RTVS a Trnavský samosprávny kraj pripravujú na 10. až 12. júna Festival rozhlasovej hry 2019.
Odborná porota momentálne hodnotí 63 titulov v dvoch kategóriách - nad 30 minút a do 30 minút. Užší výber najúspešnejších hier, po desať v každej kategórii, zverejní 30. apríla. Víťazov sa verejnosť dozvie 12. júna v Trnave.

Bratislava 10. apríl 2019


Súťažné tituly z užšieho výberu sa automaticky stanú nositeľmi ocenenia Pečať kvality. Porotu tvorí režisér a umelecký šéf trnavského Divadla Jána Palárika Juraj Bielik, teatrologička Nadežda Lindovská, teatrológ Miron Pukan, šéfrežisér Českého rozhlasu Aleš Vrzák a spisovateľ a dramatik Pavel Rankov, ktorý je zároveň predsedom poroty. Ambasádorkou festivalu je herečka Emília Vášáryová.

Festival bude mať bohatý sprievodný program pozostávajúci z odborného seminára, divadelných predstavení, koncertov a diskusií. V predstihu ho otvorí štvrtkový (11.4.) workshop, ktorý v Gymnáziu Jána Hollého v Trnave pripravil Odbor literárno-dramatickej výroby Slovenského rozhlasu. Študenti sa dozvedia nielen o rozhlasovej tvorbe, ale aj celkovo o rozhlase ako médiu a jeho ponuke.

História nepriamych predchádzajúcich podujatí siaha až k 1. festivalu slovenskej pôvodnej rozhlasovej hry, ktorý sa konal 14. až 18. apríla 1969 na Táľoch. „Čo všetky minulé podujatia v Piešťanoch, Bojniciach či v Bratislave spája s aktuálnym ročníkom, je zámer prezentovať a konfrontovať rozhlasové hry vytvorené RTVS v uplynulých dvoch rokoch, umožniť stretnutie tvorcov s odbornou verejnosťou a poslucháčmi rozhlasových hier, vytvoriť podmienky na vznik spätnej väzby a hodnotenie produkcie v rozhlasovom dramatickom žánri. Ďalším podstatným cieľom je aj ohodnotenie tých najlepších tvorcov a realizátorov rozhlasových hier a posilnenie záujmu poslucháčov o kráľovnú rozhlasových žánrov - rozhlasovú hru," priblížila vedúca Odboru literárno-dramatickej výroby Slovenského rozhlasu Zuzana Belková.

Hlavným partnerom júnového festivalu je Rádio Devín. Partnermi sú Mesto Trnava, Divadelná fakulta Vysokej školy múzických umení v Bratislave, Kultúrne centrum Malý Berlín, Združenie rozhlasových tvorcov, Literárne informačné centrum a Združenie vydavateľov a kníhkupcov Slovenska.