V utorok 25. mája budú udelené ocenenia v rámci jubilejného, 20. ročníka Novinárskej ceny. V rámci audiovizuálnej žurnalistky získala až 5 nominácií, pričom v kategórii investigatívnych príspevkov obsadila všetky 3 nominácie. Slávnostné odovzdávanie ocenení prebehne 21. mája o 18.00 h v priestoroch Starej tržnice v Bratislave.

Bratislava, 13. máj 2024


Nominácie na víťazné práce v 11 súťažných kategóriách Novinárskej ceny 2023 vybralo 48 porotkýň a porotcov. Nominované autorky a autori reprezentujú 12 redakcií. O laureátoch a laureátkach 2 špeciálnych cien rozhodla Rada súťaže. Tohtoročnou novinkou je cena Osobnosť slovenskej žurnalistiky, ktorú vyberala špeciálna porota v zložení Iveta Radičová, Zuzana Szatmáry, Alexej Fulmek a Rudolf Chmel.

RTVS získala až 5 nominácii v rámci audiovizuálnej žurnalistiky, čo je najviac zo všetkých televízií na slovenskom trhu. Tri nominácie získala TV Markíza a jednu TV JOJ.

„Veľmi ma teší, že práca redaktorov a moderátorov spravodajstva a publicistiky RTVS získava pozitívnu odozvu v odborných kruhoch, čoho dôkazom je až päť nominácií na Novinársku cenu 2023. Tieto nominácie sú dôkazom vysokej kvality práce našich redaktorov a moderátorov a ukazujú, že spravodajstvo a publicistika verejnoprávnej televízie a rozhlasu zastávajú vo verejnom priestore nezastupiteľné miesto,“ vyjadril sa generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj.

V kategórii „Audiovizuálna žurnalistika - investigatívny príspevok“ získala RTVS všetky tri nominácie za príspevky:

  • Ivan Brada / Biznis po bratsky (séria) / RTVS
  • Jozef Kubánek / Kamery nad zlato / RTVS
  • Barbora Šišoláková / Mladšie lepšie vynáša / RTVS

V kategórii „Audiovizuálna žurnalistika – rozhovor a diskusia“ má RTVS dve nominácie za relácie:

  • Veronika Cifrová Ostrihoňová, Laura Kellö Kalinská, Matej Makovický, Roman Samotný, Andrea Horečná, Martina Kubániová / Silná zostava: Ako sa žije matkám na Slovensku / RTVS
  • Michal Havran / Európska kaviareň: Bratislava (séria: Oksana Zabužko / Vitalij Manskij / Ružena Bajcsy) / RTVS
  • Michal Kovačič / Na Telo 2023 (séria: R. Fico vs. B. Kollár / R. Fico vs. E. Heger / Finálová debata pred parlamentnými voľbami) / TV Markíza