Dnes spoločne s Českým rozhlasom oslavuje RTVS 100. výročie zahájenia pravidelného rozhlasového československého vysielania. V rámci osláv tohto okrúhleho jubilea pripravil Český rozhlas koncert k 100. narodeninám, ktorý v momente, keď uplynie presne sto rozhlasových rokov, odštartuje večer v pražských Rigrových sadoch.

Bratislava, 18. máj 2023


Verejné rozhlasové vysielanie v Československu odštartovalo 18. mája 1923 v Prahe zo skautského stanu v Kbelích volaním „Haló, haló, zde vysílací stanice Radiojournalu“. Bola založená aj spoločnosť na rozhlasové vysielanie v Česko-Slovensku pod názvom "Radiojournal, československé zpravodajství radiotelefonické.

Česko-Slovensko sa tak stalo druhou európskou krajinou s pravidelným rozhlasovým vysielaním. V Európe v tom čase vysielala pravidelný program len BBC. Prvé rozhlasové prijímače sa na Slovensku udomácnili v roku 1924 a v tomto roku sa začalo používať slovo "rozhlas", ktoré nahradilo rádiofóniu alebo broadcasting.

Radiojournal, bol prvý názov Československého rozhlasu a 3. augusta 1926 spustil pravidelné vysielanie aj v Bratislave. Už v nasledujúcom roku začal Radiojournal vysielať zo štúdia v Brne a v Bratislave, v roku 1927 v Košiciach, koncom 20. rokov v Ostrave a v roku 1936 v Banskej Bystrici

Vznik Slovenského štátu v marci 1939 znamenal aj vznik samostatnej štátom kontrolovanej spoločnosti Slovenský rozhlas. Počas SNP v auguste až októbri 1944 pôsobil v Banskej Bystrici Slobodný slovenský vysielač. Po nastolení komunistického režimu v roku 1948 bola zákonom z 28. apríla 1948 zriadená jednotná štátna organizácia Československý rozhlas. Politické zmeny po roku 1989 boli v rozhlase spojené s obnovením slobody slova. Vznikla verejnoprávna inštitúcia Slovenský rozhlas. K 1. januáru 2011 vytvoril Slovenský rozhlas so Slovenskou televíziou inštitúciu Rozhlas a televízia Slovenska.

Generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj sa dnes na pozvanie generálneho riaditeľa Českého rozhlasu zúčastňuje osláv 100. výročia. „Československý rozhlas bol pre mňa vždy domovom, tu som rokov moderoval svoju prvú reláciu, ktorá sa vysielala aj v Čechách. 70. rokov sme spoločne tvorili Československý rozhlas. Mnohé veci sú v našich verejnoprávnych médiách rozdielne, ale verím, že všetky dobré veci budeme aj naďalej spoločne zdieľať. Tieto oslavy sú pre mňa aj inšpiráciou, pretože o 3 roky nás na Slovensku čaká jubilejných 100. rokov od začiatku vysielania rozhlasu na Slovensku,“ povedal vo svojom príhovore generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj.

Celý dnešný deň sa nesie v znamení osláv začiatku vysielania Československého rozhlasu aj v budove Českého rozhlasu v Prahe. „Už sto rokov rozhlas vzdeláva, informuje, zabáva a rozširuje obzory. Počas svojej existencie si našiel dôležité miesto v živote niekoľkých generácií poslucháčov, z ktorých mnohých sprevádzal od útleho detstva. Československý rozhlas, dnes Český rozhlas, má za sebou dlhú a pestrú cestu, počas ktorej zohral dôležitú úlohu v dejinách našej krajiny. Teší ma, že aj pri svojich 100 rokoch je v očiach verejnosti v Českej republike najdôveryhodnejším médiom. Toto obdivuhodné jubileum by však nedosiahlo, keby nebolo jeho verných poslucháčov. Ako poďakovanie za ich podporu sme v deň narodenín rádia pripravili v Riegrových sadoch veľkolepý koncert, na ktorý všetkých srdečne pozývam,“ uviedol generálny riaditeľ Českého rozhlasu René Zavoral.

Český rozhlas pripravil počas roka množstvo špeciálnych podujatí, retrospektív a programových noviniek, ktoré vzdávajú hold rozhlasu ako mediálnemu typu a rozhlasu ako národnej kultúrnej inštitúcii. Pod titulkom „Sto rokov je len začiatok“ čaká verejnosť bohatý program vrátane unikátnej výstavy v Národnom technickom múzeu a dňa otvorených dverí. Oslavy počas celého roka budú poukazovať na pozoruhodnú cestu najdôveryhodnejšieho verejnoprávneho média v Českej republike.