri spracovaní týchto tém a som rád, že naše skúsenosti a spravodajské pokrytie prispievajú k objektívnemu pokrytiu tejto ťažkej témy“, povedal generálny riaditeľ RTVS Ľubos Machaj.

Český rozhlas bude streamovať celú konferenciu na spravodajskom serveri iROZHLAS.cz Viac informácií a program konferencie nájdete na https://www.irozhlas.cz/konference .