Symfonický orchester Slovenského rozhlasu žne ďalšie úspechy v zahraničí, stal sa súčasťou veľkolepej inscenácie svetoznámej opery G. Verdiho Rigoletto v rakúskom St. Margarethen.

Uplynulú stredu Symfonický orchester Slovenského rozhlasu (SOSR) pod taktovkou dirigentky Anji Bihlmaier s veľkým úspechom absolvoval premiéru svetoznámej opery Giuseppe Verdiho Rigoletto v rakúskom kameňolome Steinbruch v St. Margarethen. Réžiu má na starosti skúsený parížsky režisér Philippe Arlaud.

SOSR absolvuje v rámci letného festivalu Oper im Steinbruch 19 predstavení. Kapacita amfiteátru je 4 700 divákov a skvelou správou je, že o predstavenia je obrovský záujem - väčšina z nich je vypredaných. Vďaka tomu inscenáciu tejto známej opery uvidí takmer 89.000 divákov.

Vrcholom operného predstavenia sú speváci z rôznych kútov sveta, v inscenácii sa predstavia interpreti zo Španielska, Bieloruska, Rumunska či Južnej Kórey. Od svojej premiéry zaznamenalo predstavenie množstvo ohlasov nielen od divákov, ale aj prestížnych médií - pozitívne recenzie inscenácie uverejnili denníky ako Der Standard, Wiener Zeitung či Die Presse.

„Rigoletto im Steinbruch" je veľkolepou produkciou s pôsobivou, aktívnou scénou a projekciou,z ktorej diváci nedokážu spustiť pohľad, predstavenie sa vyznačuje nielen hudobnou kvalitou, ale aj vizuálne zaujímavou a príťažlivou scénografiou. Atraktivitu inscenácie zvyšuje netradičné prostredie, keďže kameňolom St. Margarethen je v súčasnosti jednou z najkrajších a najveľkolepejších prírodných arén v Európe. Jeho zaujímavosťou je fakt, že tunajší pieskovec bol použitý na stavbu a renováciu viedenského Dómu Sv. Štefana.

Televízny záznam premiéry predstavenia realizovala rakúska verejnoprávna ORF III, odvysiela ho 30. júla o 20:15.


Giuseppe Verdi: Rigoletto

12. 7.  - 19. 8. 2017, amfiteáter v rakúskom Steinbruchu, St. Margarethen

Dirigentka, hudobné naštudovanie: Anja Bihlmaier
Réžia, svetlá, scéna: Philippe Arlaud
Kostýmy: Andrea Uhmann
Video: Jean-Marc Nigon
Zbormajster: Walter Zeh
Viedenský filharmonický zbor
Symfonický orchester Slovenského rozhlasu

Osoby a obsadenie:
Rigoletto: Vladislav Sulimsky/Davide Damiani
Gilda: Elena Sancho Pereg/Tatiana Larina
Herzog: Yosep Kang/Arthur Espiritu/Jesus Leon
Maddalena & Giovanna: Annely Peebo/Jordanka Milkova
Monterone: Clemens Unterreiner/Jacek Strauch
Sparafucile: Luke Stoker/Sorin Coliban
Borsa: Kirlianit Cortes
a ďalší.

Podrobné informácie nájdete na http://www.arenaria.at/program/rigoletto.