RTVS si pre svojich divákov a poslucháčov počas tejto jesene pripravila skutočne bohatú programovú ponuku, z ktorej si vyberie naozaj každý. Na televízne obrazovky a rozhlasového éteru sa vrátili obľúbené relácie a programy, ale pribudlo aj množstvo noviniek a premiér. Či už ide o vedomostné súťaže, zábavu, dokumenty, rozhlasové hry, priame prenosy či filmové premiéry. Jesenný program bol uvedený na tlačovej konferencii RTVS za účasti generálneho riaditeľa RTVS Ľuboša Machaja, riaditeľa programových služieb STV Vincenta Štofaníka, riaditeľa programových služieb SRo Ľuboša Černáka, tvári z televíznych obrazoviek a hlasov z rozhlasového vysielania.

Bratislava, 12. september 2023

Jednotka

Každý pracovný deň, od pondelka do piatku, čakajú na súťažiacich v novej vedomostnej súťaži RTVS Všade dobre, doma naj otázky z histórie, kultúry, geografie, politiky alebo športu zo Slovenska, ale aj z Európy. Trojica súťažiacich v napínavom teste vedomostí bojuje o celkovú výhru až do výšky 2 300 €. „Som rád, že som mal možnosť precestovať kus sveta a porovnávať. Rád vravím, že na každej ceste je najkrajší návrat pretože všade dobre, doma naj. Veľmi sa teším na novú príležitosť spoznať ešte viac našu domovinu. Verím že sa budem stretávať s výnimočnými hráčmi a spoločne sa dozvieme o našom Slovensku veľa zaujímavého,“ hovorí moderátor relácie Martin Nikodým. Nová relácia Všade dobre, doma naj odštartovala na obrazovkách RTVS 4. septembra a okamžite sa stretla s veľkým diváckym záujmom.

Pondelky patria na Jednotke kvalitnej európskej filmovej tvorbe. V premiére ponúkne hneď niekoľko titulov ako napríklad francúzsko-talianska komediálna dráma Daj mi krídla, či snímku Cesta.

Utorkový prime-time prinesie na obrazovky Jednotky od októbra ženské minisérie Ordinácia v Eifeli a Fosca.

Aj na jeseň sa diváci každú stredu môžu tešiť na kriminálne prípady z populárnej francúzskej série Vraždy v.... Nebudú samozrejme chýbať ani napínavé premiérové epizódy.

Štvrtok opäť ovládol Hit roka. Obľúbená jarná novinka pokračuje premiérovými epizódami, ktoré ponúkajú ešte viac zábavy. V jednotlivých epizódach si tentokrát moderátor Ján Žgravčák s panelom glosátorov a zaujímavými hosťami zaspomína aj na obdobie pred vznikom samostatnej Slovenskej republiky, a to prostredníctvom zaujímavých a významných spoločenských, historických, kultúrnych a športových udalostí z viacerých rokov. Nebudú chýbať ani tie najznámejšie slovenské hity v podaní pôvodných interpretov, alebo prespievané súčasnými interpretmi v sprievode hudobnej skupiny. Druhú sériu relácie Hit roka môžu diváci sledovať na Jednotke každý štvrtok o 20.30 h. Hneď po Hite roka nasleduje programová novinka Kam k nám. Cestovateľská rodinná šou láskavým spôsobom stavia proti sebe české a slovenské rodiny, ktoré si vzájomne pripravili 4 dni top zážitkov vo svojej obľúbenej destinácii v rodnej krajine. V relácii nechýbajú prekvapujúce momenty, česko- slovenské porovnávanie ale aj hodnotenie 5 vybraných kategórii, ktoré sú typické pre dovolenkové bedekre. Diváci tak spoznajú najlepšie dovolenkové miesta na Slovensku, v Čechách a na Morave, získaju tipy na výlety a objavia miesta a atrakcie, ktoré nie sú bežne známe.

