Tri verejnoprávne televízie - RTVS, ČT, ORF spolu s producentskou spoločnosťou Beta Film sa definitívne dohodli na pokračovaní historickej minisérie Mária Terézia, ktorá sa stretla s mimoriadnym diváckym záujmom vo všetkých troch krajinách. Zapojiť sa plánuje aj maďarská MTVA.

Autorkou scenárov bude tak ako pri predchádzajúcich dvoch častiach Mirka Zlatníková a réžie sa opäť ujme Robert Dornhelm. Nič sa nezmení ani na obsadení hlavných postáv. Máriu Teréziu stvárni rakúska herečka Marie Luise Stockinger a jej manžela Františka Štefana Lotrinského si zahrá Vojtěch Kotek.

Scenáre by mali byť hotové na jeseň, následne sa budú vyberať lokality a začne sa s kastingmi. Dej príbehu sa posunie o niekoľko rokov dopredu. Natáčanie je naplánované na budúci rok a RTVS odvysiela nové dve časti v premiére počas Vianoc 2019.

„Som nesmierne rád, že sme sa spolu s koprodukčnými partnermi dohodli na pokračovaní tejto mimoriadne úspešnej minisérie a verím, že si tiež získa priazeň divákov. Je to typ projektov, ktoré bude RTVS aj v budúcnosti podporovať," uviedol generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.

Mária Terézia vznikla ako unikátny koprodukčný projekt štyroch verejnoprávnych televízií - slovenskej RTVS, Českej televízie, rakúskej ORF a maďarskej MTVA - k 300. výročiu narodenia najznámejšej panovníčky Rakúsko-Uhorskej monarchie.

Prvú časť minisérie si v minuloročnej premiére na Jednotke nenechalo ujsť 772.000 divákov v cieľovej skupine 12+ s podielom na trhu 28,8% a druhú časť videlo 789.000 divákov v cieľovej skupine 12+ s podielom na trhu 29,4%.