Rozhlasový zábavník Dvojbodky bude v nedeľu 2. februára výnimočný. Nielenže pôjde o jubilejné 100. vydanie, ale pripomenie si tiež životné jubileum jedného z hlavných protagonistov - Milana Lasicu.

Bratislava, 29. január 2020


Dvojbodky mali premiéru v Rádiu Slovensko 2. marca 2014. Do júla 2018 boli dvojtýždenníkom a od septembra 2018 sú mesačníkom. Za ten čas si Pavol Danišovič a Milan Lasica zaspomínali na viac ako 360 osobností a poslucháčom ponúkli množstvo archívnych humoristických dialógov.

„Relácia je pre mňa veľmi príjemný spôsob komunikovania pred mikrofónom v rozhlase, čo je veľmi špeciálne a úplne iné ako v divadle alebo v televízii. Rozhlasový archív je, dá sa povedať, bezodný. Našli sme v ňom napríklad niektoré naše dialógy s Julom Satinským, na ktoré som si síce vôbec nepamätal, ale po ich vypočutí som sa na nich bavil," vyznal sa Milan Lasica.

Ako prezradil Pavol Danišovič, začiatok spolupráce s Milanom Lasicom na Dvojbodkách má veľmi dlhú minulosť. „Začali sme sa stretávať pri rozhlasových programoch v Slovenskom rozhlase v roku 1992. Potom sme pôsobili v iných rádiách a v roku 2014 sme dostali ponuku vrátiť sa do Slovenského rozhlasu. Z rozhlasových médií je jediný, ktorý má pamäť, teda archív. Veľmi oceňujem neskutočnú trpezlivosť dramaturgičky Vierky Benedikovej, pretože my si povymýšľame, koho by sme tak chceli počuť a pani Vierka strávi niekoľko hodín pri tom, kým nájde nejakú parádnu ukážku," opísal Pavol Danišovič. Keďže dlhé roky pracoval v Československom rozhlase ako hudobný redaktor a tiež ako vedúci Redakcie populárnej hudby, tak do zábavníka vyberá i hudbu.

Spoluprácu s Milanom Lasicom, ktorý v utorok 3. februára oslávi 80 rokov, si nesmierne váži. „Mám to šťastie pracovať s výnimočným človekom," poznamenal.

K tvorcom Dvojbodiek patria od samého začiatku dramaturgička Viera Benediková a zvukový majster Peter Daniška.

„Ak poviem, že Milan Lasica je žijúca legenda, tak mi dajú všetci za pravdu. Som rada, že som počas svojho profesijného života s ním mohla spolupracovať na dvoch dlhodobejších projektoch - v roku 1999 spolu s pánom Satinským na cykle Pozor! Na všetko sa pamätáme! a teraz na Dvojbodkách. Je to pre mňa veľký pracovný zážitok. Možnosť byť súčasťou 100. vydania relácie je bonus navyše," povedala Viera Benediková.

Jubilejné 100. Dvojbodky odvysiela Rádio Slovensko v nedeľu 2. februára o 11:05.