RTVS získala vysielacie práva tohtoročných Majstrovstiev sveta pretekov motocyklov na plochej dráhe Speedway GP 2023. Na základe dohody RTVS s globálnym promotérom FIM Speedway Discovery Sports Events (divízia manažmentu podujatí vlastnená spoločnosťou Warner Bros. Discovery) odvysiela verejnoprávny vysielateľna televíznom okruhu :Šport naživo všetkých 10 tohtoročných kôl Speedway GP. Horúcim želiezkom v ohni v súboji o titul majstra sveta je tento rok slovenský motocyklový plochodrážnik Martin Vaculík.

Bratislava, 30. marec 2023


„Vysielanie Speedway GP v RTVS je skvelou správou pre slovenských fanúšikov aj pre mňa. Je to skvelý spôsob ako predstaviť tento šport čo najväčšiemu počtu ľudí. Veľmi sa teším z toho, že na :Športe budú môcť diváci sledovať všetky preteky v hlavnom vysielacom čase a cez víkend. Je to najlepšia propagácia pre plochú dráhu, akú môžeme mať,“ vyjadril sa favorit na titul šampióna Martin Vaculík. „Najlepšiu propagáciu môžem pre tento šport urobiť prostredníctvom svojich výsledkov. V seriáli Speedway GP sa budem chcieť ukázať v čo najlepšom svetle. Nepociťujem žiadny tlak, som len šťastný, pretože tieto preteky bude môcť sledovať moja rodina, priatelia a všetci moji najbližší, ale aj všetci športoví fanúšikovia na Slovensku. Veľmi dúfam v dobré výsledky a verím, že vďaka dobrým výsledkom si nájdeme ešte viac fanúšikov tohto športu,“ dodáva Vaculík.

Riaditeľka šampionátu FIM Speedway Laura Manciet je tiež rada, že sa Speedway GP dostane k divákom na Slovensku naživo, a to prostredníctvom verejnoprávneho vysielateľa, ktorého vysielanie je dostupné pre všetkých. „Kľúčovou súčasťou vízie spoločnosti Discovery Sports Events pre tento šport bolo dostať FIM Speedway na nové trhy. Martin sa pravidelne objavuje v seriáli Speedway GP od roku 2012, ale toto je vôbec prvýkrát, čo ho jeho domáci fanúšikovia môžu sledovať v akcii naživo v národnej televízii na Slovensku. Sme radi, že sme spojili sily s RTVS a dúfam, že priamy prenos Speedway GP sa stane kľúčovou súčasťou sobotňajšieho večera každého slovenského športového fanúšika. Martin sa netají ambíciou stať sa jedného dňa majstrom sveta a keďže ho teraz na Slovensku povzbudzuje ešte viac fanúšikov, má ešte väčšiu motiváciu tento sen dosiahnuť," vyjadrila sa Laura Manciet.

„Martin Vaculík je vo svojom športe hviezdou globálneho významu a pre vysielanie RTVS bolo preto úplne prirodzeného pokúsiť sa dostať Speedway GP na obrazovky :Športu. Osobne veľmi rád spomínam na naše prenosy zo Speedway GP v rokoch 2010 a 2011, no vtedy sme ešte nemali také šťastie držať palce slovenskému pretekárovi,“ povedal riaditeľ sekcie športu RTVS Ján Žgravčák a pridal želanie: „Nech sa Martinovi Vaculíkovi v tejto sezóne darí a my tak budeme môcť priniesť divákom naživo ďalší úspešný príbeh slovenského športu.“

Martin Vaculík je v súčasnosti svetovou deviatkou a päťnásobným víťazom Speedway GP po tom, čo 28. mája 2022 vystúpil na najvyšší stupienok na pretekoch v Prahe a 1. októbra minulého roka opäť v záverečnom kole v poľskom meste Toruň. Hoci je Vaculík známy ako jeden z najlepších jazdcov speedwayového sveta, na Slovensku je zvyknutý, že väčšinu pozornosti si užíva jeho manželka, herečka Kristína Turjanová. 32-ročný pretekár sa už nevie dočkať, kedy si v roku 2023 zahrá vo vlastnom televíznom seriáli. „Je rad na mne so seriálom Speedway GP,“ zažartoval.

Sezóna Speedway GP odštartuje o necelý mesiac pretekmi FIM Speedway GP of Croatia - Donji Kraljevec, ktoré sa konajú v sobotu 29. apríla.

KOMPLETNÝ KALENDÁR SPEEDWAY GP NA ROK 2023:

29. apríl: FIM Speedway GP of Croatia – Donji Kraljevec

13. máj: Orlen FIM Speedway GP of Poland – Warsaw

3. jún: FIM Speedway GP of Czech Republic – Prague

10. jún: FIM Speedway GP of Germany – Teterow

24. jún: FIM Speedway GP of Poland – Gorzow

15. júl: FIM Speedway GP of Sweden – Malilla

12. august: FIM Speedway GP of Latvia – Riga

2. september: FIM Speedway GP of Great Britain – Cardiff

16. september: FIM Speedway GP of Denmark – Vojens

30. september: FIM Speedway GP of Poland – Torun