Nakrúcanie dvojdielnej výpravnej koprodukčnej minisérie štyroch verejnoprávnych televízií a najväčšieho koprodukčného projektu v histórii RTVS Mária Terézia sa uskutočnilo včera v Bratislave pod taktovkou režiséra Róberta Dornhelma. Bol to v poradí 44. filmovací deň, nakrúcanie sa uzavrie už tento piatok po 46 dňoch.


Korunovácia Márie Terézie sa vďaka súhlasu bratislavského biskupského úradu nakrúcala v autentických priestoroch Dómu svätého Martina a skoro v rovnakom dátume, v ktorom sa konala aj historická korunovácia Márie Terézie - za uhorskú kráľovnú ju vo vtedajšom Prešporku korunovali presne 25. júna 1741. Exteriérové zábery sa pripravovali v okolí Dómu a na Kapitulskej ulici.

Nakrúcanie scén v Bratislave patrilo k najnáročnejším v rámci celej doterajšej výroby. Podľa informácií producenta za RTVS Vladimíra Burianka sa 12-hodinového nakrúcania v horúcom letnom počasí zúčastnilo 220 komparzistov v dobovom oblečení s parochňami, ktorých obliekalo 13 kostymérok a pripravovalo 24 umeleckých maskérov z Bratislavy, Brna a Prahy.

Nakrúcanie v Bratislave realizoval 200-členný medzinárodný štáb a okrem iných dobových rekvizít bola počas filmovania použitá aj replika zlatého korunovačného koča ťahaná šiestimi bielymi koňmi s jazdeckým sprievodom.

Včerajšieho filmovacie dňa sa osobne zúčastnili aj hlavní producenti Ján Mojto z Beta filmu Mníchov, riaditeľka hranej tvorby rakúskej ORF Katarina Zechner, programový riaditeľ televíznej časti RTVS Tibor Búza, producent za RTVS Vladimír Burianek a producenti Jan Novotný a Marcela Mojtová zo spoločnosti Maya Production, ktorá zabezpečuje realizáciu celého projektu.

V bratislavskom nakrúcaní účinkovali hlavné postavy - Mária Terézia v podaní rakúskej herečky Marie Luise Stockinger, jej manžel František Štefan Lotrinský, ktorého hrá Vojtěch Kotek, slovenskí herci Alexander Bárta ako gróf Kinský, Ivan Vojtek ako uhorský arcibiskup, ktorý korunoval Máriu Teréziu a maďarskí herci Adorjáni Bálint a Ervin Nagy ako uhorskí šľachtici.

Na nakrúcaní celého projektu sa podieľali aj renomovaní slovenskí tvorcovia - hlavný kameraman Tomáš Juríček a výtvarník kostýmov Ján Kocman. Po nasledujúcich dokončovacích prácach sa môžu televízni diváci na Slovensku tešiť na odvysielanie dvojdielnej televíznej minisérie Mária Terézia na obrazovkách Jednotky už počas tohtoročných Vianoc.