V piatok 24. februára uplynie rok od ruskej vypuknutia vojny na Ukrajine. Túto tragickú udalosť si RTVS pripomenie v televíznom aj rozhlasovom vysielaní počas celého týždňa od pondelka 20. februára s vyvrcholením práve v piatok tematickým vysielaním v televízii aj v rozhlase.

Bratislava, 20. február 2023

Spravodajský okruh 24:

Celodenné mimoriadne vysielanie o rok trvajúcej ruskej agresii na Ukrajine odštartuje na spravodajskom okruhu RTVS :24 v piatok 24. februára v skorých ranných hodinách. Symbolicky, približne v rovnakom čase ako dopadla prvá raketa na územie východného suseda.

:24 divákom ponúkne reakcie politikov, analytikov zo Slovenska aj zo sveta. Témou budú aj možné riešenia ruskej agresie a vyšetrovanie prípadných vojnových zločinov, ako aj politické a ekonomické dôsledky vojny. Do vysielania sú pripravené aj živé vstupy z externého štúdia na východnom Slovensku, z hraničného priechodu s Ukrajinou, kde v prvých dňoch vojnového konfliktu hľadali pomoc tisíce utečencov. O ich situácii povedia viac vedúca úradu Medzinárodnej organizácie pre migráciu Zuzana Vatráľová a riaditeľ Migračného úradu Ján Orlovský.

Spravodajský okruh :24 sprostredkuje divákom aj pohľady bývalého šéfa diplomacie Pavla Demeša, ekonóma pôsobiaceho na Ukrajine a bývalého politika Ivana Mikloša, analytika Alexandra Dulebu a taktiež komentár súčasného povereného ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislava Káčera. Slovákov pomáhajúcich priamo vo vojnou zničených oblastiach bude, okrem iných, vo vysielaní zastupovať aj režisérka a aktivistka Viera Dubačová, ktorá v spolupráci s RTVS pripravuje aj dokumentárnu sériu o ruskej agresii na Ukrajine a prinesie pohľad na to, ako sa žije vo vojnou zmietanej krajine.

Špeciálna hodinová relácia, pripravená v spolupráci s pedagógmi a študentmi Paneurópskej vysokej školy, sa bude venovať hoaxom a dezinformáciám denne sa objavujúcim vo verejnom priestore a tiež tomu ako funguje vojenská žurnalistika.

Jednotka

Rok od začiatku ruskej agresie na Ukrajine si Jednotka pripomenie benefičným koncertom Slovensko pre Ukrajinu, ktorý odvysiela naživo v piatok 24. februára od 20.30 h z Námestia Nežnej revolúcie a priestorov Starej tržnice v Bratislave. „Ukrajina vo svojom boji za svoju ale aj európsku slobodu obetovala už desaťtisíce životov,“ hovorí Lucia Štasselová z iniciatívy Mier Ukrajine. „Cieľom nášho podujatia je vyjadriť Ukrajincom v tomto boji podporu a solidaritu a odsúdiť brutálnu agresiu ruského teroristického štátu,“ dodáva Marián Kulich, jeden z ďalších členov iniciatívy.

Diváci sa môžu tešiť na vystúpenia slovenských a ukrajinských hudobníkov a ďalších významných osobností, medzi nimi Zuzana Smatanová, Sima Magušinová, Daniel Špinar, Mila Medvedovská, Lash a Gray, Sisa Feher, detský spevácky zbor Superar, Polina UK, Yulia UK, Vidiek, Martin Staňo, Patrik Herman, Gregor Mareš, Ludwig Bagin, Matej „Sajfa“ Cifra, Veronika Cifrová Ostrihoňová, Richard Stanke, Eva Pavlíková, Henrieta Mičkovicová, Alexander Bárta, František Kovár, Anna Šišková, Katarína Brychtová a zástupcovia pomáhajúcich MVO a občianskych iniciatív. Súčasťou benefičného podujatia je verejná výzva Slovensko pre ukrajinské siroty zastrešená crowdfundingovou platformou Donio.sk. Prispieť v rámci verejnej výzvy bude možné aj počas priameho prenosu prostredníctvom QR kódu alebo čísla účtu zverejneného na televíznej obrazovke.

