Už budúci týždeň sa začína v rádiách RTVS premiérový ročník súťaže Týždeň rozhlasovej hry.

Cieľom súťaže je prezentácia a konfrontácia produkcie rozhlasových hier vytvorených v slovenskom jazyku v období od 30. novembra 2013 do 30. júla 2015.  Od pondelka do piatka bude TRH rezonovať v Rádiu Devín, Rádiu Slovensko, Rádiu Regina, ale aj v Rádiu_FM. „Vo vysielaní Rádia Devín v priebehu budúceho týždňa odznie 17 rozhlasových hier, každý večer ponúknu rádiá RTVS program venovaný žánru rozhlasovej hry. Súťaž vyvrcholí slávnostným vyhodnotením, ktorému bude predchádzať workshop, na ktorom vystúpia významní hostia a tvorcovia zo Slovenska a Čiech,“ povedala k prvému ročníku TRH riaditeľka súťaže a šéfdramaturgička Rádia Devín Eva Reiselová. V odbornej porote súťaže okrem nej o víťazoch rozhodnú aj Martin Ciel, Viliam Klimáček, Daniel Majling a Jana Juráňová. Víťazná hra, mená víťazov individuálnych cien a ceny poslucháča budú zverejnené 20. októbra na vyhodnotení súťaže v Komornom štúdiu Slovenského rozhlasu, ktoré naživo o 19.00 odvysiela Rádio Devín. Hosťom bude víťaz Prix Bohemia 2009 Rádio Ivo, ktoré prenieslo rozhlasovú hru zo štúdia na pódiá.

 

Súčasťou Týždňa rozhlasovej hry bude po prvýkrát aj workshop o podobách a možnostiach rozhlasovej hry, ktorý  nie je len priestorom na analytické uchopenie produkcie Odboru vlastnej tvorby za uplynulé dva roky, ale aj na diskusiu o tom, čo robí umelecké dielo atraktívnym pre súčasného poslucháča, presýteného inými vnemami a zdrojmi zážitkov.

 

Workshop ponúkne moderovanú debatu s odkazmi na prax pri tvorbe rozhlasovej hry. Pozvanie na workshop prijali dramaturgička Českého rozhlasu Kateřina Rathouská, tvorivá dvojica scenáristu a režiséra Patrika Lančariča a dramaturga, dramatika a vysokoškolského pedagóga Petra Pavlaca,  vedúci Katedry kulturológie FF UKF v Nitre Miroslav Ballay, ale aj manažér nových médií RTVS Dušan Jančovič či český hudobník a filmový režisér Petr Marek. Workshop moderuje Zuzana Belková z Odboru vlastnej tvorby Slovenského rozhlasu.

 

Rozhodnúť o najlepšej rozhlasovej počas súťaže budú môcť aj samotní poslucháči prostredníctvom webovej stránky http://devin.rtvs.sk/trh.


Program workshopu (PDF, 1.2MB)