Slávnostným vyhlásením výsledkov súťaže TRH 2017 – Týždeň rozhlasovej hry sa ukončil ďalší ročník prezentácie rozhlasovej umeleckej tvorby.


V Malom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu sa v utorok 3. októbra stretli milovníci umeleckého slova, tvorcovia rozhlasových hier a poslucháči, aby si vypočuli verdikt odbornej poroty, ktorá rozhodla o udelení piatich Pečatí kvality - bez určenia poradia.

Zo 44 rozhlasových hier, ktoré vznikli v umeleckých réžiách Slovenského rozhlasu, ju získali: Uršula Kovalyk: Tetula, Michal Ditte: Terra granus - Zem pri Hrone, Pavol Rankov: Stalo sa 1. septembra (alebo inokedy), N.V. Gogoľ: Revízor a Luigi Pirandello: Šesť postáv hľadá autora.

Diplomy ich tvorcom odovzdal generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník. „Veľmi sa teším, že aj v týchto zrýchlených časoch venuje RTVS systematickú pozornosť rozvoju a pestovaniu kráľovského rozhlasového žánru - rozhlasovej hre. Naďalej tak rozvíjame dlhoročnú tradíciu imaginatívneho myslenia v súvislostiach," poznamenal.

Porotu, podľa jej členky a šéfdramaturgičky Rádia Devín Evy Reiselovej, zaujali viaceré individuálne výkony aj v hrách, ktoré sa nedostali do prvej päťky, a preto tiež udelila individuálne ocenenia.

Individuálne Pečate kvality dostali Michaela Zakuťanská za autorskú interpretáciu témy v adaptácii románu Miguela de Cervantesa Don Quijotte, Peter Pavlac za vytvorenie platformy pre mladých začínajúcich autorov v projekte Fórum mladých autorov, Matúš Wiedermann za originálny prístup k dramaturgii rozhlasových hier, Kveta Stražanová za herecký výkon v rozhlasovej hre Pauly Sabolovej Jelinekovej Ruská posteľ a Michal Žiška za réžiu rozhlasovej hry Stalo sa 1. septembra.

Úplnou novinkou bolo udelenie statusu Rezidenčného autora, s ktorým RTVS uzavrie zmluvu na napísanie rozhlasovej hry pre rok 2019. Tento status získala spisovateľka Uršula Kovalyk.

„Uspel sociálny motív, téma domova a identity, stretnutie veľkých dejín s malými, protikorupčná ruská klasika aj kultová hra o svete divadla a postáv. Je pre nás satisfakciou, že sme v našej dramaturgii vyhmatali živé inšpirujúce témy, ktoré rovnomerne oslovujú kritiku i poslucháčov," zhodnotila aktuálny ročník TRH-u 2017 vedúca Odboru vlastnej tvorby Zuzana Belková. Riaditeľ Sekcie rozhlasových programových služieb Vincent Štofaník poukázal na to, že počet rozhlasových hier z roka na rok stúpa. Na budúci rok by ich rozhlasová zložka RTVS mala vytvoriť okolo 30. „Čo znamená ďalší posun a verím, že aj zvýšenie poslucháčskeho záujmu o žáner, ktorý má prívlastok - kráľovský," dodal.