Generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaja generálny riaditeľ Českého rozhlasu René Zavoral dnes (vo štvrtok, 13. októbra) v sídle Českého rozhlasu Olomouc pri príležitosti medzinárodného festivalu rozhlasovej tvorby Prix Bohemia Radio podpísali Dohodu o spolupráci v záujme rozširovania rozhlasovej spolupráce a kultúrnej výmeny.

Bratislava, 13. október 2022


RTVS a Český rozhlas sa dohodli, že najbližšie tri roky budú ako členovia Európskej vysielacej únie (EBÚ) rozvíjať bilaterálne vzťahy v oblasti rozhlasového vysielania. Zainteresované strany sa ďalej zaviazali ku každoročnej výmene hudobných telies a interpretov a tiež k usporiadaniu spoločných koncertov v hudobnej dramaturgii programových služieb pre mladých poslucháčov.

„Český rozhlas je dlhodobo našim najbližším partnerom a s pánom generálnym riaditeľom sme sa dohodli, že pripravíme budúci rok pripravíme viac programov tak, aby čeština znela na Slovensku a slovenčina v ČR. Ja som pätnásť rokov pôsobil ešte v Československom rozhlase, robil som moderátora Zákruty, ktorá sa vysielala aj v Čechách, a preto by som bol veľmi rád, ak by sme si aj tieto programy pripomenuli a ukázali poslucháčom, že aj napriek tomu, že sme sa pred tridsiatimi rokmi rozdelili, tak stále máme k sebe veľmi blízko,“ doplnil generálny riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska Ľuboš Machaj.

„Spolupráca medzi ČRo a RTVS je dlhodobo na nadštandardnej úrovni, ako v rámci výmeny programov a archívnych programov, tak aj spolupráce na spoločných projektoch. Som presvedčený, že pre slovenských poslucháčov a najmä pre mladšiu generáciu je dôležité počuť v našom vysielaní slovenčinu, pretože história našich krajín i našich inštitúcií je neodmysliteľne spätá. Verím, že naše spoločné kultúrne dedičstvo budeme naďalej rozvíjať aj v budúcom roku, keď Český rozhlas ale aj niekdajší Československý rozhlas oslávi svoje storočné výročie,“ uviedol generálny riaditeľ Českého rozhlasu René Zavoral.

V roku 2022 RTVS a ČRo spolupracovali na niekoľkých spoločných projektoch nad rámec programovej výmeny, napríklad koncom augusta to bolo spoločné vysielanie Štúdia RTVS Košice a ČRo Dvojka s názvom Vysiela Československý rozhlas, po 30 rokoch opäť spolu! Ďalším zo spoločných projektov bolo potom v septembri spoločné vysielanie Rádia Devín ČRo Vltava pri príležitosti 50 rokov od začatia vysielania rádií Devín a Vltava. Obe rozhlasové služby sa snažili nadviazať na program predchádzajúceho spoločného okruhu Československo II.

Najbližším spoločným projektom oboch inštitúcií bude Vianočný koncert ČRo a RTVS, ktorý sa tento rok uskutoční v Havířove v utorok 6. decembra 2022. Za slovenskú stranu prijali pozvanie fenomenálny hudobník Peter Lipa a mladá slovenská speváčka Teri Čikoš. Za českú stranu vystúpi Ewa Farna a Albert Černý, spevák skupiny Lake Malawi. Záznam koncertu si budú môcť poslucháči v oboch krajinách vypočuť vo vianočnom čase.