Kúzla, mágia, zámocké komnaty, zakliaty les, škriatkovia, králi, a samozrejme, víťazstvo dobra nad zlom. To všetko nebude chýbať v pripravovanej rozprávke RTVS Vianočné želenie, ktorú diváci uvidia počas tohtoročných vianočných sviatkov.

Bratislava 16. mája 2018

Natáčanie zimných scén v Zuberci z dediny, v ktorej žije hlavný hrdina nevidiaci kováč Martin (Richard Autner), už majú filmári za sebou. Tento týždeň sa hradné podzemie Červeného Kameňa na štyri dni premenilo na zakliaty zámok kráľa Svaroga (Lukáš Vaculík), od ktorého sa odvíja začiatok celého príbehu.

Podľa režiséra Petra Bebjaka bolo natáčanie v Zuberci náročné z hľadiska podmienok, pretože práve v tom čase udreli silné mrazy a arktické teploty potrápili celý štáb najmä pri nočných scénach, kedy pocitová teplota klesala k -30 stupňom Celzia. „Na Červenom Kameni bolo zase veľa kaskadérskych a trikových vecí, ktoré sme museli dopredu rozkresliť a pripraviť, aby sme si to natáčaním neskomplikovali v rámci postprodukcie," priblížil.

V máji sa pokračuje na moravskom hrade Bouzov. Posledné zábery kúzelnej krajiny vzniknú v júni v Adršpašských skalách počas plnej turistickej prevádzky. Túto časť natáčania považuje Peter Bebjak za najťažšiu. „Budeme tam musieť robiť veľa trikových záberov tak, aby to divák vo finálnej verzii nespozoroval," poznamenal.

Pre režiséra, ktorý má na svojom konte množstvo úspešných a oceňovaných seriálov a filmov ako Čiara, Marhuľový ostrov či Čistič, ide o prvú rozprávku. „Páči sa mi, keď je každý jeden film niečím iný, žánrom, rozprávaním, príbehom a rozprávka je pre mňa ďalšia výzva, že si môžem niečo nové vyskúšať a naučiť," prezradil s tým, že v budúcnosti by veľmi rád režíroval kino rozprávku. Pochvaľoval si aj prácu s protagonistami Vianočného želania. „Sú to veľmi dobrí a kvalitní herci a hlavne to robia pre to, že majú túto prácu radi," dodal Peter Bebjak.

Okrem Richarda Autnera a Lukáša Vaculíka sa diváci RTVS môžu tešiť na Jána Galloviča, Simonu Kollárovú, Tomáša Maštalíra, Csongora Kassaia či Juditu Hansman.

Kráľ (Ján Gallovič) je ťažko chorý a jeho jediná dcéra, princezná Michaela (Simona Kollárová), sa dozvedá dávnu legendu o zázračnej korune kráľa Svaroga (Lukáš Vaculík), ktorá by mohla jej otca uzdraviť. Vydáva sa hľadať stratené kráľovstvo, po ceste však potrebuje podkuť koňa a nabrúsiť meč. Zastaví sa v dedine a vyhľadá kováča Martina (Richard Autner), dobrosrdečného pracovitého mládenca, ktorý je však od narodenia slepý. Keď sa princezná nevracia z nebezpečnej cesty, Martin sa vyberie za ňou. Sprevádza ho škriatok, ktorý mu za sladkú buchtu poskytne dobré rady a veselú spoločnosť. Napriek tomu, že Martin nevidí, dokáže si poradiť so všetkými prekážkami - so zákernou ježibabou (Csongor Kassai) aj so svojím najväčším protivníkom - mocným čarodejníkom Vlkanom (Tomáš Maštalír), pôvodcom všetkého zla. Martinovi sa jeho slepota v rozhodujúcej chvíli paradoxne stane výhodou - zakliaty kráľ Svarog, odsúdený k večnej samote, ho nemôže zmeniť na kameň. Martin poráža zlo a získava princeznú aj kráľovstvo nie napriek svojmu hendikepu, ale práve vďaka nemu. Klasický motív ľudovej rozprávky tak dostáva nový zaujímavý obsah.

Vianočné želanie vzniká v spolupráci s DNA Production.