Od ukončenia druhej svetovej vojny tento rok uplynie 75 rokov. Presne toľko príspevkov pripravia redaktori RTVS a zahraniční spravodajcovia od 24. februára do 8. mája do rozhlasového a televízneho vysielania. Zároveň na mnohých pietnych miestach zapália sviečku za obete najväčšieho ozbrojeného konfliktu v dejinách ľudstva.

Redaktori sa pozrú na miesta veľkých bojov na Slovensku, akými boli napríklad Dukliansky priesmyk, Liptovský Mikuláš, Strečnianska dolina. Zájdu na popradskú železničnú stanicu, z ktorej bol vypravený prvý transport Židov zo Slovenska, do bývalého pracovného a koncentračného tábora v Seredi, ako i na miesto, z ktorého sa hlásil Slobodný vysielač v Banskej Bystrici. Navštívia miesta masových popráv v Kremničke a Nemeckej, či vypálené Kalište. Pripomenú tiež termíny oslobodenia krajských miest. Predstavia osobnosti, akými boli Jozef Lettrich, Imrich Karvaš, Ludvík Svoboda, generáli Viest a Golian, Viliam Žingor alebo Heliodor Píka. V ďalších príspevkoch sa zamerajú na osudy vojnových zajatcov, vojnové cintoríny na Slovensku, Slovenský štát, vojnu v Pacifiku, Varšavské povstanie, blokádu Leningradu, koncentračné tábory, slovenské jednotky v Británii, Slovenské národné povstanie, atentát na Heydricha, bitku o Berlín, Norimberský proces, kapituláciu Japonska a mnohé ďalšie.

„Množstvo príspevkov bude venované krajinám a miestam bojov, v ktorých RTVS nemá spravodajcov. Tie vyrobíme na základe štúdia materiálov a zvukových a obrazových archívov. Vždy oznámime koľkú v poradí sviečku sme zapálili a aké obete si v ten deň pripomíname," ozrejmil dramaturg Boris Koreň.

Pietne miesta, na ktorých budú horieť od 24. februára do 8. mája sviečky, RTVS zriadi aj vo svojich budovách na Mýtnej ulici a v Mlynskej doline v Bratislave.

Príspevky odvysiela Rádio Slovensko v pracovné dni a v nedele o 14:40 a v soboty o 14:52. Televízna Jednotka a Dvojka ich každý deň prinesie v hlavnej spravodajskej relácii.