Radio Slovakia International (RSI) prináša do svojho vysielania nové technologické inovácie. Umelá inteligencia pomáha redaktorom pri príprave cudzojazyčných dabingov. Hlasy Mathilde a François, ktoré sú vytvorené pomocou umelej inteligencie, poskytujú poslucháčom autentický zážitok, aj keď v skutočnosti neexistujú.

Bratislava, 8. júla 2024


Rádio Slovakia International vysiela informácie o Slovensku v šiestich jazykoch pre poslucháčov vo svete a pre cudzincov žijúcich u nás. Program si poslucháči môžu vypočuť v angličtine, francúzštine, nemčine, ruštine, španielčine a slovenčine.

Schopnosť prekladov textov do cudzích jazykov prostredníctvom umelej inteligencie napreduje doslova míľovými krokmi. Interpretačne sa zdokonaľuje najmä vo svetových jazykoch, v ktorých dnes dokáže reprodukovať texty aj s významovou emóciou pričom ponúka rozmanitý výber hlasov.

„Umelá inteligencia bude do našich životov čoraz viac prinášať veľké zmeny. Ponúka totiž mimoriadne možnosti, uvoľňuje čas pre ľudí na kreatívne a náročnejšie úlohy. Aj pri našej rozhlasovej práci sa ju však vždy budeme snažiť využívať tak, aby neohrozila práva, súkromie a kreativitu našich kolegov,“ konštatuje Roman Bomboš, poverený vedením Slovenského rozhlasu.

S myšlienkou využívať umelú inteligenciu pri dabovaní respondentov do francúzskeho jazyka prišla redaktorka Kristína Hanáková z francúzskej redakcie, a tak saz vysielania Radia Slovakia International poslucháčom prihovárajú Mathilde a François, hlasy umelej inteligencie. Aj keď sú programové licencie spojené s nákladmi, ich ekonomická návratnosť je rýchla.

„V našich reláciách máme často respondentov zo Slovenska, ktorých musíme predabovať do francúzštiny. V minulosti sme si pomáhali hlasmi v rámci redakcie, alebo externými spolupracovníkmi. Aj keď sa to možno nezdá, niekedy to bolo organizačne dosť náročné. Mathilde a François sú však k dispozícii okamžite a ich interpretačné schopnosti vo francúzštine sú ťažko rozoznateľné od ľudského hlasu,“ vysvetlila Kristína Hanáková, redaktorka francúzskej redakcie.