„Vzácny človek, ktorého sme boli hodní z Božej lásky a dobroty...“. Aj tieto slová zaznejú v novom dokumentárnom filme o kardinálovi Jozefovi Tomkovi, z dielne košického televízneho štúdia RTVS, s názvom Červený pápež – Papa rosso. Premiéru bude mať v sobotu 11. marca, v deň nedožitých 99. narodenín kardinála Tomka. RTVS ho uvedie vo večernom vysielaní Dvojky o 20.10 h.

Bratislava, 8. marec 2023


Premiérový dokument ponúkne divákom po prvýkrát aj ešte nikdy neuverejnené zábery zo Zeleného štvrtku v roku 1989, kedy kardinál Jozef Tomko pri sv. omši svätenia olejov predniesol pri pamätnej homílii veľmi odvážne slová. Ďalšími vzácnymi zábermi sú aj zábery z biskupskej vysviacky biskupa Františka Tondru v Katedrále sv. Martina v Spišskej Kapitule dňa 9. septembra 1989. Historické zábery umocňujú autentické rukopisy príhovorov kardinála Jozefa Tomka pre spomínané udalosti, ktoré tvorivému tímu Silvie Košťovej poskytol Arcidiecézny archív v Košiciach. Ako uviedla režisérka spomienkového dokumentárneho filmu Červený pápež, Silvia Košťová, ktorá s kardinálom Tomkom nakrúcala niekoľko rozhovorov: „Pri príprave a tvorbe Červeného pápeža som zažila vzácne momenty, neopakovateľné chvíle s ľuďmi, ktorí žili a pracovali v blízkosti otca kardinála. Obdivovala som jeho pokoru, vieru, odvahu, ľahkosť slova a dobrotu v jeho modrých očiach. Vždy som sa pri ňom cítila ako pri blízkom človeku. Bolo pre mňa cťou nakrútiť s mojim tvorivým tímom tento dokument o ňom a dať tak divákom možnosť spoznať najvýznamnejšieho Slováka, šľachetného človeka s krásnou dušou, ktorý svoje životné poslanie naplnil do bodky. A prečo Červený pápež? To neprezradím. Dokument vám význam tohto slovného spojenia odhalí.“

Na kardinála si v dokumente zaspomínajú členovia jeho rodiny, priatelia, kolegovia, spolupracovníci i politici, napríklad synovec z rodnej obce - z Udavského - Ľudovít Behún, priateľ z Ríma Riccardo Pudis, košický arcibiskup Bernard Bober, vladyka Cyril Vasiľ i vladyka Peter Rusnák, emeritný košický arcibiskup Alojz Tkáč, cirkevný historik Peter Zubko, emeritný rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku Jozef Jarab, bývalý prezident SR Rudolf Schuster, bývalý predseda Slovenskej národnej rady František Mikloško, Marek Haratim, bývalý vicerektor Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme, i sestra Júlia Kolumberová, ktorá sa o kardinála starala do posledných chvíľ jeho života.