V dňoch 24.-29. októbra 2023 sa v Jihlave v Českej republike uskutočnil už 27. ročník Medzinárodného festivalu dokumentárnych fimov Ji.hlava, na ktorom RTVS, ako koproducent, získala štyri ocenenia za dokumentárne filmy Tretí koniec palice, Chýbanie, Poznámky z Eremocénu a Svetloplachosť.

Bratislava, 31. októbra 2023

Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Ji.hlava (MFDF) je jedýmn z kľúčových európskych festivalov, a taktiež najväčším festivalom autorského dokumentu v strednej a východnej Európe. Každoročne premietne divákom viac ako 300 filmov z celého sveta, ktoré v Jihlave osobne predstavujú ich tvorcovia. MFDF Ji.hlava tradične skúma dokumentárne východiska nielen vo filmoch, ale prostredníctvom sprievodného programu aj v rozhlasovej tvorbe, literatúre, počítačových hrách, virtuálnej realite alebo v divadelných projektoch. Festival ponúka laickej a odbornej verejnosti premyslenú netradičnú dramaturgiu a starostlivo koncipovaný program pre filmových profesionálov.

V rámci 27. ročníka boli ocenené hneď štyri dokumenty, na ktorých sa RTVS spolupodieľala ako koproducent.

V sekcii OPUS BONUM – Najlepší medzinárodný dokumentárny film 2023 cenu za najlepší film z visegrádského regiónuzískal slovenský film Tretí koniec palice režiséra Jara Vojtka (Slovensko, 2023). „Za bohato vykreslenú mozaiku života v niekoľkých slovenských rómskych osadách, zameranú na každodenný boj o finančný, fyzický a psychický komfort,“ zdôvodnila svoje rozhodnutie porota. Televíznu premiéru tohto dokumentu uvidia diváci RTVS na Dvojke v apríli 2024.

V rovnakej sekcii cenu za najlepší debut získal film Chýbanierežiséra Štěpána Pecha (Česká republika, Slovensko, 2023).Cena bola podľa poroty udelená za vytvorenie komplexného portrétu výtvarníka Jána Mančušku, v ktorom sa podarilo stvárniť intenzitu a rozmanitosť jeho tvorby, šok z umelcovej predčasnej smrti a jej dopad na pozostalých.

V sekcii ČESKÁ RADOSŤ – Najlepší český dokumentárny film 2023 hlavnú cenu získal film Svetloplachosť, režisérov Ivana Ostrochovského a Pavla Pekarčíka (Slovensko, Česká republika, Ukrajina, 2023).„Autorom filmu sa podarilo z otrasnej reality súčasnej vojny na Ukrajine vykresať poetickú a filmovo pôsobivú víziu sveta detstva. Oceňujeme naviac odvahu nakrúcať v náročných podmienkach. Univerzálny rozmer filmu Svetloplachosť odhaľuje nielen obrazy vojny na Ukrajine, pripomína nám škálu obrovských ľudských tragédií poznamenaných vojnovými konfliktami, ktoré na nás doliehajú v podobe dlhotrvajúcej utečeneckej krízy a v dnešných dňoch aj prostredníctvom hororových výjavov v Gaze,” zdôvodnila svoje rozhodnutie porota. Televíznu premiéru tohto dokumentu uvidia diváci RTVS na Dvojke vo februári 2024.

V rovnakej v sekcii získal špeciálnu cenu za originálny prístup film Poznámky z Eremocénu, režisérky Viery Čákanyovej (Slovensko, Česká republika, 2023). Film je silným osobným testamentom, v ktorom režisérka kriticky skúma javy ako klimatická kríza alebo prudký rozvoj technológií. Svoju správu posiela do budúcnosti, ktorá je síce neistá, ale ktorú formujeme my všetci. Tu a teraz. V nadväznosti na ocenenia z MFDF Ji.hlava odvysiela RTVS tento film v utorok 7. novembra o 23:10 h na Dvojke.

„Teší ma, že RTVS koprodukuje dokumentárne filmy, ktoré zaujmú divákov aj odborné poroty na medzinárodných fórach. Vďaka patrí tvorcom, ktorí prinášajú témy univerzálne a zrozumiteľné pre medzinárodné publikum,“ dodáva Ondrej Starinský, šéfdramaturg dokumentárnej a vzdelávacej tvorby RTVS.