Cyklus Slovenský panteón približujúci divákom RTVS príbehy osobností, ktoré formovali dejiny Slovenska, sa blíži do finále. Pred záverečnou časťou si na obrazovkách Jednotky už v nedeľu 7. marca pripomenieme astronóma, letca, diplomata či politika oceneného aj titulom víťaza celonárodnej ankety Najväčší Slovák - generála Milana Rastislava Štefánika.

Bratislava, 5. marec 2021


Koncom 19. storočia bolo Slovensko súčasťou Uhorska a Slováci národom, ktorý pomaly zanikal. V rokoch 1870 - 1914, teda do prvej svetovej vojny, sa do Ameriky vysťahovalo približne 750-tisíc Slovákov. Bola to takmer tretina národa. Našinci odchádzali v takých počtoch, že niektoré dediny i kraje sa takmer vyľudnili. A práve v tomto období sa narodil muž, ktorý mal všetko zmeniť - Milan Rastislav Štefánik. Aký bol príbeh? Čo všetko za svoj krátky život dosiahol?

Postavu M.R. Štefánika si v tejto časti cyklu zahral Juraj Hrčka. „Odporúčam všetkým, aby si to pozreli. Možno sa dozvedia aj nejaké zaujímavosti, ktoré ešte o živote M. R. Štefánika nevedeli. Boli sme v rámci nakrúcania na všetkých dôležitých miestach, ktoré mali súvis s jeho životom a snažili sme sa o autentické kostýmy aj masky," vyjadril sa pre RTVS počas nakrúcania herec. Štáb na dokudráme pracoval aj v rodnom dome M. R. Štefánika, v obci Košariská, pri Mohyle M. R. Štefánika, v Primaciálnom paláci v Bratislave, kaštieli a priľahlom lese v Oponiciach, kaviarni Štefánka, hvezdárni v Hurbanove, na letisku M. R. Štefánika v Bratislave a ilúziu brazílskeho pralesa dotvoril priestor skleníkov v Botanickej záhrade v Bratislave. Komentárom divákov v cykle sprevádza Dušan Jamrich a moderátorom je Štefan Chrappa. Zaujímavé informácie prinesú aj historici PhDr. Dušan Kováč, DrSc. a Mgr. Michal Kšiňan, MAS, PhD..

Ďalšiu časť z cyklu Slovenský panteón odvysiela RTVS na Jednotke už v nedeľu 7. marca o 20.30 h. Najbližšiu časť vo vysielaní doplní o 21.25 h aj prvý slovenský film s množstvom náročných trikov, ktorý rozpráva s humorom a fantáziou o skutočných udalostiach a dobrodružstvách Milana Rastislava Štefánika Cesta do nemožna. Všetky už odvysielané časti Slovenského panteónu nájdu diváci kedykoľvek aj v archíve na webe RTVS.sk.