Rádio Devín si v najbližších dňoch vo svojom vysielaní pripomenie slovenskú spisovateľku Boženu Slančíkovú Timravu, ktorá sa narodila 2. októbra presne pred 150 rokmi. Pohľad na jej život, dielo a dobu, v ktorej žila, zachytáva Rádio Devín sériou premiér i reprízovej produkcie.


V sobotu 30. septembra po 13:00  odvysiela hru „Dve doby", ktorá vznikla na motívy jej rovnomennej poviedky a predstavuje pohľad najmladšej umeleckej generácie na tvorbu tejto vrcholnej predstaviteľky druhej fázy slovenského literárneho realizmu. Poslucháč Divadelných štúdií VŠMU Jakub Molnár sa v nej pokúsil spojiť klasickú predlohu s vlastným novodobým videním.

V hlavných úlohách sa predstavia Matej Landl, Juraj Predmerský, Štefan Martinovič, Martin Vittek, Helena Geregová. Hra je sprevádzaná autentickými úryvkami z korešpondencie Boženy Slančíkovej Timravy s Elenou Maróthy Šoltésovou. Ich predstaviteľkami sú Táňa Kulíšková v úlohe Timravy a Soňa Ulická v úlohe Eleny Šoltésovej.

Vo fíčri „Cesta do Polichna" od Barbory Berezňákovej sa poslucháči v nedeľu 1. októbra o 12:00 dozvedia, ako sa na život Timravy pozerá súčasná mladá generácia.

Spektrum pohľadov na spisovateľku obohatí v pondelok 2. októbra, v deň jej 150. výročia narodenia, Ars litera Zuzany Belkovej  vystavaná z archívnych stretnutí s témou Timravinej tvorby i osobnosti.

Rádio Devín zaradilo do svojho vysielania aj reprízy v rámci formátov Poviedka a Čítanie na pokračovanie: Božena Slančíková - Timrava / Helena Vrteľová: Anča Kanátová (nedeľa 1. októbra od 14:00) a Timrava: Ťapákovci a iné prózy (2. až 6. októbra od 13:00).