Rádio Devín odvysiela v premiére hru Laura a jej (náš) svet, ktorá získala Cenu Rádia Devín v súťaži o najlepší dramatický text roku Dráma 2021. Hra mladej autorky Martiny Havierovej ponúka originálny pohľad na environmentálnu úzkosť mladej ženy. Rádio Devín ju ponúkne poslucháčom v utorok 22. marca o 20.00 h.

„Experimentálna jednoaktovka ponúka neobvyklý pohľad na svet angažovaných mladých ľudí, ako aj poetický záznam o prežívaní špecifickej úzkosti,“ uviedol dramaturg Ján Šimko.

Hlavná hrdinka Laura je mladá žena, plná úzkosti z environmentálnej krízy, o ktorej čoraz viac počúva. Má v sebe strach o budúcnosť planéty a snaží sa pochopiť, prečo ľudia robia tak málo pre jej záchranu a urobili tak veľa pre jej zničenie. Laura možno nie je skutočné meno mladej ženy, ale jej alter ega, ktoré ju má chrániť pred atakmi úzkosti. Možno je tiež snom staršej ženy o dieťati, ktoré sa jej malo narodiť a ktoré by dnes muselo prežívať jej vlastné strachy a úzkosti. A možno sa Laura v duchu rozpráva so svojou matkou, od ktorej odišla, pretože jej vyčíta, ako jej generácia zničila planétu a uvalila na svoje deti zodpovednosť za riešenie tejto krízy.