Vysielanie benefičného koncertu Slovensko pre Ukrajinu je súčasťou spomienkovej akcie EBU (Európskej vysielacej únie) na podporu Ukrajiny.

Dvojka

Vojnovému konfliktu na Ukrajine sa Dvojka venuje od začiatku februára. Divákom ponúka dve nové časti voľnej dokumentárne série Tí, ktorí zostali (najbližšie 24. februára), ktorá rozpráva príbehy ľudí z Ukrajiny – tí zostali vo svojom domove napriek bezprostrednej vojnovej hrozbe. Spomenúť možno aj utorkové tematické vysielania: 21. februára nový dokument RTVS 8 ROKOV pri frontovej línii, ktorý ponúka pohľad do vojnou poznačených a zmenených osudov obyvateľov doneckej oblasti a 28. februára premiéra akvizičného 2-dielneho dokumentu Pretrhnuté putá o pozadí vojny na Ukrajine, po ktorom bude nasledovať tematická diskusia v relácii Večera s Havranom a Chvíľka poézie – Štrasserovu báseň Cínový vojačik interpretuje Ukrajinka Tatiana. Vo štvrtok 23. februára, v predvečer výročia, budú môcť diváci sledovať aj rozhovor Michala Havrana s poprednou ukrajinskou spisovateľkou, poetkou a kritičkou Oksanou Zabužko v premiére relácie Európska kaviareň.

Televízny magazín Regina, vysielaný na Dvojke o 16.30 h, si rok od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu pripomenie v stredu 22. februára pohľadom na pomoc na našej východnej hranici vo štvrtok 23. februára 40-minútovým špeciálnym vysielaním. Zameria sa na regionálne vnímanie a aspekty vojny na Ukrajine - najmä cez príbehy Ukrajincov žijúcich v našich komunitách a s dôrazom na vývoj vnímania pomoci a začleňovania vojnových utečencov našou spoločnosťou od začiatku vojny až po dnešok.

Rádio Slovensko

V dňoch od 20. do 24. februára odvysiela Rádio Slovensko päť epizód Príbehu na týždeň, v ktorých bude mapovať Ukrajincov žijúcich na Slovensku a ich adaptáciu na školské a pracovné prostredie. Počas celého týždňa bude vojna na Ukrajine a s ňou súvisiace témy rezonovať aj v Rádiožurnále o 12.00 h a vo štvrtok 23. februára aj o 18.00 h.

Počas celého dňa v piatok 24. februára bude vysielanie venované roku od ruskej agresie na Ukrajine. Rádio Slovensko pre poslucháčov pripravuje dve mimoriadne polhodinové relácie o 9.05 h a o 15.05 h, reportáže v Rádiožurnáloch počas celého dňa a Čítanie zo zahraničnej tlače venované výročiu.

Rádio Regina Západ

Rádio Regina Západ odvysiela 24. februára o 23.00 h fíčer Marcela Hanáčka My – kroniky vojny, lásky a nenávisti - unikátny rozhlasový dokument na motívy projektu troch ukrajinských autorov Saška Bramu, Marije Jasinskej a Ľudy Batalovej. Projekt vznikol ako performatívne multimediálne dielo s podporou berlínskeho Post Theater a festivalov Divadelná Nitra a Urbäng! v Kolíne nad Rýnom. Marcel Hanáček doplnil pôvodný text rozprávaním humanitárneho pracovníka Antona Friča, fotografa Michala Burzu, Rusky žijúcej na Slovensku Ally Kovácsovej a Ukrajincov žijúcich na Slovensku Mykolu Nevreva a Feliksa Shteinbuka.

