Pred 25 rokmi poslanci Slovenskej národnej rady schválili 1. septembra najvyššie postavený právny predpis platný na Slovensku - Ústavu SR. RTVS pri tejto príležitosti pripravila špeciálny program.

„Ústava každého štátu predstavuje základný kameň jeho fungovania a jej poznanie by malo byť elementárnou súčasťou občianskej výbavy každého z nás. RTVS považuje 25. výročie prijatia Ústavy SR za významný míľnik, a preto k jeho rozhlasovému a televíznemu zachyteniu pristúpila s náležitou pozornosťou," uviedol generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.


JEDNOTKA

Program Jednotky sa v piatok začína výberom slovenských rodinných filmov. Prvý z nich - Stroskotanie Danubia, je naplánovaný na 8:50, nasleduje Posledná v abecede a o 13:00 odvysiela priamy prenos zo Slávnostného zasadnutia NR SR pri príležitosti 25. výročia Ústavy SR. V nedeľu 3. septembra Jednotka na večerné hodiny zaradila slovenské filmy Dom (20:25) a Záhrada (22:05).


DVOJKA

Bohatý program pripravila na piatok aj Dvojka, ktorá o 11:20 prinesie pohľad na dejinný vývoj národných rád na Slovensku pod názvom Míľniky slovenského parlamentarizmu. O 11:45 odvysiela dokumentárnu panorámu o vandrovných sklenároch spoza Chočských vrchov Rodiská a doliny. O tom, ako to dopadne, keď sa írsky študent a slovenská herečka a vášnivá športovkyňa rozhodnú na bicykloch spoločne precestovať Slovensko, sa diváci dozvedia o 17:30 v dokumentárnom cestopise S tebou ma baví Slovensko. Večer od 20:10 bude patriť premiére tretej časti prírodopisnej dokumentárnej série RTVS Tajomné Karpaty - Živá rieka, ktorá predstavuje Karpaty ako unikátny ostrov divokej prírody v mori okolitej civilizácie.

Program na Dvojke vyvrcholí v nedeľu 3. septembra o 20:10 záznamom Slávnostného večera pri príležitosti 25. výročia prijatia Ústavy SR. V rámci neho vystúpia na Hlavnom nádvorí Bratislavského hradu slovenskí folklórni interpreti a skupiny, ktorí sa divákom predstavili v úspešnom projekte RTVS Zem spieva.


RÁDIO SLOVENSKO

Téma výročia Ústavy SR bude počas celého piatka rezonovať v publicistických príspevkoch Rádia Slovensko. Poslucháči si tiež môžu vypočuť špeciálne vydanie relácie Z prvej ruky a počas troch voľných dní aj diskusné relácie s historikmi a politikmi v cykle Na ceste k samostatnosti.

RÁDIO REGINA

Špeciálny program pripravili aj všetky tri regionálne programové služby Rádia Regina (Západ, Stred, Východ). V piatok o 14:05 zaradila Regina do vysielania premiéru fíčera Miesto, čas a ľudia. Zameriava sa v ňom nielen na prácu bibliografov na prvej časti bibliografického slovníka Dejatelia východného Slovenska, ktorý vydala Štátna vedecká knižnica Košice, ale sa tiež vyberá po stopách niekoľkých z takmer 1600 opisovaných osobností. Ďalší fíčer Štúr nie je včerajší naplánovala Regina na 19:00. O najvýznamnejšom predstaviteľovi slovenského národného života budú rozprávať etnologička a historička Katarína Nádaská, historička Daniela Kodajová, ako aj potomok Ľudovíta Štúra - prof. Ivan Štúr.

Rádio Regina Východ priblíži prácu Ústavného súdu SR prostredníctvom rozhovoru s jeho predsedníčkou Ivetou Macejkovou. Rádio Regina Stred poslucháčom objasní vznik štátnej hymny a históriu slovenského dvojkríža. Ponúkne tiež rozhovor s dekanom fakulty politológie Branislavom Kováčikom o tom, ako ústava ovplyvňuje naše životy. A v premiére si môžu vypočuť Príbeh Veľkej Fatry.


RÁDIO DEVÍN

Taktiež poslucháči Rádia Devín si môžu naladiť zaujímavý program pripravený pri príležitosti výročia Ústavy SR. V Hudobnej skladačke o 10:30 budú slovenskí dirigenti interpretovať svetovú klasiku a naopak, svetoví dirigenti zase slovenskú. O 12:00 odvysiela Devín Slávnostný koncert ku Dňu Ústavy, o 15:00 prinesie ťažiskové diela slovenskej hudby 90. rokov 20. storočia, o 18:30 sa poslucháči dozvedia o slovenskom historikovi profesorovi Richardovi Marsinovi a na 21:00 zaradil rozhlasovú hru Bankár  o zakladateľovi prvej slovenskej banky Rudolfovi Krupcovi.