Piatkový večer bude túto jeseň na Jednotke patriť jubilejnej 10. sérii vedomostnej šou Čo ja viem. Tú uvidia diváci od 15. septembra každý piatok o 20.30 h. Moderátor Marcel Merčiak opäť privíta v horúcich kreslách známe tváre a svoje vedomosti si otestujú aj vysokoškolskí študenti v publiku. V 10. sérii čaká na divákov tornádo vedomostí, šokujúcich informácií a veľa zábavy tromi vtipnými osobnosťami v štúdiu plnom študentov. Okrem súťažiacich z radu známych tvárí slovenského spoločenského života a vysokoškolákov prítomných v publiku si opäť môžu zasúťažiť aj diváci doma pri televíznych obrazovkách prostredníctvom aplikácie, ktorá je dostupná zdarma v App Store či Google play. Hneď po teste vedomostí sa fanúšikovia obľúbeného gastronomického cestopisu Cestou necestou môžu tešiť na novú sériu plnú výnimočných chutí, inšpiratívnych príbehov našich krajanov a krásnych zákutí sveta. V už deviatej sezóne gastronomického cestopisu sa štáb dostal na doteraz najvzdialenejšie časti sveta ale nezabudne aj na tie blízke ako dobre známe. Divákov zavedie na Sunshine Coast v Austrálii, ďalej cez Palau, Tahiti až na Hawai a do San Francisca. Štáb navštívi našincov na Madeire, Kapverdoch, vo Francúzsku a cez Nemecko sa presunie až do chorvátskeho Splitu. V receptoch sa v tejto sezóne bude pripravovať množstvo rýb i mäsa, ale aj rôzne jedlé listy, či polievka z netopiera! Diváci každý piatok večer od 15. septembra uvidia tyrkysové moria, sopky, vinice, mestá, ale aj žralokov, či raje.

Sobotné večery ovládli aj na jeseň obľúbené zábavné relácie. Vždy o 20.30 h sa diváci môžu tešiť na premiérové epizódy vedomostnej šou Záhady tela, v ktorej moderátor Marián Miezga privíta opäť zábavných súťažiacich. Nasledovať bude už tradične populárna talkšou Petra Marcina Neskoro večer v jubilejnej desiatej sérii.

V nedeľný podvečer po 18.10 h ponúka Jednotka druhú sériu rodinného magazínu Najvernejší. Herec a moderátor Juraj Bača a dogkauč Juraj Ferko opäť pomáhajú rodinám, v ktorých sa pes stal problémom a zároveň predstavujú užitočné rady, zaujímavosti a príbehy, kde je pes nenahraditeľným členom rodiny. Septembrové nedele o 20.30 h prináša RTVS na televízne obrazovky 1. ročník šou spojenej s udeľovaním ocenení VODA SPIEVA. V relácii sa divákom predstavujú a zároveň oceňujú tí, vďaka ktorým máme na Slovensku čistú a zdravú vodu. Nominovaní sú jednotlivci, spoločnosti, ale aj samosprávy, ktorí sa venujú vodným zdrojom, vodným tokom, nádržiam a všetkým formám starostlivosti o vodu ako dôležitú súčasť života človeka. Troma nominačnými epizódami a slávnostným finále, ktoré RTVS odvysiela 24. septembra na Jednotke, divákov sprevádzajú dvojice moderátorov – Marianna Ďurianová a Štefan Štec, Barbora Krajčírová a Vlado Varecha, Kristína Tormová a Daniel Žulčák. Spomedzi všetkých nominovaných vyberala odborná porota 6 jednotlivcov, 6 spoločností a 6 miest alebo obcí. O postupujúcich z nominačných kôl do finálového kola rozhodnú výlučne diváci RTVS prostredníctvom SMS hlasovania počas a po odvysielaní nominačných kôl.

