Do užšieho výberu Festivalu rozhlasovej hry postúpilo dvadsať titulov. Rozhodla o nich odborná porota, ktorá hodnotila celkovo 63 hier v dvoch kategóriách - nad 30 minút a do 30 minút. Festival sa uskutoční 10. až 12. júna v Trnave a verejnosť sa víťazov oboch kategórií dozvie 12. júna.

Bratislava 1. máj 2019


Rozhlasové hry, ktoré sa dostali do užšieho výberu, vyhlásilo v priamom prenose Rádio Devín. Porota rozhodovala v zložení - režisér a umelecký šéf trnavského Divadla Jána Palárika Juraj Bielik, teatrologička Nadežda Lindovská, teatrológ Miron Pukan, šéfrežisér Českého rozhlasu Aleš Vrzák a spisovateľ a dramatik Pavel Rankov, ktorý je zároveň predsedom poroty.

Aleš Vrzák má rád príbehy malých i tzv. veľkých ľudí, a tými je podľa neho rozhlasová tvorba RTVS naplnená. „A to v podobe dramatickej, literárnej až publicistickej," dodal. Výrazná tematická a formálna pestrosť súťažných titulov fascinovala Juraja Bielika. „Byť členom poroty súťaže rozhlasových hier je nesmierne zaujímavé zadanie. Zaujímavé a vzrušujúce. Celkovo 63 hier - to už je naozaj slušná vzorka pôvodnej a kvalitnej tvorby," uviedol. Nadežda Lindovská poukázala na to, že najzaujímavejšie výsledky dosiahli hlavne tí tvorcovia, ktorí sa mohli oprieť o kvalitnú literárnu alebo dramatickú predlohu. „Medzi postupujúcimi ich bola väčšina, najmä v kategórii dlhých hier. Pôvodné námety sa ocitli v menšine," poznamenala. Podľa Pavla Rankova ponúka výsledná kolekcia užšieho výberu rôzne typy poetík a spracovaní. „Od temného tajomného príbehu vyrozprávaného v strhujúcom tempe, cez dialóg rozporuplného básnika - ministra s rovnako rozporuplným eštebáckym technikom až po spletitý príbeh o komplikovaných medziľudských vzťahoch v súčasnom svete," priblížil. Miron Pukan považuje umeleckú úroveň tohtoročného Festivalu rozhlasovej hry za pomerne vyrovnanú, pričom ho potešilo, že sa objavili aj také spracovania, ku ktorým sa bude história vracať a interpretovať ich.

Hlavnými organizátormi festivalu sú RTVS a Trnavský samosprávny kraj. Hlavným partnerom je Rádio Devín. Partnermi sú Mesto Trnava, Divadelná fakulta Vysokej školy múzických umení v Bratislave, Kultúrne centrum Malý Berlín, Združenie rozhlasových tvorcov, Literárne informačné centrum a Združenie vydavateľov a kníhkupcov Slovenska. Ambasádorkou festivalu je herečka Emília Vášáryová.


Užší výber:


Rozhlasové hry nad 30 minút

Dodo Gombár: Advent (groteska z hranice)

Frank Wedekind / Martina Vannayová / Martin Porubjak: Lulu

Ivan Stodola: Marína Havranová

Jonáš Záborský / Lenka Garajová: Mrzutá

Maroš Hečko, Maja Hriešik / Radka Hoffmanová: Obvinenie

Angelika Kuźniak / Martina Vannayová: Papuša

Karl Kraus / Ján Mikuš / Jana Mikuš Hanzelová: Posledné dni ľudstva

Peter Pavlac: Slovo Válkovo

Ivica Ruttkayová: Volám sa Mária

Agatha Christie / Martina Vannayová / Margaréta Cvečková: Vražda na Níle


Rozhlasové hry do 30 minút

Ján Mikuš: Faust

Barbora Nitschová: Feldpošta

Patrik Samohýl: Incident Ludex

Vanda Zemanová - Alberty: Infekcia stereotypu

Terézia Vansová / Miroslav Dacho: Kar

Klára Madunická: Requiem pre Rusalku

Boleslav Bratislavský / Miroslav Dacho: Tuberáci

Boleslav Bratislavský / Miroslav Dacho : V borbe s temnotou

Tomáš Hučko: Zememerač K

Tomáš Hučko: Život v lese