Informačné vysielanie štvrtého televízneho okruhu verejnoprávnej televízie Šport bude všetkým divákom dostupné už od 16. decembra tohto roku. Nová športová televízia oficiálne odštartuje svoje vysielanie 20. decembra po 17.00 h.

Bratislava, 30. november 2021


Nový športový program verejnoprávnej televízie bude označený ako RTVS SPORT HD a bude v pozemných DVB-T sieťach vysielaný v kompresných formátoch HEVC aj MPEG-4. Ak divácky prijímač podporuje výlučne štandard MPEG-4, odporúčame divákom na svojom prijímači spustiť ladenie športového programu. Športový okruh bude divákom na takomto type prijímača vo verejnoprávnom multiplexe dostupný v HD rozlíšení.

Vyššej kvalite a väčšiemu športovému zážitku nebude u nás technológia brániť. Novú televíziu Šport preto nájdu diváci pozemného vysielania aj bez potreby preladenia na pozícii aktuálne šírenej Trojky HD v štandarde DVB-T2/HEVC. Preladenie v tomto prípade nie je potrebné okrem prípadov, keď televízny prijímač nepodporuje tzv. dynamické zmeny. Divák si týmto ladením zjednotí vysielanú programovú službu s jej označením.

Zároveň si uvedomujeme, že minoritná časť našich divákov má prijímač staršieho typu, ktorý podporuje výlučne štandard DVB-T/MPEG-2. Týmto divákom odborne poradíme pri zaobstarávaní novšieho prijímača alebo set-top boxu, ktorého cena sa pohybuje v rozmedzí 20 - 30 eur. Súčasne pre túto skupinu divákov pripravujeme sériu podporných komunikačných a informačných prostriedkov. Zriadime zákaznícku linku a mailovú adresu, na ktorú sa diváci budú môcť obrátiť so svojimi otázkami. Taktiež v tejto súvislosti oslovíme predajcov elektroniky so žiadosťou o spoluprácu, aby sa jednak dostatočne zásobili a aby boli v tejto veci s nami súčinní. Nový TV prijímač alebo nový set-top box by mal ideálne podporovať okrem vysielania v štandarde MPEG-4 aj vysielanie v štandarde DVB-T2/HEVC.

Uvedené technické riešenie DVB-T2/HEVC v súvislosti s technologickým pokrokom v pozemnom vysielaní dlhodobo odporúča aj Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb Slovenskej republiky.

Novú televíznu programový službu Šport budú môcť prijímať aj satelitní diváci a diváci káblovej televízie. Satelitná televízia Skylink ju bude ponúkať k rovnakému dátumu na orbitálnej pozícii Astra 23,5°E s parametrami uvedenými na našej stránke rtvs.org alebo na naladtesanasport.sk. Diváci, ktorí sa rozhodli využiť niektorú z platených ponúk káblovej či IPTV televízie, ju budú mať zaradenú v základnej ponuke. V prípade nedostupnosti sa môžu obrátiť na svojho poskytovateľa služby televízneho vysielania.