Rádio Regina Stred

Rádio Regina Stred prinesie poslucháčom počas piatka 24. februára príspevky s prvými reakciami obyvateľov stredného Slovenska po správe o vypuknutí vojny na Ukrajine. Zameria sa i na súčasné postavenie a pomoc Ukrajincom v našich regiónoch.

Rádio Regina Východ

24. februára uplynie rok od vypuknutia vojny na Ukrajine. Konflikt podobného rozsahu ako dnes prebieha u našich východných susedov sme v Európe nemali od konca druhej svetovej vojny. Ako táto vojna zmenila starý kontinent? A ako ovplyvnila naše životy, zvlášť na východnom Slovensku? Opýtame sa politológa Gabriela Eštoka a poradcu premiéra pre cezhraničnú spoluprácu Eduarda Buraša, ktorí komentovali aktuálne dianie v našom vysielaní od začiatku vojenskej agresie na Ukrajine. Vrátime sa aj k príspevkom našich redaktorov a redaktoriek, ktorí intenzívne mapovali udalosti priamo v teréne – na hraniciach, v núdzových utečeneckých táboroch, stanových mestečkách a hotspotoch. Zaspomíname si na príbehy ľudí, ktorí k nám utekali pred vojnou do bezpečia, ale aj na výpovede dobrovoľníkov, ktorí im poskytovali humanitárnu pomoc a zázemie. Zreflektujeme ich súčasnú situáciu a priebeh integrácie odídencov z Ukrajiny na Slovensku. Počúvajte Magazín Rádia Regina Východ od 9-tej do 12-tej s Danušou Reginovou.

Rádio Devín

Rádio Devín ponúkne svojim poslucháčom v týždni od 20. 24. 2. februára ukrajinskú poéziu v relácii Verše. Vo štvrtok 23. februára sa poslucháči v Ladení s Martinom Uramom môžu tešiť na rozhovor s Petrom Pavlíkom, tvorcom dokumentu o tom, ako Rimavskosoboťania pomáhajú Ukrajincom. Film RIMAVSKÁ POMÁHA UKRAJINE bude mať premiéru 26. februára v Rimavskej Sobote.

Rádio Devín pripravilo na deň smutného výročia bohatý rozhlasový program:

Relácia Ars musica bude patriť hudbe Ukrajiny. Zaznejú ukážky z diel skladateľov klasickej hudby, priestor však dostanú aj ľudové, či rockové inšpirácie.

Ladenie s Marianou Jaremkovou si deň výročia vypuknutia vojny na Ukrajine pripomenie s riaditeľkou Sekcie spravodajstva a publicistiky RTVS Annou Sámelovou, ktorá bude hovoriť o vojnovej žurnalistike. Vo vysielaní bude zaradený aj rozhovor s publicistom a autorom knihy Stručné dejiny Ukrajiny Petrom Koubským.

Pre poslucháčov je pripravená aj rozhlasová hra Treba vôbec upratovať v čase vojny? od Jeleny Astasjevovej, Andrija Bondarenka, Leny Ľahušonkovej. Rozhlasová hra je mozaikou drám troch ukrajinských autorov, ktoré vznikli v rámci medzinárodného projektu v marci 2022. Tieto drámy sú veľmi osobné a autentické, z prvej ruky nám približujú šok, emócie, príbehy, situácie a šialenú novú realitu, ktorá nastala pre milióny Ukrajincov.

Radio Slovakia International

RSI vo februári zaradilo do vysielania cyklus „Slovensko stojí pri Ukrajine!“ s množstvom zaujímavých tém. V súvislosti s uplynutím roka od vypuknutia vojny na Ukrajine ponúkne poslucháčom rozhovor s povereným ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislavom Káčerom, a tiež s veľvyslancom s osobitným poslaním pre Ukrajinu Martinom Kačom. Rozhovory budú uvedené v slovenčine a v angličtine, preložené budú aj do nemeckého, francúzskeho, španielskeho a ruského jazyka.