Nová séria detského vzdelávacieho programu v rómskom a slovenskom jazyku bude do vysielania Dvojky zaradená už vo štvrtok 18. marca o 14.55 h. Premiérové časti relácie uvidia diváci každý štvrtok popoludní na Dvojke.

Bratislava 17. marec 2021

Dištančné vzdelávanie detí trvá s prestávkami už druhý rok. A hoci to na začiatku roka vyzeralo nádejne a všetky deti do škôl nastúpili, pre malých prvákov a druhákov je kontakt s učiteľkou či učiteľom kľúčový. Najmä tam, kde online vyučovanie stále nie je možné.

Tvorcovia z Redakcie národnostného vysielania košického televízneho štúdia RTVS preto pre všetky deti opäť pripravujúnovú sériu 12 častí relácie S vami doma - Tumencakhere. Osvedčení moderátori Klaudia Oláhová, Michal Sivák a herec divadla Romathan z Košíc Marián Balog si tentoraz s deťmi budú opakovať školské učivo podľa abecedy. Do vysielania sa tak do letných prázdnin dostanú témy od A po K vždy vo štvrtok na Dvojke.

„Tentoraz deťom pripomíname aj to, ako sa jednotlivé písmenká vlastne píšu a aké sú rozdiely medzi slovenčinou a rómčinou. Deti, ktoré so svojou pani učiteľkou už mesiace komunikujú len prostredníctvom telefónu alebo pracovných listov, by sme chceli hravou formou opäť trošku motivovať k učeniu," uviedla vedúca Redakcie národnostného vysielania RTVS Košice Ľuba Koľová.

„Som rád, že sa nám, aj napriek platným obmedzeniam v súvislosti s pandémiou, podarilo pripraviť do vysielania novú sériu S vami doma - Tumencakhere. Situáciu sme však využili na maximum a v úvodnej časti deťom ukážeme aj vysvetlíme „dištančné moderovanie" Klaudie, Michala a Mariána,"dodáva riaditeľ košického televízneho štúdia RTVS Jozef Puchala.

Každý diel prinesie na obrazovky básničky, pesničky, matematické príklady, rozprávky,ale aj informácie o rôznych osobnostiach pre staršie deti v slovenskom a rómskom jazyku so slovenskými titulkami. V tejto televíznej abecede od A po Zdravie bude na písmenko B aj téma Bacily, na C a Č- Cestovanie - čiriklo (vták), v ďalších Dom, Energia, Francúzsko a fazuľa, Galéria a goja, História, Chránené územia, rastliny a zvieratá, India - pravlasť Rómov a ďalšie. Dvanásťročná Sárka vezme deti na zaujímavé miesta, ale aj do svojej rodiny k bežným domácim aktivitám s bračekom Gregorkom a rodičmi.