Už po šiesty raz odvysiela RTVS špeciálne vydanie magazínu VAT - Vedec roka. Profily vedcov, ktorých odborná porota ocenila v jednotlivých kategóriách za ich prácu a prínos vo vede za rok 2019, uvidia diváci v sobotu 20. júna o 9:25 na Dvojke.

Bratislava, 17. jún 2020


Ocenenie Vedec roka SR je spoločným projektom Centra vedecko-technických informácií SR, Slovenskej akadémie vied a Zväzu slovenských vedeckotechnických spoločností. Špeciálne vydanie relácie sa venuje oceneným vedcom v piatich kategóriách:

  • Vedec roka - RNDr. Peter Skyba, DrSc.
  • Mladý vedecký pracovník - RNDr. Cyril Rajnák, PhD., PhD.
  • Inovátor roka - prof. Ing. Ján Híveš, PhD.
  • Technológ roka - prof. Ing. Emil Spišák, CSc.
  • Osobnosť medzinárodnej spolupráce - prof. Ing. Dušan Galusek, DrSc.

Ocenení, ktorí sú aj tento rok zo všetkých kútov Slovenska, prezradia, na akých projektoch pracujú a aké méty by ešte vo svojej profesii chceli dosiahnuť. Venovať sa budú aj téme získavania dotácií na vedecké projekty, dlhodobým cieľom ich práce a ďalším vedeckým ambíciám.

„RTVS sa prostredníctvom magazínu VAT každý rok snaží takýmto spôsobom prispieť k propagácii slovenskej vedy. Ocenenie Vedec roka vnímajú aj samotní vedci ako niečo, čo ich môže v ich práci nielen povzbudiť, ale zároveň posunúť ďalej," poznamenal dramaturg RTVS Matej Novák.

Magazín VAT oslávi na jeseň tohto roka 15. výročie nepretržitého vysielania na Dvojke, čím sa stane najdlhšie vysielaným televíznym magazínom na Slovensku so zameraním na vedu a technológie.