RTVS na záver aktuálnej televíznej sezóny pripravila pre divákov veľkú dokumentárnu udalosť.
Počas desiatich večerov uvedie Dvojka dokumenty Pavla Barabáša doplnené o zamyslenia s názvom Dialóg s planétou. Séria výnimočných dokumentov odštartuje už v piatok 14. júna a vyvrcholí 15. septembra televíznou premiérou nového dokumentu RTVS Tieň jaguára.


Dokumenty Pavla Barabáša - Dvojka, piatok večer:


14. júna

dokumenty Mustang a Bhután - hľadanie šťastia

zamyslenie prvé: Dialóg s planétou - Bohatstvo na dosah

Bájne, odľahlé kráľovstvá Mustang, Bhután či Ladakh boli po stáročia izolované za nedobytnou hradbou Himalájí. No vplyv konzumu a civilizácie sa už vkráda aj do slobodných myslí ich budhistických obyvateľov.

21. júna

dokument Omo - cesta do praveku

zamyslenie druhé: Dialóg s planétou - Miznúce tradície

Takmer pred dvomi desaťročiami splavili prví Slováci nedotknutú rieku Omo v Etiópii. Zdokumentovali unikátne prírodne kmene, ktoré žili v symbióze s riekou. Dnes však títo ľudia bojujú nielen o vodu z Oma, ale i o svoje posledné tradície.

28. júna

dokument Amazonia vertical

zamyslenie tretie: Dialóg s planétou - Stratený svet

Zdá sa, že už na našej Zemi všetko poznáme. Avšak je tu tajomný svet venezuelských stolových hôr. Na ich povrchu žijú organizmy, ktoré ešte nie sú popísané. Väčšie prekvapenie však čaká objaviteľov pod ich povrchom.

12. júla

dokument Pururambo

zamyslenie štvrté: Dialóg s planétou - Zamrznutý čas

V tmavých a hlbokých údoliach Novej Guinei žili malí Papuánci ešte donedávna bez dotyku s civilizáciou. Dnes sa niekoľko kilometrov od nich nachádza najväčšia a najmodernejšia baňa sveta na zlato.

19. júla

dokument TEPUY

zamyslenie piate: Dialóg s planétou - Tajomstvo podzemia

V mohutnom podzemí venezuelských stolových hôr slovenskí bádatelia nachádzajú mohutné tajomné chodby. Ale s novými objavmi sa vynára viac otázok ako odpovedí.

26. júla

dokument Mongolsko - v tieni Džingischána

zamyslenie šieste: Dialóg s planétou - Hranice slobody

Lákadlá moderného sveta dorazili aj do odľahlých stepí strednej Ázie, kde nomádi kočujú a pasú svoje stáda. Ako dlho je ešte ich ekologický spôsob života udržateľný?

2. augusta

dokument Pygmejovia - deti džungle

zamyslenie siedme: Dialóg s planétou - Hľadanie pokoja

V Afrike žili ešte donedávna unikátne prírodné kmene. Ukrytí pod nepriehľadnou zelenou hradbou pralesa niektoré z nich dodnes hľadajú záchranu a pokoj dávnych dôb.

9. augusta

dokument Trou de Fer - železná diera

zamyslenie ôsme: Dialóg s planétou - Živá voda

Voda je živel. Voda nám dáva energiu. Voda nás očisťuje. Ako vnímajú tento zázrak tí, ktorí zasvätili najväčším vodopádom sveta svoj život?

16. augusta

dokument Neznáma Antarktída

zamyslenie deviate: Dialóg s planétou - Na póloch Zeme

Sú to magické miesta. Púť k nim je nekonečné dlhá. Dajú vám však veľké poznanie. Spoznáte seba, svoju myseľ, ale i súvislosti, ktoré obohatia vaše poznanie planéty.

15. septembra

dokument Tieň jaguára

zamyslenia desiate: Dialóg s planétou - Posledný odkaz

Zdanlivo nemajú nič. Len jeden druhého a klenbu amazonského pralesa nad hlavou. No ich život je plný radosti, bezstarostnosti a smiechu. Avšak v ich džungli sa potichu a nebadane rozpínajú chápadlá ťažobných spoločností.