Od 1. októbra si diváci užijú opäť sladké nedele so šou Pečie celé Slovensko. Úspešná relácia RTVS, v ktorej svoje pekárske a cukrárske umenie predvádzajú amatérske pekárky a pekári, sa vráti na televízne obrazovky aj tento rok s treťou sériou. Tá opäť prinesie výnimočné pekárske a cukrárske výzvy, jedinečné recepty a neopakovateľnú priateľskú atmosféru. Programom bude aj v tretej sérii sprevádzať moderátorská dvojica Juraj Bača a Milan „Junior“ Zimnýkoval. Zručnosti nového tucta talentovaných súťažiacich budú opäť hodnotiť profesionálne cukrárky Petra Tóthová a Jozefína Zaukolcová. Tretia séria odštartuje 1. októbra a diváci si budú môcť sladkú zábavu vychutnať vždy v nedeľu o 20.30 h na Jednotke.

Dvojka

Počas jesene ponúkne Dvojka divákom premiéry dokumentov, ktoré oslovia aj najnáročnejších divákov. Pondelkové večery patria8-dielnemu dokumentárnemu seriáluArchitektúra 58-89, ktorý predstavujestavby z tohto obdobia, ktoré sa stali ikonami československej architektúry. Od 30. októbra vystrieda skvosty architektúryšesťdielny dokumentárny seriál Československý vesmír. Ten prinesie na obrazovky Dvojky jedinečný pohľad do zákulisia výskumu vesmíru od vzniku Československa (1918) až po súčasnosť a predstaví výnimočné príbehy kozmonautov a vzniku technológií.Sobotné rána na Dvojke budú patria novej sérii Cesty Čínou 2 s Pavlom Dvořákom. Rešpektovaný tlmočník čínštiny, cestovateľ a spisovateľ Pavel Dvořák, ktorý žije v Šanghaji pokračuje v objavovaní rozľahlej Číny. Nová dokumentárna séria RTVS Kto tu býval v sobotu predpoludním prináša jedinečné príbehy domov, v ktorých vyrastali a žili významní Slováci, ako napr. P. Dobšinský, M. Rázus, P. J. Šafárik, J. M. Petzval a ďalší. Dvojka prináša počas tejto jesene divákom aj novú sériu dokumentárneho seriálu Manifest, ktorá každú nedeľu popoludní predstavuje ďalších kľúčových predstaviteľov slovenského výtvarného umenia.

Od septembra láka divákov Dvojky k televíznym obrazovkám aj originálna súťažná šou Lov slov, v ktorej nerozhodujú vedomosti, ale dôvtip, postreh a slovná zásoba. V štrnástich epizódach každý pondelok večer diváci spolu s moderátorom Michalom Ďurišom a so súťažiacimi v štúdiu riešia skrývačky, osemsmerovky, slovné hádanky a krížovky.

Sobotný blok hobby magazínov na Dvojke láka k obrazovkám pravidelne desaťtisíce divákov. Populárna Farmárska revue, magazíny Halali, či Na rybách – Petrov zdar sú stálicami, ktoré aj na jeseň prichádzajú s premiérovými časťami. Okrem toho sa však diváci môžu tešiť aj z niekoľkých noviniek. Každá druhá sobota popoludní bude patriť novému magazínu Herbárium.Éterická lekárnička a odborníčka na bylinky Klára Lapinová v ôsmich epizódach predstaví svet voňavých a liečivých bylín. Pripomenie silu prírodného bohatstva a jeho najlepšie využitie v domácej medicíne, kuchyni, či v bežnom živote. Všetci milovníci hubárčenia sa určite budú tešiť z nového magazínu Hubačka, ktorý na Dvojke uvidíte každú druhú sobota popoludní, od 16. septembra. Charizmatický Roman v siedmich častiach zavedie divákov do sveta hubárov. Milovníci húb i začiatočníci sa dozvedia praktické rady aj užitočné odporúčania od odborníkov. Diváci určite zaregistrovali aj nový enviro magazínNa zelenej adrese, ktorý ponúka inšpiratívne príbehy ľudí, ale aj organizácií, ktorým nie je budúcnosť našej planéty ľahostajná. Spolu s moderátorom Jurajom Hnilicom každú sobotu popoludní predstavuje aj množstvo tipov a rád nielen pre vidiek, ale i mesto.

