Rozhlas a televízia Slovenska pri príležitosti 50. výročia vpádu vojsk Varšavskej zmluvy pripravila tematický program, ktorý sa začína v pondelok 20. augusta o 17:00 v Malom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu na Mýtnej 1 v Bratislave. Moderátormi večera budú novinárka a dokumentaristka Soňa Gyarfašová, ktorá dlhodobo mapuje osudy pamätníkov 20. storočia a hudobník, scenárista a dramaturg RTVS Štefan Chrappa.

Bratislava 17. augusta 2018


Na úvod premietnu dva dokumentárne filmy, ktoré sú silným odkazom na udalosti z augusta 1968.

Prvá snímka Rehabilitácie nespravodlivo stíhaných a Žingorov proces ponúkne špeciálny zostrih dokumentu Romana Kaliského o rehabilitáciách nespravodlivo odsúdených v 50. rokoch a konfrontácii páchateľov a ich obetí, ktorý sa po invázii už nedostal na televízne obrazovky. Druhým filmom je projekt Petra Kerekesa Okupácia 1968, pohľad na okupáciu Československa očami ruských vojakov, ktorí pred polstoročím prišli na naše územie.

Nasledovať bude diskusia pod názvom Tak sme vás tu mali; vtedajšiu situáciu priblíži Marta Ličková - prekladateľka, ktorá s manželom Pavlom Ličkom prepašovala na západ Solženicynov román Rakovina; Pavel Ličko sa stal jedným z prvých väzňov obdobia normalizácie a jeho manželka mala 20 rokov zákaz prekladať. Ďalšími hosťami budú Michal Radošinský, ktorý bol väznený za protest proti okupácii a Ivan Lehotský s Michalom Tvarožekom, ktorí sa aktívne podieľali na rozhlasovom vysielaní v čase okupácie. Pamätníkov doplní historik Ústavu pamäti národa Peter Jašek.

Pripravené sú aj tri tematické výstavy:

Rok 1968, nádeje a vytriezvenia - edukatívna a interaktívna výstava Ústavu pamäti národa

Fotografie zaplatené takmer životom - výstava košického fotografa Tibora Kováča je jeho osobnou spomienkou na august 1968, kedy bol postrelený do hlavy; prežil, no zostal pripútaný na invalidnom vozíku, v ktorom 20 rokov skrýval svoje negatívy pred Štátnou bezpečnosťou.

Okupácia očami našich poslucháčov - výstava fotografií, ktoré nám z vlastných archívov poskytli rozhlasoví poslucháči.