RTVS bude vo vysielaní intenzívne mapovať dianie počas komunálnych a krajských volieb i po uzatvorení volebných miestností a prinesie aj postupne zverejňované výsledky. Špeciálne relácie odvysiela RTVS aj v nedeľnom vysielaní, deň po voľbách. Divákov čaká O 5 minút 12 so zástupcami jedenástich politických strán a hnutí a s analýzou volieb. Naživo sa spojíme aj s víťazmi volieb.

Bratislava, 28. október 2022

„Sekcia spravodajstva a publicistiky RTVS doposiaľ podrobne mapovala predvolebné dianie, a o to intenzívnejšie sa bude voľbám venovať aj počas volebnej soboty a povolebnej nedele. Našim divákom prinesieme vo veľkom rozsahu všetky informácie z volebného diania i podrobné výsledky hneď, ako budú k dispozícii. Výsledky budeme s odborníkmi, zástupcami politických strán a hnutí i víťazmi volieb analyzovať naživo aj v pripravovaných špeciálnych reláciách v televízii aj v rozhlase,” uviedla riaditeľka sekcie spravodajstva a publicistiky RTVS Mária Hlucháňová.

V deň volieb, v sobotu 29. októbra, bude RTVS pod názvom Voľby 2022 mapovať dianie na celom Slovensku v televíznom spravodajstve na Jednotke v rámci Správ a na :24 aj v prúdovom vysielaní a taktiež živých vstupoch počas celého dňa. Spravodajská RTVS :24 odvysiela v sobotu od 8.00 h do 18.00 h každú hodinu desaťminútové Správy RTVS venované voľbám. Rozhlasové spravodajstvo prinesie aktuálne informácie z diania každú hodinu počas celého dňa a rozšírené informácie aj v Rádiožurnále o 7.00 h, o 12.00 h, o 18.00 h a o 22.00 h.

Volebnú noc bude rozhlasové vysielanie RTVS mapovať nepretržite od uzatvorenia volebných miestností až po výsledky volieb, približne do 3.00 h. Výnimkou budú výsledky volieb v Košiciach a Bratislave, ktoré sa očakávajú v nedeľu v ranných hodinách. V televíznom vysielaní odštartuje volebnú noc spravodajský okruh :24 o 20.20 h programom Správy a komentáre ŠPECIÁL. V čase od 21.40 h pridá RTVS k :24 vysielanie volebnej noci aj na Jednotku. Moderátori Vlado Lichvár a Emília Tóth Lengyelová privítajú hostí – politológa a odborníka na samosprávy. Vysielanie doplnia živé vstupy redaktorov z volebných miestností po celom Slovensku. Do diskusie sa zapoja aj redaktori z Banskej Bystrice a Košíc – Andrej Bálint a Anton Gbur, ktorí do štúdií v Banskej Bystrici a Košiciach pozvali politológa a sociológa. V závere prinesieme súhrn najaktuálnejších udalostí z volebného dňa, kedy očakávame prvé neoficiálne výsledky potvrdené štatistickým úradom.

V nedeľu po voľbách prinesie RTVS v rozhlasovom v Rádiožurnále o 7.00 h súhrn výsledkov volieb. Od 8.00 h do 10.00 h odvysiela Rádio Slovensko Volebné štúdio s víťazmi volieb a politológmi, od 10.00 h do 11.00 h prinesie Volebné štúdio samostatne Rádio Regina (Západ, Stred a Východ).

Televízny spravodajský okruh :24 odvysiela v nedeľu po voľbách volebné súhrnné štúdio od 7.00 h do 9.00 h, a tiež od 10.00 h do 11.45 h, v ktorom prinesie výsledky volieb, komentáre i stručný sumár priebehu volieb. V nedeľu po voľbách, 30. Októbra, o 11.55 h odvysiela televízna :24 a Jednotka špeciálne vydanie diskusnej relácie O 5 minút 12 s moderátormi Martou Jančkárovou a Marekom Makarom. Hosťami budú politici až z jedenástich strán a hnutí - OĽANO, SME RODINA, ZA ĽUDÍ, SAS, SMER-SD, HLAS-SD, ĽSNS, REPUBLIKA, KDH, PS, ALIANCIA. Naživo sa spojíme s víťazmi volieb – so zvolenými primátormi krajských miest a s predsedami VÚC. Nebude chýbať ani analýza volieb s moderátorkou Barborou Bodákovou a politológom Jozefom Lenčom. Mimoriadne spravodajstvo prinesie RTVS :24 aj v nedeľu večer o 20.20 h a o 22.00 h.

Na webe volby.rtvs.sk nájdu užívatelia všetky informácie o volebnom vysielaní, a tiež stream spravodajského okruhu :24. Sledovať aktuálne dianie o voľbách vo vysielaní RTVS môžu aj užívatelia mobilnej aplikácie RTVS. Na spravodajskom webe spravy.rtvs.sk nájdu užívatelia najdôležitejšie informácie o Komunálnych a krajských voľbách, rady voličom, výsledky, a tiež online správy volebného víkendu.

Súčasťou predvolebného vysielania je aj 18 informačných televíznych a rozhlasových spotov. Rady voličom sú prvkom vysvetľujúcej informačnej kampane ku Komunálnym a krajským voľbám 2022.