V jesennej ponuke Dvojky nechýbajú ani obľúbené diskusné relácie a talkšou. Silná zostavabude pokračovať každý druhý piatok neskôr večer od 15. septembra. Novú televíznu sezónu otvorí relácia špeciálom mimo štúdia v Mlynskej doline. Horúce témy, ktoré hýbu Slovenskom bude riešiť zo ženského uhla pohľadu Veronika Cifrová Ostrihoňová a jej hostky.Talkšou Adely Vinczeovej Trochu inak s Adelou oslávila začiatkom tohto roka 10. výročie. Za ten čas priniesla viac ako 125 epizód, privítala viac ako 360 hostí a predstavila viac ako 100 hudobných hostí. Na obrazovkách RTVS ju diváci môžu sledovať už takmer 7 rokov. V nových premiérových epizódach každý druhý piatok Adela vyspovedá svojich hostí a privíta populárnych hudobníkov.Pokračovať budú aj populárne diskusné relácie Večera s Havranom a Do kríža, ktoré dopĺňajú bohatú ponuku Dvojky.

RTVS :24

Spravodajský okruh RTVS :24 odštartoval jesenné vysielanie reláciami venovanými predčasným parlamentným voľbám. Zároveň sa spravodajský okruh vrátil k programovej štruktúre spred leta, ponúka dlhšie spravodajské bloky a aktuálne informácie každú hodinu. Na obrazovky sa vrátila aj relácia Správy z regiónov, to každý pracovný deň o 18.00 h. Pokračuje aj nová pravidelná rubrika Lovci neprávd, ktorej cieľom je poukazovať na hoaxy a dezinformácie v spoločnosti a vyvracať šírené nepravdy. Množstvo faktov a zaujímavých informácií ponúknu aj relácie Interview :24 s Mirom Frindtom, Cez lupu, Ekonomika :24, Svet :24 a samozrejme pravidelné spravodajské bloky a populárne Komentáre dňa.

:Šport

Programová služba :Šport prináša divákom jesenné vysielanie plné atraktívnych priamych prenosov. Športoví fanúšikovia si prídu na svoje ešte v dvoch zápasoch slovenskej futbalovej reprezentácie v kvalifikácii Majstrovstiev Európy 2024, a to 16. októbra zápas Slovenska s Luxemburskom a 16. novembra si slovenská kvalifikácia zmeria sily s Islandom. Okrem toho odvysiela :Šport až šesť priamych prenosov z Európskej a Konferenčnej ligy UEFA. Diváci sa môžu tešiť aj na MS v basketbale mužov v Japonsku a na Filipínach, MS v hádzanej žien v Dánsku, Nórsku a Švédsku a MS v malom futbale v Spojených arabských emirátoch. Od 13. do 16 septembra ponúkne :Šport divákom cyklistické preteky Okolo Slovenska a v nedeľu 1. októbra už tradične aj priamy prenos z Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach. :Šport odvysiela na jeseň aj posledné tri Veľké ceny MS na plochej dráhe (2. septembra Cardiff, 16. septembra Vojens a 30. septembra Toruň), tenisové turnaje WTA Tour a ligové súťaže mužov a žien v hádzanej a basketbale.

Filmové a televízne koprodukcie RTVS

RTVS je najväčším koproducentom slovenských filmov a mnohé z nich uvedie v kinách a na talvíznych obrazovkách aj počas tejto jesene. Televízni diváci sa môžu tešiť na televízne premiéry filmov Piargy, Slúžka, Čierne na bielom koni a Čiapka. Filmových fanúšikov počas jesene istotne potešia a kinopremiéry nových koprodukčných filmov RTV Úsvit a Máme čo sme chceli.

