Nový diskusný formát na Dvojke bude diskusiou o spoločenských fenoménoch. Autorom námetu a moderátorom je slovenský publicista a teológ Michal Havran.

Divákom ponúkne rozhovory s ľuďmi, ktorí ťahajú krajinu dopredu, sú inšpiratívni, no z rozmanitých dôvodov nie vždy známi. Slovenská spoločnosť má s pomenúvaním samej seba historický problém. „Nevieme o sebe viac ako pred dvadsiatimi rokmi, vieme iba to, že svet sa mení, no nevieme, ktorým smerom. Máme málo informácií o našom živom spoločenstve, ale aj o tom, ako sú veci prepojené. V tejto diskusii sa spoločne s mojimi hosťami budeme pokúšať hľadať odpovede aj na tieto otázky,“ povedal k spusteniu Večere s Havranom jej moderátor M. Havran.

Súčasťou diskusií budú aj postrehy verejnej mienky a dokrútky. Názory respondentov z reprezentatívneho panela poskytnú obraz o tom, ako fenomény súčasnej doby vníma spoločnosť. Diváci sa môžu tešiť na témy Sú konšpiračné teórie nebezpečné?, Potrebujeme hrdinov?, Euroanalfabetizmus médií 10 rokov po vstupe do EÚ, Ako hovoriť o chudobe?, Dá sa z vedeckého hľadiska dokázať láska? alebo Život starých ľudí.

Pozvanie do prvého vydania, ktoré odvysiela Dvojka budúci utorok o 21:50 a jeho témou budú konšpiračné teórie, prijali popredný český publicista a mediálny expert Karel Hvížďala, lekár a analytik Svetovej banky Juraj Mesík a Gustáv Murín, autor mnohých známych románov a vedec.

 

Doplňujúce informácie:

Večera s Havranom 
Týždenník, Dvojka, utorok  21:50
Prvé vydanie 29.4.2014

Autor, moderátor: Michal Havran

Dramaturgia: Mária Šnircová, Marek Leščák

Produkcia: Vladimír Bednár

Réžia: Viliam Čino

Architektka a scénická výtvarníčka: Barbora Šajgalíková

Umelecká predloha pozadia: Ivana Šáteková

Hlavná kamera: Sean Grimaldi

Dokrútky, dokumentácia: Peter W. Balko, Viliam Štrelinger

Rešerše, tematizácia:  Aňa Ostrihoňová, Mária Modrovich, Zuzana Gabrižová

Výkonná produkcia: Tereza Michalová

 

Michal Havran            
novinár, prozaik, teológ a eschatológ

Narodil sa v Bratislave, žije striedavo na Slovensku a vo Francúzsku. Po štúdiu klasických jazykov a teológie na UK v Bratislave ukončil svoje teologické vzdelanie na Univerzite Marca Blocha v Štrasburgu, kde prežil jedenásť rokov. Je doktorandom na parížskej Ecole Pratique Des Hautes Etudes. Ako novinár spolupracoval s periodikami Pravda, Sme či Formát a s agentúrami Associated Press a TASR.  Je zakladateľom a šéfredaktorom názorovej platformy JeToTak.sk, ktorá je súčasťou európskej siete Le Monde Diplomatique. Vedie  diskusnú reláciu na Rádiu Devín o literatúre a umení. Moderuje Modrý salón, ktorý je projektom Slovenského národného divadla. Je držiteľom prestížnej novinárskej ceny (2009).

Michal Havran v roku 2012 napísal v spolupráci s Marošom Hečkom frašku Kandidát a  podieľal sa na scenári úspešnej rovnomennej filmovej adaptácie tohto diela.