RTVS pre divákov pripravila predčasný vianočný darček. V nedeľu 22. decembra o 6:00 štartuje nový televízny okruh Trojka. Trojka bude dostupná divákom, ktorí prijímajú signál cez anténu, satelit aj káblových operátorov. Signál bude postupne dostupný od 19. decembra.

Program

Kábloví operátori
Diváci s príjmom cez káblového operátora by mali nájsť po 19. decembri nový televízny okruh v programovej ponuke. Ak sa tak nestane ani po tomto dátume, je potrebné sa obrátiť na kontaktné centrum svojho káblového operátora. Diváci budú mať možnosť sledovať Trojku vo vysokom (HD) aj štandardnom (SD) rozlíšení podľa toho, aké video rozlíšenie bude preberať ich káblový operátor.

Skylink
V tomto distribučnom systéme bude RTVS vysielať Trojku v SD rozlíšení. Z dôvodu efektívneho využitia celkovej kapacity RTVS na satelite Astra bude pre programové služby RTVS - Jednotka HD, Dvojka HD a Trojka SD použitý kompresný systém MPEG-4.

Parametre príjmu všetkých televíznych okruhov RTVS - Jednotka, Dvojka, Trojka:

 Programová služba  Jednotka HD / Dvojka HD / Trojka SD
 Satelit / Transpondér  Astra 3B / Tp. 3.234
 Satelitná pozícia
 23,5° E
 Polarizácia downlinku
 lineárna, vertikálna
 Frekvencia downlinku
 12 363 MHz
 Modulácia
 DVB-S2 / 8PSK / FEC ¾
 Symbolová rýchlosť
 29,5 Msymb/s

Divákom satelitnej televízie Skylink odporúčame manuálne si preladiť satelitné prijímače, alebo použiť tzv. funkciu „fastscan", čo závisí od typu satelitného prijímača.

Účastnícke karty Skylink aj satelitné karty RTVS budú automaticky aktualizované o možnosť dekódovať nový televízny okruh Trojka.

Terestriálny príjem cez anténu
Diváci nájdu televízny okruh Trojka v štandardnom obrazovom rozlíšení vo verejnoprávnom multiplexe. Od 22. decembra bude Jednotka vo vysokom aj štandardnom rozlíšení, Dvojka a Trojka v štandardnom rozlíšení. Niektoré staršie terestriálne prijímače nemusia správne po tomto termíne prepísať názov televízneho okruhu. Výsledkom bude, že prijímač si ponechá pôvodný názov televízneho okruhu - teda Dvojka. V takomto prípade je potrebné manuálne názov zmeniť z Dvojky na Trojku v menu prijímača.

Televízne okruhy Dvojka a Trojka vo vysokom obrazovom rozlíšení budú od 22. decembra šírené aj v prvom multiplexe. Šírenie bude zabezpečené v tej časti územia, ktoré je už pokryté signálom v štandarde DVB T2. Viac o výstavbe DVB-T2 siete na Slovensku nájdete na webovej stránke cezantenu.sk.