Rádio Slovensko

Počas jesene sa poslucháči Rádia Slovensko môžu tešiť hneď na niekoľko noviniek. Od pondelka do piatku bude pre nich pätica známych rozhlasových moderátoriek - Ivana Ilgová, Barbara Štubňová, Gabriela Angibaud, Petra Bernasovská, Kata Martinková – pripravovať rubriku Rádio Slovensko – Chutne!. V nej ponúknu nielen chutné recepty, ale ponúknu aj informácie o histórii jedla a o tipoch na suroviny, stolovaní, dekoráciách, či príprave lahodných pokrmov.

V piatky sa z éteru Rádia Slovensko bude hlásiť Overovňa Rádia Slovensko. Nová rubrika pozostáva z dvoch častí. Prvá časť je rozhovor s odborníkom na dezinformácie o tom, čo sa aktuálne deje na dezinformačnej scéne - nové hoaxy, fake news, odkiaľ prišli... V druhej časti odborník rozoberie konkrétnu nepravdivú správu a uvedie fakty.

Nebudú chýbať ani obľúbené diskusné formáty. Každý pracovný deň po 13.00 h sa poslucháči môžu tešiť na Hosťa Rádia Slovensko s moderátormi Norou Gubkovou a Stano Ščepánom a po 17.05 h na reláciu Otvorene s Annou Vargovou.

Rádio Slovensko bude aj v tomto roku pokračovať so zimnou edíciou charitatívneho projektu Rádio Slovensko Slovensku. Podpora 15 príbehov s ťažkým osudom z letnej časti formou sa poslucháčom predstaví formou spätných návratov vo vysielaní a tí budú aj v predvianočnom období môcť podporiť tieto príbehy formou darcovskej SMS správy.

Rádio Regina Západ

Rádio Regina Západ spustilo jesennú programovú štruktúru s návratom relácií po letnej pauze a ponúka obľúbenú publicistiku, zábavu, ale aj spravodajstvo. Po úspešnom Dni otvorených dverí, ktorý sa konal 5. septembra v budove Slovenského rozhlasu v Bratislave a vysielania relácie Panoráma z Vinobrania v Modre sa poslucháči môžu tešiť na Festivalové pozdravy v sobotu 16. septembra z festival Takí sme v Leviciach. V piatok 27. októbra pripravuje Rádio Regina Západ Československý deň v znamení spoločného vysielania s Českým rozhlasom. V utorok 31. októbra o 19.00 h čaká na milovníkov hudby spoločný koncert BROĽNu a OĽUNu vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského Rozhlasu. V novembri ponúkne Rádio Regina Západ koncert na počesť primáša Jožka Pihíka a speváka Janka Blaha.

Rádio Regina Stred

Počas septembra a októbra pripravilo Rádio Regina Stred živé vysielanie z miest pod názvom Rádio Regina u vás. Poslucháči sa môžu tešiť aj na spoločný projekt Českého Rozhlasu Ostrava a Rádia Regina Stred vždy v posledný piatok v mesiaci. 27. októbra odvysielajú priamy prenos folklórneho koncertu Sami a predsa spolu. V novembri ponúkne Rádio Regina Stred projekt Moja vianočná pohľadnica.

Rádio Regina Východ

Rádio Regina Východ poteší poslucháčov na jeseň týždňom verejných nahrávok v štúdiách v Košiciach. V októbri nebude vo vysielaní Rádia Regina Východ chýbať ani 39. ročník súťaže Košický zlatý poklad.

Rádio Devín

Jeseň sa bude v Rádiu Devín niesť v duchu klasiky a jazzu. Ponúkne ak živé vysielanie z festivalu Divadelná Nitra či Festivalu slobody pod pyramídou. Osobnosť Ilja Zelienku si pripomenie Zelienkovským dňom. Nebudú chýbať ani premiéry rozhlasových hier v rôznych žánroch a pokračovať bude aj cyklus relácii Drzo mladí...po desiatich rokoch.Poslucháči Rádia Devín sa môžu tešiť aj na priame prenosy z Metropolitnej opery v New Yorku, či slávnostného otvorenia sezóny milánskej La Scaly v decemberi. Vo vysielaní nebudú chýbať ani hudobné podujatia Jazz Festival, City Sound Festival, Nová slovenská hudba či Konvergencie. Rádio Devín pripravuje aj nahrávky veľkých festivalov a podujatí ako sú napríklad Bratislavské hudobné slávnosti.

Rádio FM

13. septembra ukončí Rádio_FM festivalovú sezónu vlastným Festivalom Rádia_FM, ktorým sa symbolicky pripojí k iniciatíve Slovenská Tepláreň. Obľúbená relácia Ráno na eFeMku sa predstaví aj živým špeciálom zo žilinskej Synagógy a pravidelnou súčasťou vysielania bude po prázdninovej pauze aj obľúbená Pohoda_FM LIVE. Koncerty slovenských skupín sa vždy v posledný utorok v mesiaci začnú v rozhlasovom Štúdiu č. 5 o 20.00 h. Na živé hrania kapiel a djské sety sa poslucháči môžu tradične tešiť v rannom i popoludňajšom primetime Rádia_FM

Rádio Junior

V sobotu 2. septembra oslávi Rádio Junior 13. narodeniny. Pre poslucháčov si pri tejto príležitosti pripravilo cyklus čítaní na pokračovanie, ktoré vznikli v spolupráci s vydavateľstvom Albatros. Ide o sedem kníh (Prázdniny so strýcom Rafaelom, Experiment so Sofiou, Zvieratká z Jakubovho Kopca, Záchranná stanica: Vlčica Luna, Zornička, Tajomstvá ôsmich planét, Vraniak Albín). Interpretmi čítaní na pokračovanie budú Boris Farkaš, Michal Rovňák a Daniela Šencová.

V piatok 29. decembra sa poslucháči Rádia Junior môžu tešiť na premiéru novej pôvodnej krátkej rozhlasovej hry Rádia Junior s vianočnou tematikou. Pôjde o historicky prvú rozhlasovú hru z produkcie Rádia Junior, ktorá nadviaže na tohtoročný cyklus prvotín - prvé živé vysielanie, prvý cyklus čítaní na pokračovanie a prvá rozhlasová hra.

RÁDIO Litera

Na jeseň pripravuje Rádio Litera dvojhodinové živé moderované podujatie s publikom. Ponúkne v ňom rozhovory so zaujímavými hosťami a živou interpretovanou hudbou.

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu čaká na jeseň už 95. koncertná sezóna. V piatok 22. septembra o 19.00 h odohrá 1. abonentný koncert, na ktorom zaznejú pod taktovkou dirigenta Ondreja Lenárda:

· Johannes Brahms: Koncert pre klavír a orchester č. 1 d mol, op. 15;

· Richard Strauss: Alpská symfónia, op. 64.

2. abonentný koncert odohrá SOSR v piatok 20. októbra o 19.00 h pod dirigentskou taktovkou Konstantina Ilievskeho. Zaznejú diela:

· Anton Bruckner: Predohra g mol, WAB 98;

· Joseph Rheinberger: Koncert pre organ a orchester č. 1 F dur, op. 137;

· Alexander Moyzes: Symfónia č. 7, op. 50.

V piatok 17. novembra o 19.00 h sa milovníci vážnej hudby môžu tešiť na 3. abonentný koncert, počas ktorého zaznejú pod taktovkou dirigenta Ondreja Lenárda:

· Maurice Ravel: Koncert pre klavír a orchester G dur;

· Franz Liszt: Faustovská symfónia, S.108.